Eesti uudised

22miljardilise hotelli Türgis projekteerisid eestlased  (12)

Karoliina Vasli , 27. mai 2009 00:00
LUKSUSLIK PUHKUSEKOMPLEKS: Hotelli sise- ja välisvaated – need lahendused pakkus välja Meelis Press ja tema meeskond. Foto: ERAKOGU
Türgis Antalyas valminud luksushotelli Mardan Palace projekteerisid Eesti arhitektid. «Kõige tulusam töö seni küll,» muigab omanimelise arhitektuuribüroo juht Meelis Press.

Kuigi Meelis Pressile kuuluv büroo on Eesti arhitektuurimaastikul tuntud, polnud nad nii suurt tükki välismaal varem hammustanud. Neile oli meeldiv üllatus, kui aseri juurtega Vene ärihai Telman Ismailov pakkus paari aasta eest võimalust hakata Vahemere rannikule Antalyasse kerkiva puhkusekompleksi arhitektideks.

Hotelli asutajale oli meeldinud Meelis Pressi meeskonna töö Varssavi Hiltoni hotellis. «Mitte mingit ilukõnet. Öeldi – tulge kohale ja vaadake, kas huvitab,» meenutab Press ootamatut kõnet rajatava Mardan Palace’i asjus.

«Pilt oli päris võimas,» nentis ta pärast kohalkäiku.

Terve kontor tegeles mastaapse projektiga. Kuigi numbritoad jäeti briti arhitektide hooleks, on ühiskasutatav ala ja suur osa välisarhitektuurist Pressi büroo tehtud.

16 tipprestorani, 32 baari, džässiklubi, ööklubi, amfiteater ja staadion – just need ehivad umbes 22 miljardit krooni maksma läinud hotellikompleksi. «Tea, ehk üldse maailma suurim,» mõtiskleb Press basseini peale, mille suuruseks 24 000 ruutmeetrit. «Välibasseini ümber on kogutud üle maailma kokku Eedeni aeda meenutav dendropark kõikvõimalikest kaunitest puudest-põõsastest,» lisab Press. Kõrval on kanal, kus võimalik enam kui kilomeeter gondliga sõita.

«Me tulime välja julgete mõtetega,» märgib Press. «Hiiglasliku diskoala sissepääs käib läbi hiiglasliku ahvipuuri, mis meenutab tihedat troopilist vihmametsa. Kogu disko välissein on kaetud elavate tuleleekidega. Ruumi põrand on kui hiiglaslik display, mis kannab sind virtuaalse maailma kohale,» toob ta näite.

Üks hotelli kalarestoranidest on välibasseini all ja kaetud klaaskupliga. Haid ujuvad otse kümblejate kõhu all.

Press on tehtu üle uhke ning tunnistab, et see oli firmale seni tulutoovaim tööots. Täpset tasu ta siiski ei avalda. «Sinna kõrvale plaanitakse golfimaailma – villad ja golfikeskuse peahoone,» räägib ta juba uuest väljakutsest Mardani juures.

Möödunud nädalavahetusel peeti hotellis suur avapidu, kus olid kohal lisaks Moskva linnapeale näiteks Sharon Stone, Paris Hilton ja Mariah Carey. Viimane saanud ajakirjanduse andmetel etteaste eest miljon eurot.

Sinna Pressi ei kutsutud. «Seal ei olnud vist isegi ehitajat,» lõõbib ta.

Lisaks Pressi arhitektuuribüroole oli oma roll kalli hotelli valmimisel ka valguslahendusi pakkuval Hektor-Lightil – osa Mardan Palace’i valguslahendusi tuli neilt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee