Eesti uudised

Võidusammas äratab vastakaid tundeid (163)

Tiina Kaukvere, 26. juuni 2009 00:00
VABADUSSÕJA MONUMENT PÄEVAVALGEL: Samba välimus tekitab inimestes eri tundeid, kuid kõik kinnitavad, et sellist sümbolit on eestlastel vaja. Foto: Teet Malsroos
Õhtuleht uuris Vabaduse väljakul uudistavatelt inimestelt, kuidas vastvalminud võidusammas neile päikesevalgel ilma öise tuledesärata meeldib.

"Minu meelest tuli sammas oodatust ilusam," ütleb tallinlanna Mai. Tema meelest on eestlastel seda monumenti vaja ning pole hoopiski tähtis, kuidas see on projekteeritud ja kus asub. "Iga uus ehitis nõuab harjumist. Loodan, et eestlased võtavad samba omaks," kinnitab Mai.

Ka Pärnust pärit Lia Viller nõustub, et eestlastel peab vabadust sümboliseeriv sammas olema. Kuid lisab kohe: "Aga sellise arhitektuuriga sobiks sammas rohkem kunstimuuseumi kõrvale kui Vabaduse väljakule."

Vaid pimedas kena

"Oma massiivsuses sobib monument hästi ümbritseva sekka," hindab väliseestlane Kaire, kes on sammast uudistama tulnud Uppsalast. Tema sõnul on siiski ristisammast kenam vaadata valgustatuna pimedas. Teda toetab Heli Hellamaa: õhtuti on sümbol kaunis ja silmapaistev, kuid päevavalges ei ole too eriline vaatamisväärsus. "Majanduslikult raskel ajal meenutab nii kulukas ettevõtmine pidu katku ajal," arvab Heli. Teda toetab Klaarika – praegusel ajal oleks targem olnud sammas ehitamata jätta.

"90 aastat oli samba rajamist edasi lükatud ning viimane aeg ehituse alustamiseks oli ammu kätte jõudnud," ei nõustu naistega õppejõuna töötav Mati Pungas.

Rist liialt suur

Monumenti kaema tulnud Aare, Ivi ja Luule meelest on sammas proportsioonist väljas: "Rist on liiga suur ja sammas liiga peenike." Kolmiku meelest oleks tulnud põhjalikumalt arutada, milline võiks monument välja näha. Ka inimesed oleksid võinud otsustamisel rohkem sõna saada.

Vabaduse väljakul ringi jalutavad venelased ei taha ei head ega halba öelda. Rimma Kuts Maardust nõustus rajatist kommenteerima. "Mulle sümboliseerib massiivne monument tugevat ning tahtejõulist eesti rahvast," on ta rahul.

Turistid on pisut nõutud. Californiast pärit Mary Beth ja Ash ei mõistnud samba tähendust ning kurtsid, et neil ei ole kuskilt võimalik lugeda infot. Vaid Eesti ajalooga hästi kursis olevad välismaalased võivad oletada sambale märgitud aastaarvude järgi, et tegu on Vabadussõja võidulahingu mälestuseks püstitatud monumendiga. Puudu on ka samba rajamise kuupäev. Nii ei tea turistid sedagi, et tegu on vastvalminud ehitisega. Soomest tulnud perekond Rastas ongi üllatunud, et sammas on uus – pereema sõnul meenutab rist Saksa Raudristi, mida jagati vapruse eest lahinguväljal. See viis mõttele, et ehk on tegu Saksa okupatsiooni ajast pärit sambaga.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja Meeli Hunt sõnas, et teabetahvel, kus selgitatakse muu hulgas Vabadusristi kui teenetemärgi tausta, risti valikut sambale ning kus on veidi kirjas ka Vabadussõjast, on juba tõlgitud kuude keelde ning lähiajal pannakse selgitus samba juurde üles.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee