Uudised

Budõlin oli medalis kinni  

14. mai 1997, 00:00

JAAN JÜRINE

Eesti judokad tulid Ostendest EM-võistlustelt tagasi ilusate kohtadega. Indrek Pertelson oli absoluutses kaalukategoorias pronksmedalil, raskekaalus jäi seitsmedaks. Aleksei Budõlin oli kehakaalus kuni 78 kg viies, sest pidi võistluse pooleli jätma.

Endast ei taha Pertelson palju kõnelda, kuid 21-aastasest Budõlinist küll: "Poiss oli hiilgavas vormis ja ilma õlavigastuseta minu meelest medalimees. Budõlin äratas Ostendes tähelepanu!"

Treener Aavo Põhjala tõstab samuti noort Budõlinit esile. "Ta võitis kolm esimest matši, alistades Läti esindaja Vladimir Samonovi, austerlase Patrick Reiteri ja poolaka Bronislaw Wolkowiczi, kuigi oli kõigi vastu kaotusseisus. Poolaka vastu jäi ta lõpus oma võttest alla, seejuures nii õnnetult, et õlg nihkus paigast. Murdsin selle kohale tagasi, ta suutis matši võidukalt lõpetada, kuid vigastus oli nii raske, et poolfinaalist belglase Johan Laatsiga tuli loobuda. Tõesti kahju noorest mehest, ta oli rohkem väärt," kommenteeris treener.

Budõlin on varem tulnud kahekordseks Euroopa juunioride meistriks, etteaste täiskasvanute hulgas oli paljulubav.

Kesise vormi pealt kõrge koht

Indrek Pertelson tuli mullu absoluutkaalus Euroopa meistriks, seekord ta lootused nii kõrgele ei küündinud. Atlanta-järgne vigastuse ravi läls pikale, siis tulid uued tervisehädad. "Öeldagu üks tippsportlane, kes vigastustega kimbus pole," küsib Pertelson filosoofiliselt.

"Ostendes polnud isegi keskmist vormi. Kui nii võtta, siis olen oma võistlusega väga rahul. Kesise vormi pealt kõrge koht. Läksin kahte jänest püüdma, ent võistlus raskekaalus läks aia taha. Kaotasin esimesel päeval hilisemale hõbemedalimehele van der Geestile Hollandist ja sain kaotusringis loobumisvõidu David Hahhaleišvililt. Järgmisel päeval algasid võistlused absoluutkaalus, kus sain võitudega Amadeo Cottone (Itaalia) ja van der Geesti üle poolfinaali. Laupäeval ei olnud enam mõtet raskekaalumatšile Rafael Kubacki (Poola) vastu minna, liiati olin eelmisel päeval roietevahelisele lihasele liiga teinud. Targem oli keskenduda pühapäevasteks medalimatšideks absoluutkaalus. Sain lüüa sakslaselt Volker Heyerilt, kuid võitsin pronksmedalimatšis ungarlast Imre Csoszi," kirjeldab Pertelson oma võitlusteed.

Pertelson valmistub sügiseseks MM-iks ja tahab suvel kaasa teha Läänemeremaade mängudel. Ta on tänulik Red Bull ile, Eesti politseile ja Arno Joalale, kelle raviv käsi oli ihuhädade puhul kõvasti ametis.

Vale hoiak

Pertelson kultiveerib endas judokale sobivat mõtteviisi, pidades üksiku kõrval silmas üldist. Ta paneb imeks Eesti riigi hoiakut teda esindavate tippsportlaste suhtes, nimetades seda lühinägelikuks.

"Püütakse igaühele natuke anda - äkki läheb õnneks ja suurt lärmi ei tõuse ka. Pärast surutakse kätt. Aga kui ei lähe õnneks? Hilisemad käesurumised ja lillekimbud on asja vormiline külg. Judo sisu on teine: see on tiimitöö, mitte ühe mehe võitlus matil. Näen võistlustel väiksemate - suurtest ärme räägime - riikide esindusi, kuhu tingimata kuulub arst ja massöör. Samad probleemid on maadlejail, veel paljudel aladel. Isegi suurel suusakoondisel polnud neid ametimehi..." toob Pertelson kuuldavale.

Judomees küsib sinisilmselt, äkki tasub tippspordi rõhuasetused ümber vaadata.

VAMBOLA SALUPUU foto

Indrek Pertelson ja Aleksei Budõlin. Äärepealt medalimehed mõlemad.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee