Kaire VilgatsFoto: Aldo Luud
Toimetas Nataly Koppel 30. aprill 2009 14:26
Pühapäeval kõlavad TV3 saatesarjas "Eesti otsib lemmiklaulu" laulud Eestimaast. Muuhulgas esineb ka Kaire Vilgats looga "Depressiivsed Eesti väikelinnad".

"See on kahtlemata sarja kõige isamaalisem saade, loodetavasti tekitavad need laulud inimestes kodudes taas samasuguseid emotsioone nagu möödunud aastal või 21 aastat tagasi Tallinna Lauluväljakul," ütles saate produtsent Kaupo Karelson.

Täiesti uues koosseisus tuleb ettekandele 1987. aastal Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti kirjutatud fosforiidivastane laul "Ei ole üksi ükski maa". "See laul on mulle kõikidest Aloga koos tehtud isamaalisest lauludest kõige armsam. Kuna ma ei olnud kunagi ühtegi lauluteksti kirjutanud, ei tahtnud ma algul kuidagi neid sõnu teha, aga Alo käis nagu uni peale. Ühel päeval kerkis mulle silme ette maakonnakaartide kujund, helistasin Alole ja ütlesin, et olen nõus," meenutas Jüri Leesment.

Sel pühapäeval seisavad laval õlg-õla kõrval ühislauluks Silvi Vrait, Ivo Linna, Riho Sibul, Maarja, Ines, Valdo Randpere, Tanel Padar ja Pearu Paulus.

Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmendi sulest on pärit ka "Eestlane olen ja eestlaseks jään", mida laulab Ivo Linna. Sama olulised kui eestlaste jaoks on Mattiiseni isamaalised laulud, on ka Tõnis Mägi "Koit", mida seekord tõlgendab võimsalt Tartu Akadeemiline Meeskoor. Renè Eespere eeposliku koorilaulu "Ärkamisaeg" kannab ette HaleBopp Singers.

Tänapäevalgi aktuaalse Ultima Thule laulu "Liivimaa pastoraal" esitab legendaarne Riho Sibul ise. Lydia Koidula tekstile kirjutatud Rein Rannapi lauluga "Eesti muld ja Eesti süda" korra juba rahva poolehoiu võitnud Ines ja Valdo Randpere laulavad seda selgi pühapäeval. 70-ndatel mittesoovitud lugude hulka kuulunud Uno Naissoo "Mu kodu" on rahva südamesse jäänud Jaak Joala laulduna, nüüd aga täitub Pearu Pauluse unistus selle loo laulmisest. Tänapäeva popmuusikat esindab möödunud aastal enim kõneainet pakkunud HU? "Depressiivsed Eesti väikelinnad", mis kõlab uudsena Kaire Vilgatsi esituses.

Saatesarja 70-liikmelist muusikaasjatundjatest koosnevat akadeemiat esindavad Priit Hõbemägi, Hirvo Surva ja Contra. Saatejuht on Alari Kivisaar.

Taas valivad saate lõpus televaatajad oma lemmiku, mis pääseb finaalsaatesse, kus selgub kõigi aegade lemmiklaul.

Teise lauluna jõuab finaali laul, mis sai enim punkte akadeemialt. Igasse saatesse kandideeris 25-30 televaatajate pakutud laulu, millest iga akadeemia liige valis välja 3 oma lemmikut. Iga hindaja esikoht andis laulule 18 punkti, teine koht 12 punkti ja kolmas 6 punkti.