Eesti uudised

Ants Paju: "Minu paranemislugu oli müsteerium, nagu žiletiteral kõndimine." (39)

Eve Heinla, 28. märts 2009 00:00
SUUR IME: Raskest haigusest taastuv Ants Paju on südamest tänulik Tartu ülikooli kliinikumi meedikutele. «Kogu see õhustik siin, vaimsus, mis siin haiglas valitseb, see lõi soodumuse selleks, et võit on käes,» mõtiskleb Paju. Foto: Rene Suurkaev (Eesti Päevaleht)
"Oo... see on müsteerium!" tõdeb viimaseid nädalaid haiglapalatis lamav Ants Paju. "Sest selle diagnoosiga üldiselt ringikõmpijaid ei teatagi nii väga olema."

Ants Paju (64), tugeva karu käepigistusega mees, kes palju ära teinud Kaukaasia eestlaste heaks, on jälle hakkama saanud teoga, mille kõrval kahvatub isegi sõna "ime".

Ehkki just imeks endine riigikogulane ja Põltsamaa linnapea Paju oma paranemist nimetab. Kiirabi viis Paju Tartusse haiglasse 3. jaanuari öösel ja ta oli 47 päeva hingamisaparaadi all.

Meditsiin ja tahtejõud tegid imet

Hoiatuse, et südamega on asjad korrast ära, sai Paju juba 2002. aastal, kui ta esimest korda sama hädaga tohtrite hoole alla sattus. Kuna parasjagu oli mehel pooleli graniitskulptuuri festivali korraldamine, siis ei jäänud ta haiglaski käed rüpes istuma.

"Kogu selle festivali stsenaariumi ja süžee tegin toona haiglas, juhtmed ümber. See oli põnev aeg ja kui ma siis haiglast välja sain, olin terve tugev mees. Arstid ütlesid, et pea poiss meeles – režiimi on vaja pidada! Eks ma alguses pidasin, aga pärast läks jälle kiireks."

Uus pauk viis juba pooleldi teise ilma.

"Olin palju sellest lugenud, kuid polnud ise üle elanud," räägib Paju teadvuse piirimail viibimisest. "Mingid kummalised pildid jooksid, nagu filmilindilt. Mereäärsed kaadrid, küülikud, see oli fantastika... Ma olevat vahepeal olnud ka kontaktne, aga ega ma ei mäleta sellest eriti midagi."

Tegelikult haigusest Paju rääkida ei soovigi – vaid hoopis tahtejõust ja Tartu ülikooli kliinikumi arstidest, kellele ta on südamest tänulik. Ja mitte ainult arstidele.

"Põetajate seltskond ehk siis need, kes haigeid hooldavad pärast... On üks sõna, mida me enam eriti kahjuks ei kasuta – halastus ja halastajaõed. Sest nende tegevus käivitab elutahte, mis on sul enesel sees."

Paju võrdleb elutahet tuleleegiga: "Mind päästis väga tark lähenemine meditsiini seisukohalt ja ka inimese sees oleva tahtetulukese elulhoidmine ja ettevaatlikult jõuliseks puhumine hoolduse läbi. Sest see kõik oli nii nagu žiletitera peal kõndimine. Sest ega soovi jätkata sellises seisundis eriti palju ju kohe pole. Aga nad pikkamisi puhusid mu elama. Ja mul on vana spordimehena ikka endas ka seda tahet ja eks mu jõuallikas tuli sealt. Sügav kummardus kogu Tartu ülikooli kliinikumi kardioloogiaosakonnale. Kedagi konkreetselt ma ei tänakski, see oli ikkagi tiimitöö. Kogu see õhustik siin, vaimsus, mis siin haiglas valitseb, see lõi soodumuse, et võit on käes," kiidab Paju ja tänab arste, et neil jätkus meelekindlust ära oodata, kuni heitlus annab tulemuse.

Vanast Antsust on järel vaid ruutjuur

"Käid põhjas ära ja siis ronid kilpkonnakiirusel uuele päevale vastu... Kui ikka oled endale püstitanud eesmärgi võita, siis ei muutu sa hapupiimaks. Tahtejõud on oluline," teab Paju. "Ja spordimehed aitasid siin mind ka. Kuuldes minu õnnetusest, ei jäänud nad kõrvale. See kõik toetas mind samuti."

Ta tunnistab, et on praegu füüsiliselt ikka üsna jõuetu: "Endisest Antsust on ruutjuur alles jäänud. Ma olen kaalust küll mööda käinud ega tea, kui palju..." viitab ta, et kehakaalust on kadunud mitmed kilod. Mees pole aga grammigi kaotanud oma haiguse-eelsest vaimujõust. Seesama soe südamlik hääl ning keerukad ja sügavmõttelised lausekonstruktsioonid.

Ants räägib, et vaimu on haiglas erksana hoidnud mälestused nii Eestist kui ka Kaukaasiast. "Ma ju eriti lugeda ei saanud, aga kahe kõrva vahel on kui raamaturiiul ja sealt siis nopid neid kui valmis marju."

Ta mõtiskleb, et on hea mõneks ajaks end ajakirjandusest ja ühiskonnaelu kemplemistest välja lülitada: "Praegu oleks vaja talupoeglikku arutelu, kuidas sellest tümast soost välja saada, kuidas jääda ja säilitada eneseväärikust, teistest lugu pidada."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee