ARSTID ANDKU EESKUJU: Arstiharidusega presidendiproua Evelin Ilvese arvates peaksid arstid rahvale eeskuju andma – et aasta pärast poleks enam ühtki ülekaalulist tohtrit.
Eve Heinla 17. aprill 2009 00:00
Presidendiproua üleskutse saada lahti paksudest arstidest pani tohtrid nördima!

"Arstide kaal on väga tühine, võrreldes sellega, millistes probleemides kogu Eesti supleb! Ja kui Evelin Ilves räägib tühisest asjast, jääb ka temast paraku mulje kui tühisest inimesest," ei mõista doktor Nelli Kalikova presidendiproua rünnakut paksude arstide vastu.

"Miks ei võiks näiteks järgmisel arstide liidu kokkusaamisel võtta vastu otsuse, et aasta pärast võiksid kõik tohtrid ennast tervislikku vormi viia? Eesmärk – meil pole enam ühtki ülekaalulist arsti," teatas presidendiproua Evelin Ilves kolmapäeval ühel avalikul arutelul.

Esileedi rünnak paksude arstide vastu ajas tohtrid pöördesse.

Ilves peaks alustama hoopis paksudest lastest?

"Ma ei arva, et ülekaalulisus on nii oluline küsimus. Meie sellega nüüd küll tegelema ei hakka," teatab arstide liidu peasekretär Kat-rin Rehemaa. Praegusel raskel ajal on hulga olulisem hoopis see, et hädalised ei jääks arstiabita.

"Olen kõvasti ülekaaluline ja ka kõvasti vaeva näinud, et kaalu ohjas hoida. Läheb paremaks, kuid tegelikult on see ülesanne väga raske," tunnistab aidsi tugikeskuse projektijuht Nelli Kalikova. Nentides samas, et tema kilod on tema isiklik probleem.

Kas selline üleskutse on üldse eetiline, sest ülekaalu põhjused on ju väga erinevad?

Kalikova arvates alustas esileedi üldse valest otsast.

"Usun, et ta tahab midagi head teha, aga mina alustaks noortest, koolilastest – kas nende toit pole ebatervislik jne. Ülekaalulistest lastest sirguvadki ju ülekaalulised täiskasvanud."

Kalikova lisab, et arsti puhul on oluline pädevus, mitte väljanägemine. "Ainus, kelle puhul ma ehk vaataks muigega, oleks see, kui dietoloog kaaluks sama palju kui mina."

Kalikova on sama meelt Rehemaaga: "Kaaluküsimus on väga tühine, võrreldes sellega, mis probleemides kogu Eesti supleb. Ja kui just arste võtta liistule, siis ehk kutsuda neid hoopis suitsetamisest loobuma. Ega meil neid pakse arste palju polegi ju."

Üksiti imestab ta: "Kui presidendiproua tulebki vale ideega välja, siis kus on tema nõunikud? Ta on ju varemgi teinud asju, mis veidi imelikud."

Doktor rõhutab, et presidendiproua peaks oskama probleeme hinnata tähtsuse järgi ning väljakäidavate ideede suure kõlapinna tõttu peaks ta need enne hästi läbi mõtlema.

"Kui ta võtab tühise asja, siis jääb ka temast arvamus kui tühisest inimesest.

Presidendiproua peaks võtma käsile selliseid valupunkte, kuhu president ei jõua. Näiteks puudega inimesed ja invasport."

"Ja president võiks ka veidi kaalust alla võtta!"

Kehakaalu poole aastaga 130 kilogrammilt 90 peale langetanud Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder tõdeb, et Evelin Ilves poleks pidanud piirduma populistliku avaldusega, vaid oleks pidanud välja käima ka kindla meetme, kuidas kilodest vabaneda.

"Arstid ju töötavad liiga palju. Neil polegi võimalust palju liikuda. Lisaks töötavad nad suure närvipinge all, mis omakorda aitab kaasa kilode kerkimisele," selgitab tohter.

"Mind paneb imestama see, et proua Ilvesel on ju arstiharidus ja ta peaks asjadest teadma. Rasvumine on palju suurem probleem kui ainult see, et võta maha! Siin on kümned haiguslikud põhjused. Sama võiks öelda ka alkoholiprobleemi kohta – teeme nii, et aasta pärast pole meil ühtki napsitavat inimest. Las president hakkab siis ka täiskarsklaseks!"

Põdder ei sea kahtluse alla tervisliku eluviisi olulisust, kuid selleks on tema arust vaja ka muud kui pelgalt üleskutseid.

"Kuldreegel on: mida vaesem ühiskond, seda paksem. Arsti palk on juba talutav, aga kui vaatad poes suitsukanafileed, mis maksab 160 krooni kilo ja pakki makarone, siis ikka oled sunnitud ostma makarone. Ja tihti ongi vaese inimese ainus mõnu söömine."

Lõpetuseks lajatab Põdder: "Ja president võiks ka veidi kaalust alla võtta!"