Elu

Folkmilli laulja Ilona Aasvere: meeste maailm mulle meeldib! (22)

Urmas Vahe, 19. juuni 2009, 00:00
TÖÖTOAS: Ilonat vaatavad seinalt ühelt pildilt kaks kuulsust – ühe nurga alt paistab seal olevat Arvo Pärt, teise nurga alt Luciano Pavarotti. Aga vaikselt mainib Ilona, et tahaks isegi kunagi jõuda oma pärisametini, mis on lastele laulmise õpetamine.  Mati Hiis
"Mina tunnen end koos meestega ülimalt hästi. Mulle nad sobivad," tunnistab kunagise menuansambli Folkmill solist Ilona Aasvere. Folkmill on üks neist, kes nädalavahetusel Viimsi mõisapargis "Vanade bändide kokkutulekul" üles astub.

Ilonast ega Folkmillist pole ammu kuulda olnud. Kuigi võiks, sest Folkmill tiksub tasakesi edasi. "Ega me palju rahva ette ei astu. Harva," tunnistab Ilona. "Mängime rohkem oma lõbuks, et päris rooste ei läheks. Teine bänd on meil veel – Lionadh, mis tähendab iiri keeles tõusulainet. Seega puhas iiri värk. See on muusika, mis on mulle terve elu korda läinud ja mu hinge kraapinud. Ta on lihtsalt jube ilus, mõjub hästi ja on hingele hea. See on minu energia ja elu eliksiir, mis aitab noorena püsida." Oma 48 eluaasta kohta näeb Haapsalu gümnaasiumi huvijuht Ilona tõesti hea välja.

Naine meeste maailmas

Sulnist olekust hoolimata ei ole Ilonal tegelikult läinud päris nii, nagu ta ise oma unistustes oleks tahtnud. Tema teed on lahku läinud kahest mehest. Ning ikka on põhjuseks olnud kangem kraam. Siiski on Ilona jäänud optimistiks. "Laulja peabki omal nahal läbi elama ka elu saastasema poole. Ta peab ka pisaraid täis laule esitama usutavalt. Järelikult peab ta hetked, kus vesi iseenesest silmist välja tungib, ise ka läbi elama. Kas ikka mõjuvad usutavalt need 13–15aastased tüdrukud, hingelt alles lapsed, kes telekas esitavad laule nii-nii-sügavast armastusest, mõistmata ise, mis armastus tähendabki?" arutleb Ilona.

"Jah, minu elus on olnud hetki, kus padi ei tahtnudki ära kuivada," tunnistab ta. "Aga pärast aja tõsist ravi ei kahetse ma tegelikult ikkagi midagi. Vastupidi, mul on ju kaks ülihoolitsevat ämma, kes võtavad mind kui tütart. Suhtleme tänaseni nagu parimad pereliikmed. Mu mehed on mulle kinkinud kaks imetoredat poega. Tänulik peaks neile abieludele olema."

Ilona maailm ongi olnud äärmiselt meestekeskne. Pealegi mitte tavaliste meeste, vaid muusikute päralt. "Mina tunnen end koos meestega ülimalt hästi. Mulle nad sobivad. Loodan, et mehed tunnevad minuga koos olles sama," ütleb Ilona. "Minuga ei võeta bussis üles kõige uljamat kõnepruuki – ju loob naine ise selle piiri, kuhumaani kõrvade kannatus kestab. Aga minu pärast pole küll ükski bändikutt pidanud suud koomale tõmbama. Lisaks on mul veel tugev tudengimaleva karastus."

Vilets meikija

Ilonale on öeldud, et ta on selline õrnake ja hellake. "Ju ma siis olen. Aga miski poleks ka muutunud, kui oleksin vahetevahel kas või profülaktika mõttes häälepaelte tugevust või rusikate raksatusi proovinud. Kuigi see poleks olnud õige mina," usub Ilona.

Ta räägib, et pole sellest iial puudust tundnud, et esinemise eel ei antud naistele riietumiseks eraldi ruumi. "Tänapäeval ei kanna ükski bänd omaette rõivistut kaasas, mida seal vahetada oligi," meenutab Ilona. "Olen ka vilets meikija. Need paar tupsutust või pintslitõmmet saab näkku suvalistes tingimustes."

Mis aga Ilona ikkagi meestest lahku viis? "Meie elusid ei keeranud kihva minu bändielu," arvab Ilona. "Mitte mingeid armukadetsemisi, kuigi teinekord sai tunnike hiljem tuldud, kui lubatud. Mõnikord lausa lubamatult hilja. Mu teine abikaasa oli samuti bändimees – tema mõistis, et sellises elus ei elata tihtipeale kella, vaid lausa kalendri järgi. Meil muutus elu pingeliseks siis, kui asi muutus tõmblemiseks. Kui elus oli veel Beergrass ja käes olid Folkmilli hiilgeajad. Siis juhtus tihtipeale, et kahe bändi esinemised jooksid teineteisele sisse. Hea, kui see juhtus ühes linnas."

Meeste maailm saab mõistagi alguse kodust. "Mina olen oma kahe poja üle küll lõpmata õnnelik. Keegi neid õieti kasvatanud pole, nad on ise kasvanud. Sellisteks õigeteks," usub Ilona.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee