Suri Jaak Tamm

KADRI VALNER, AGNES KUUS 6. jaanuar 1999 00:00
Mustamäe haiglas suri üleeile õhtul Sillamäe linnapea ja endine Tallinna linnapea Jaak Tamm, kes oleks veebruaris saanud 49-aastaseks.

KADRI VALNER


AGNES KUUSTamme surma põhjustas südamepuudulikkus, ütles Mustamäe haigla ülemarst Teet Lainevee.“Oma tuttavatele oli ta rääkinud, et tundis end viimased paar nädalat halvasti,” sõnas Lainevee.Haiglasse tuli Tamm


üleeile päeval kella kahe paiku. Esmalt suunasid arstid ta teise kardioloogiaosakonda, kuid seisundi halvenedes viidi ta üle kardioloogia intensiivravipalatisse.Tamme südamearsti Jaan Eha ja tema kolleegide püüetest hoolimata suri Tamm kell 18.33.Lainevee sõnul on infarktioht suur ka noorematel, alles 40-aastastel meestel. Eluohtlik võib olla ka esimene infarkt. “Palju sõltub režiimist,” nentis Lainevee. “Kui osata ennast hästi hoida, võib edasi elada ka kolme infarktiga.”Concordia ülikooli meediaõppejõud Hagi Šeinile oli Jaak Tamm hea sõber juba ülikooli päevilt. Šein nimetas Tamme helgeks inimeseks. “Õppisime ühel ajal Tartu Ülikoolis,” rääkis Šein. “Sellest ajast oli Jaak minu jaoks sõber.”Hea lastetubaŠeini sõnul oli Tammel hea lastetuba, ta oli musikaalne, mängis hästi pilli ning laulis.“Ta oli heasüdamlik ja positiivne,” meenutas Šein sõpra. “Jaak oli inimene, kes näitas vähe välja, kuid võttis palju südamesse.”Šein märkis, et kõik Tamme ametid on olnud vastutusrikkad. “Ühest ametist teise minna ei ole lihtne,” sõnas Šein. “Vaja on aina uusi pingutusi ja sisseelamist.”Töö kulutab kõiki ja süda ei hoiata kedagi pikalt ette. “Jaak võttis enda kanda suure koorma,” lausus Šein. “Aga eks me kõik, kes me tegutseme avalikus sfääris, saame mükse.”Kuus nädalat tagasi oli Hagi Šeinil südameoperatsioon, 1994. aastal tuli temalgi infarkt üle elada.“Jaak Tamm oli minu jaoks loogilise ja elegantse mõtlemise sümbol,” ütles Kodulinna maja perenaine Tiina Mägi. “Juba palju varem, kui temast sai minister või linnapea.”Tamm elas kogu aeg oma ajast eespool ja nägi asju sellistena, nagu need tulevikus juba valmis on, rääkis Mägi. “Võib-olla see oligi tema õnnetus, sest meie ühiskond ei ole nii tark, et näha teelolemise asemel lõpptulemust. Selle poolest sarnanes tema saatus Rein Kaarepere omaga.”Jutt jäi rääkimataTiina Mägi oli ilmselt viimaseid, kes Jaak Tammega rääkis. “Helistasin talle esmaspäeva hommikul,” rääkis Mägi. “Jaak ütles, et tervis ei ole hea ja võib-olla jätab ta plaanitud pealinna tuleku ära. Tallinna ta jõudis, aga mitte Kodulinna majja.”Nädalataguses vestluses ütles Jaak Tamm Mägile, et tal on üks jutt rääkida. “Kunagi ei tohi öelda, et räägime hiljem,” tõdes Mägi. “Meie jutt Jaaguga jäi rääkimata.”ETV endise toimetaja Sulev Valneri hinnangul oli Jaak Tamm hea intervjueeritav. “Ta valmistus intervjuudeks alati ette ja oli ladusa jutuga. Hea psühholoogina oli ta loonud rahuliku ja naeratava inimese imidži.”Kahtlemata oli Jaak Tamm suurte plaanidega ja ambitsioonikas mees, rääkis Valner. “Kui me 1994. aastal alustasime ETV-s “Linnapildi” saatega, rääkisime Tammega linna tulevikust. Ta näitas Paldiski maanteel, kuhu tuleb näiteks uus tivoli või kaubanduskeskus. Siis need tundusid suurte plaanidena. Nüüd on nad olemas.”