Elu

Katrin Mandel: igal inimesel on oma laul sees (11)

Õhtuleht Online, 7. mai 2009, 13:00
 Mati Hiis
Õhtulehe lugejate küsimustele vastanud lauljatar Katrin Mandel kinnitas, et igal inimese on oma laul sees ja et muusikuid, kellega tema koostööd sooviks teha, on hirmus palju.

Olen Katrini fänn juba aastaid! Uurin, et kas väiksem laps ka juba laulab? :)

Suur aitäh! Laulab küll, tihti küll vaid sellest, mis parasjagu silme ees, aga ka mõned päris laulud on kujunenud lemmikuteks.

Kas plaanite veel Keilas beebidele tunde anda?

Jah, ma teen seda juba sügisest saati Rukkilille lasteaias, kuid käesoleva kuuga ka selle hooaja tunnid lõppevad. Tuleval sügisel jälle.

Kas laulma saab ka õppida 20aastane inimene, kes tegelikult üldse viisi ei pea või on tähtis alustada hääleseadeid väga pisikesena?

Väga pisikestele hääleseadet kui sellist ei tehtagi. Kõige hullem on aga lapsel (ja isegi suuremal inimesel) võtta laulurõõm ära öeldes, et "sa ei oska ju!" Olen kindel, et igal inimesel on oma laul sees. Küsimus on, kas seda teha valjult või vaikselt :) Viisipidamist võib alustuseks harjutada ka täiesti lihtsa lauluga - "Juba linnukesed"...

Plaati "Kõik mis tehtud" ma kuulan siiamaani. Mitmed laulud ning nende sõnad tähendavad mulle palju. Sooja südamega tehtud lood.

Suur tänu!

Kas nõustud väitega, et naised on ussid ja mehed sead?

Ei nõustu.

Mis on olnud sinu elu kõrghetk?

Ei oska öelda. Nii palju, kui kõrghetki, on ka madallende. Need justkui lainetena. Tasahilju ikka loodan, et äkki kõrgeim hetk on veel ees.

Mis on su lemmikraamat ja miks?

Neid on aastate jooksul ka palju olnud. Aga viimatine mõnus lugemine (jättes välja igaõhtused lasteraamatud) oli Agatha Christie elulugu. Oli lihtsalt huvitav.

Kunagised projektid Lauri Saatpaluga olid väga head. Kas on võimalik, et teete härra Saatpaluga veel kunagi mõned laulud koos? Kellega veel koostööd võiks kunagi teha? Kellega te ise kõige rohkem koos tahaksite laulda?

Aitäh! Jumal seda teab. On terve hulk toredaid muusikuid, kellega oleks huvitav koostööd teha. Paljud asjad sõltuvad ka juhustest. Kahjuks üksikuid nimesid välja ei oska tuua, sest neid, kellest ma väga lugu pean, on palju.

Mis te arvate praeguse aja Eesti muusikamaastikust? Kas kõigi nende nö pop-muusika üles pushitud wannabe projektide kõrval on siinsel muusikal üldse veel jätkusuutlikkust?

Nii palju, kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid maitseid. Kõik ei saa kõigile meeldida ja ei peagi. Aga praeguse muusikamaastiku juures on tegelikult valik ju päris suur. Tuleb lihtsalt see õige üles leida. Ainult raadio peale lootma jääda kahjuks ei saa.

Kuidas saada heaks lauljaks?

Kes või missugune on hea laulja? Küsimusele küsimusega tavaliselt ei vastata, aga kui täpselt tead, mida tahad, siis sinnapoole tuleb püüeldagi.

Milline on Teie suhe tervisespordi ja tervisliku toitumisega? Kas olete suitsetamise juba maha jätnud?

Taas vastan, et kõik käib lainetena vastavalt enesetundele ja vajadusele.

Kunagi üritasite sada korda Eurovisioonile saada. Kas kannate Evelin Samueli peale viha, et ta teilt 1999. aastal võidu ära napsas viimasel hetkel?

Laulud ja laulude kirjutajad üritasid saada, mina olin laulu esitaja. :) Aga Eveliniga saan ma väga hästi läbi ja üleüldse pole viha pidamine minu teema. Ma poleks selle peale isegi tulnud :).

Mulle väga meeldisid teie kontserdid koos Peeter Rebase ja Tiit Kikasega, kas kunagi on võimalik teid selles koosseisus uuesti näha?

Mulle meeldisid need ka. Aga ka praegune koosseis, kuhu kuuluvad peale minu ja Peeter Rebase veel Kristjan Priks ja Raul Vaigla, on minu enda jaoks vahelduseks ka väga mõnus.

Kuivõrd oluline on teie jaoks laulmine? Kas laulate, et ise nö rahuldust saada või mõtlete rohkem, kuidas publikule meeldida?

Laulmine ja muusika on minu jaoks terve elu väga tähtsal kohal olnud. Kui ma laulan laulu, mis meeldib mulle ja ma näen või kuulen, et ka publikule, siis olen rahul ja õnnelik.

Kas osalesite mõttetalgutel, mida te sellisest üritusest üldse arvate?

Ei osalenud kahjuks, aga tuleb tunnistada, et mõtlen iga päev, ka sel päeval. Koristamise talgud meeldisid mulle rohkem.

Mulle väga meeldib teie muusika. Kas teid suvel ka kusagil kuulata saab?

Suur tänu! See, mis suvi toob, selgub lähiajal. Rohkem on rõhk hetkel sügisel.

Kellest või millest saite inspiratsiooni uue plaadi materjali jaoks?

Kõigest. Kuna need laulud on tulnud pika aja jooksul, on seal palju eri mõtteid eri aegadest. Uue plaadi voldiku vahel on kõik kirjas.

Millega te peale muusika veel tegelete, mis ametit peate?

Olen lasteaias muusikaõpetaja.

Kust teie lauljatee üldse alguse sai?

Esimene suurem märk enda jaoks oli "Kaks takti ette", aga see oli väga ammu. Laulnud olen aga nii kaua, kui mäletan.

Kes on teid muusikaliselt või elus üldse kõige enam mõjutanud?

Eks ikka inimesed, kes mu ümber on. Aga suur osa on ka Vikerraadiol, sest kui olin väike, kuulasin kõiki soovisaateid ja soovikontserte, mis sealt lasti. Lemmikbändid olid Kukerpillid ja ABBA.

Olen aru saanud, et nüüd esinete Katrin Mandeli nime all ja Kate'i enam ei kasuta, miks nii? Kas lihtsalt värskuse ja justkui uue alguse pärast?

Elu on lihtsam, kui sul on üks nimi. Paljud laulud, mida praegu laulan, on mu enda kirjutatud (ehk siis Katrin Mandeli kirjutatud), miks ma siis peaks järsku muutuma Kate'ks, kui ma neid laulma hakkan. :)

Miks te varem ei ole andnud välja vaid oma lauludega plaati?

Laulud tulevad nagu nad tulevad; kui sobiv hulk koos, saab tulla ka plaat - enne mitte.

Kui te peaksite ise võrdlema oma lauldud laule nüüd ja aastaid tagasi, kas olete enda meelest pika tee läbinud?

Üldsegi mitte. Aeg läheb nii ruttu, et kõik on olnud justkui alles.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee