Karoliina Vasli, Allar Viivik 6. märts 2009 00:00
Kas Mustika kaubanduskeskuse tulekustutussüsteem ütles üles?

"Mis, sõda on lahti või?!" ehmatas eile varahommikul aknast pilgu Mustika ostukeskusele heitnud naine. "Ma olin nagu soolasammas." Sellal, kui tema tohutut musta tossupilve vaatas, hävisid tulekahjus poed koos mööbli ja teleritega ning hoone katus kukkus sisse. Kahju võib olla mitusada miljonit krooni. Õnneks ei saanud kohutavas põlengus keegi vigastada.

Kell 5.41 sai G4Si häire suurest Mustika kaubanduskeskusest Tallinnas Mustamäel. Kuna seal öösel turvamehi valves pole, sõitis kohale patrull. Juba kaugel nähti, et hoone on leekides.

Kõrval asuva üheksakorruselise paneelmaja viimasel korrusel elav Heiki läks samal ajal rõdule suitsetama. "Suitsu olid kõik kohad täis. Tõin toast binokli ja vaatasin, mis siis toimub," meenutab ta. Esimene mõte oli, et tules on Tammsaare tee äärsed garaažid ja autotöökoda. "Seal on palju bensiini ja autokumme. Aga põles hoopis Mustika keskus," ütleb Heiki. "Aga varsti olid juba leegid katusest väljas. Keskel leegitses ja siis hakkas tuli kiirelt servadest laiali minema."

20ndates Maire esimene reaktsioon suitsu nähes oli võrdlus sõjaga. "Must tossupilv oli nii suur, et tundus, nagu põleks kogu linn," otsib ta sõnu, et kohutavat vaatepilti edasi anda.

Pritsimehed tegid võitluses kibeda suitsu ja vähemalt kümne meetri kõrguste leekidega, mida teha said. Miks leekidest kiiremini jagu ei saadud? Päästetööde juhi Priit Orusalu sõnul polnud võimalik ühtegi meest keskusse sisse saata. "Iga hetk võis katus sisse kukkuda. Seepärast anti keskusele vett tõstukitelt, redelitelt ning maast," rääkis Orusalu. Ometi kukkus kokku vähemalt 1000 ruutmeetrit katust.

"Metallkonstruktsioonid põlesid ja kuumenesid üle. Kõikvõimalike sünteetiliste ainete põledes on temperatuur päästjate sõnul 800–1000 kraadi," ütles Orusalu.

Veidi pärast kella 11 said tõrjujad tule nii palju summutatud, et esimesed mehed võisid keskusse sisse minna. Avanenud pilt oli nii neile kui ka ajakirjanikele kole.

Kolm poodi põles tühjaks

OnOff, mille laoruumist põleng algas, ja mööblikauplus Masku olid täiesti hävinud, veel leegitsesid sissekukkunud laed ja koridorid olid paksu tossu täis. Vannistuudio, video-DVDde ja teiste kaupluste lagedest voolas solinal kustutusvett. Koridoris ulatus vesi peaaegu pahkluuni, kõikjal vedeles põlenud soojustusetükke ja tahmalonte. Kaupluste tagaruumid olid täis väändunud, sulanud ja tahmunud kaupa. Rusude all olid sulanud kodukinokomplektid, video- ja DVD-mängijad. Suure keskuse koridoris meenutas mõni paik ookeani, sest kustutusvesi voolas sinna boksidest kosena. Laest ripnes kõveraid metallitükke.

Tuleroaks langes ka Enteri arvutipood. "100 protsenti põles ära," ütles firma tegevjuht Veiko Piirsalu. "Ikka miljonites," hindas ta kahju ja lisas, et täpset summat on veel vara öelda. "Loodame kindlustusele." Piirsalu sõnul kauplust uuesti ei avata.

Tõenäoliselt on kogu keskuse kahju sadu miljoneid kroone. Enamik kauplusi on kindlustatud Ergos. If-kindlustus oli eile õhtuks saanud viis kahjuavaldust.

OnOffi kaupluse kõrval asuvad Olympic Casino ja lastekauplus Baby City pääsesid vaid vee- ja suitsukahjustusega. Baby City raamatupidaja Marje tuli kahjusid vaatama nii ruttu kui sai. "Kuulsin uudist raadiost. Esimene tunne oli nagu 28. septembril 1994, kui räägiti Estonia hukust," meenutab Marje. "Kõik on ju nii isiklik, sest siin on enda elu ja töö. Naabrid OnOff ja Enter on täiesti paljad, aga meie saime vist ainult suitsu. Kuid eks kaup ole ikka kõik läinud," ohkas Marje.

Tulekustutus-süsteem ütles üles?

Millest võis keskus nii kiiresti hiiglasliku tule üles võtta? Paljudel kohalolnutel tekkis küsimus, kas kustutussüsteemid ei hakanudki tööle.

Põhja päästekeskuse pressiesindaja Peeter Randoja sõnul oli vaba põlemisaeg liiga pikk. "Kui päästjad kohale jõudsid, põles juba kümneid, kui mitte sadu ruutmeetreid, raske oli tulele kohe piiri panna," selgitas ta.

Praegu, mil kõik asitõendid on rusude all, on raske hinnata, kui kaua tuli vabalt levida sai. "Küsimus on minutites, ehk 15–20 minutit," oletas Randoja.

Ta imestas, miks ei tulnud häire varem, suur kaubanduskeskus on ju andureid täis. "Praegu on vara midagi kindlat öelda, kuid tundub, et automaatkustutussüsteem ei hakanud tööle."

Mustika juhataja Valentina Liinsoo lükkas jutud rikkis tulekustutussüsteemist ümber. Ta kinnitas Õhtulehele, et signalisatsiooni- ja kustutussüsteeme kontrolliti veebruaris ja kõik töötasid korralikult.

Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Maria-Elisa Rannajõe sõnul käis politsei põlengupaigas, kuid töö juhtunu asjaolude uurimisel alles käib. Põhja prefektuuri kriminaalosakonna juht Priit Pärkna rääkis ETV "Aktuaalsele kaamerale", et süütamise versioon on praegu kõige ebatõenäolisem. Küsimusele, kas uurimine kontrollib ka võimalust, et põlenguga võib seostada kindlustuspettust, vastas Rannajõe: kriminaaluurimise alustamist pole veel otsustatud, mistõttu ei saa ühtegi versiooni kommenteerida.