Eesti uudised

Erika Salumäe: "Ma olen saanud armastuses haiget, väga haiget." (1)

Katrin Pauts, 9. juuni 2009 00:00
ELLUJÄÄJA: «Armastus ajab mind segadusse. Kui ma ei tunne ennast tugevana, vaid haavatavana, siis tekitab see hirmu. Mul on palju lihtsam olla võitleja ja võitja,» pihib Erika Salumäe temast kirjutavas raamatus, et õige armastus kaotab ego ning lõvist saab kassipoeg, kes tahab end välja sirutada, tahab alluda. Foto: TEET MALSROOS
"Kuidagi mul need asjad ongi äärmusest äärmusesse," tunnistab Erika Salumäe, et armastuses ta keskteed ei tunnista. Värskes raamatus tuleb jutuks nii fassaadabielu Fred Fiskeriga, suhted Edgar Savisaarega kui ka Erika elu armastus – jurist Aare Tark.

Kohtumisele tuleb Erika Salumäe väsinud ilmega, mõtted töö juures: pooleli on tema südameasja, Tallinnas juuni lõpus toimuva koolinoorte MMi korraldamine.

Väsimusest – kogu elu on Erikat painanud unetus.

Pärast äsja lettidele jõudnud raamatu "Jääda ellu" valmimist magab ta paremini. Vastuseta, selgeks mõtlemata küsimused on jõudnud lahenduseni: lastekodutüdruk Erika klaarimata asjad pärisemaga; Kaagvere erikool – miks ta ülepea sinna sattus; intriigid jalgratturite liidus, mis oleks Erika jätnud peaaegu teise olümpiakullata...

Enne enese avamist oli kõhklusi. "Oo jaa, see ei olnud sugugi lihtne! Aga mul on selline iseloom, et kui olen midagi ette võtnud, siis kerib see mu peas kogu aeg..."

Varemgi on Erikast raamatuid ilmunud – spordile keskendunud Aare Kreilise "Viraaž" ning Urmas Oti kirjutatu, mis põhines mõnetunnistel intervjuudel.

Esimesed armumised ja äpardused

"Ma ei saanud sealt vastuseid. Uks löödi kinni, ja ma mõtlesin: aga tegelikult? Küsimusi tõusis veelgi rohkem üles," tunnistab Erika. Nüüd loodab ta, et kellelegi veel on tema elu õppetundidest kasu. Üks tähtsamaid kannaks pealkirja: "Ärge kartke armastada!"

Kolinal lendab ümber müüt, et Erika Salumäe on nunnaelu elav üksikemast karjäärinaine. Kõik seegi on tõsi. Ent kohtama kutsujaist pole Erikal iial puudu olnud.

"Seda aega leitakse alati – see on juba loodusest kõigile inimestele antud," pole hõivatus Erika meelest mingi vabandus eraelust loobumiseks.

Esimest korda sai Erika armumise "liblikad kõhus"-tundest aimu 15aastaselt Jerevanis spordivõistlustel, kus ta tutvus noormehega, kellega uhkeid plaane punuti. Noormees andis Erika kätte hoiule 20 000 rubla kaasavara, mille piiga Eestisse tõi. Lõpp oli nagu antiiktragöödias: selgus, et noorsand oli raha vanematelt tuuri pannud, ja romanss lõigati kui noaga pooleks. Kuigi Erika seda naerdes meenutab, tunnistab ta: esimene armumine osutus ühtlasi esimeseks suureks pettumuseks.

Veebruaris 1989 abiellus Erika juuratudeng Fred Fiskeriga. Kaheksaks kuuks. Ta tunnistab, et abiellus hea sõbraga, teadmata, mida tõeline armastus tähendab. Erika selgitab: tol ajal ei suhtutud abielusse nii nagu nüüd, vaid võeti surmtõsiselt – kakskümmend kaks on viimne taks!

"Selles ühiskonnas pidas see paika. Ja eks neid mesilasi tiirles ka nii palju ümber, et tuli ühe kasuks ära otsustada, et teistest lahti saada!" vihjab Erika kosilaste parvele, mis teda pärast olümpiavõitu piiras. "Frediga saime kõigest rääkida. Meil oli tore ja hea olla. Saime lihtsalt aru, et me ei saa koos eksisteerida kui perekond." Sõbrad on endised kaasad siiani.

Erika räägib tütar Sirli sünnist ja tema isast, kes polnud lapse tulekuks valmis ja lõi hiljem pere teise naisega. Varsti kümneseks saava Sirli isa Mart Rõuk tunnistab raamatus, et pole tütart veel näinudki. Tahaks küll, kuid pole tihanud.

"Ma ei unistanud ühest, vaid kolmest lapsest," nendib Erika natuke kurvalt. "Kuskilt tuleb ohverdada. Mina ohverdasin oma aastad tippspordile. Olin 37, kui Sirli sündis."

Elu armastus – esimesest pilgust

Kõige suurem ja kirglikum romanss, elu armastus, rabas Erika jalust vahetult pärast lahutust Fredist – lahutus kasvas üle armastuseks, naeratab ta ise. Selle mehe nimi on Aare Tark, üks Eesti tuntumaid advokaate.

Praegu vaatab advokaadibüroo kodulehelt vastu šikis ülikonnas viksi halli siilisoenguga sarmikas džentelmen. Raamatufotol seisab Erika kõrval vabalt dressides-tossudes mõnus vunts.

"See oli armastus esimesest silmapilgust," ütleb Erika. "See näitaski, et meil Frediga ei olnud armastus, vaid tõeline, hea sõprus." Aarest on Erika rääkinud raamatus, selleks: "Et inimestele näidata, et nad ei peaks kartma armastust. Armastus on ülim tunne!"

Kui palju on Erikal enne ja pärast Aaret armumisi olnud, teab vaid ta ise. "Raamatus pole pooligi neist," lõkerdab ta, ja mine võta kinni, oli see nüüd nali või mitte... Tõsinedes leiab ta, et romansside arvu kirjeldamiseks sobib kõige paremini sõna "piisavalt". Las igaüks ise mõtleb.

Müstiline side Savisaarega

Ajastus, et Erika raamat tuli välja päev pärast europarlamendi valimisi, polnud juhus. Pärast tippspordist poliitikasse astumist on Erika elust läbi käinud mitmed poliitikud. Tuleristsed poliitikuna sai ta ei kellegi teise kui Edgar Savisaare käe all, kes võttis tema õpetamise südameasjaks.

Raamatus räägib Erika oma seosest Edgariga otsekui läbi lillede, jättes ruumi igasugusteks tõlgendusteks. Nagu Savisaar on tekitanud furoori, sõidutades pikkadele reisidele oma noori ilusaid assistente, kirjeldab Erikagi, kuidas naisi otsekui magnetiga ligi tõmbav Keskerakonna juht teda Jaapanisse ja Taani kaasa võttis. Viimasel reisil oli ka Edgari tütar Maria.

Erika mainib tugevat sidet Savisaarega, mis sõnugi ei nõudnud. Samuti vihjab, et mees soovis temaga ühist tulevikku, kuid mitte enne valimiskampaania lõppu. "Hakkasin protestima: kas siis see ongi tingimusteta armastus? Talle oli poliitika tähtsam," meenutab Erika oma biograafias, lisades, et Mariagi soovinuks, et nad tema isaga kokku jäänuks.

Mida Erika selle lõiguga täpselt mõtles, jääbki looritatuks. Autor Ene Veiksaar märgib napilt, et kirja sai täpselt nii palju, kui Erika ise vajalikuks pidas, ning tõlgendada võib igaüks vastavalt oma südametunnistusele. Erika lisab, et teda sidus Edgar Savisaarega väga tugev sõprus, millele andis veelgi sügavust tema hea läbisaamine Mariaga. Ja kõik.

Savisaar ei räägi Erikast, oma "kadunud tütrest" (Erika pettus Keskerakonnas ja lahkus sealt) raamatus palju. Küll mainib, et "ta on võluv naine" ning et Erikal oli meespoliitikute seas lööki.

Samal teemal

04.04.2012
Hispaanias elu nautiv Erika Salumäe: ma olen rahul, õnnelik ja igavesti noor

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee