Eesti uudised

Boliid võis kukkuda Põhja-Lätti (17)

Allar Viivik, 20. märts 2009 00:00
SALAPÄRANE: Nii Eestis kui ka Lätis näha olnud tulekera pildistati Karki lähedal. Foto: LNT videokaader
"Valge valgus, arvasin, et keegi sõidab vastu ja tahab mind pimestada," kirjeldab Läti kooliõpetaja Inga Kraština laupäeva viimasel tunnil üle Eesti Lätti kihutanud boliidi, mis võis maha kukkuda Valka linnast läänes.

Terav valgusesähvatus raputas Tartu-, Valga- ja Viljandimaa inimesi laupäeval, 14. märtsil kella 23.30 ajal. Mitmes foorumis ja leheartiklis on ilmunud kümnete pealtnägijate kirjeldusi tundmatust lendobjektist boliidist. "Luunjas oli näha, kuidas ere ja tohutul kiirusel liikuv suur asi lendas taevast alla ja põles järjest väiksemaks," teatas nädalavahetusel Sakala. Mustlas kuuldi kummalist pauku ja nähti ka sähvatusi. Viimaseid nähti ka mujal Lõuna-Viljandimaal.

Kuhu kukkus tõenäoliselt umbes 30 kilomeetri kõrgusel süttinud taevakivi? Kas Eestisse või põrutas hoopis Põhja-Lätti? Lõunanaabrite telekanalite uudiste väitel võis kuni paarikilone meteoriit kukkuda Valkast lääne poole Karki või Daksti asula lähedusse metsa. Seda kinnitavad pealtnägijad.

Kooliõpetaja Inga Kraština, kes elab umbes 15 kilomeetrit Karki asulast, sõitis 14. märtsi hilisõhtul autoga koju. Kell oli umbes 23.30, kui ta märkas läbi esiklaasi eredat valgust. "Selline nagu neoonreklaamid. Valge valgus. Arvasin, et keegi sõidab vastu ja tahab mind pimestada," meenutab Kraština. Kuid valgus tuli taevast.

Kraština sõnul hõljus kilomeetreid eemal taevas umbes 5-6sentimeetrise läbimõõduga kera. Mingit müra ega mühinat naine ei kuulnud, kuna autoaknad olid kinni.

Kraština otsest hirmu ei tundnud. "Aga mul oli ebameeldiv tunne," meenutab ta.

Küll olnud valguskerast põhjalikult hirmunud pererahva koer. "Seisis kuudi juures ja vahtis ühe koha peal. Ma ei olnud teda kunagi sellisena näinud," kinnitab Kraština.

Kuhu meteoriit kukkuda võis, kas Eestisse või Põhja-Lätti? "Kuhugi Valka, Daksti ja Omuli kolmnurka," arvab Kraština.

Eesti Teaduste Akadeemia meteoriitikakomisjoni sekretäri, geoloog Reet Tiirmaa sõnul lendas kõige tõenäolisemalt üle Eesti boliid – liikus kirdest üle Tartu, Nõo, Mustla, Suislepa ja Tõrva Läti poole. Tema hinnangul potsatas Eesti-Läti piirialal maha tõenäoliselt kilone kivimeteoriit. "Ja kui see jurakas maha kukub, siis on sellel ikka 4–5meetrise läbimõõduga kraater."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee