Eesti uudised
Loe legendaarse Gunnar Hololei legendaarseid juhtumisi!

Lahkus Gunnar Hololei, mees, kelle jutt oli kiirem kui mäng (19)

Õhtuleht Online, 7. veebruar 2009 13:52
Foto: Gunnar Vaidla
Legend pajatab - tormanud Kalevi peatreener Ilmar Kullam aastakümneid tagasi reporterikabiini ja öelnud Gunnar Hololeile: räägi aeglasemalt, mehed ei jõua sulle mänguga järele!

Eile lahkus raadiolegend pärast lühiajalist haigust 82aastasena meie seast.

Kaheksa aastat tagasi oli tuntud kiirrääkija meelsasti nõus ajalehe Eesti Ekspress pakutud katsega, kas minutis suudab rohkem sõnu öelda isa või poeg - Gunnar või toonane majandusminister Henrik Hololei.

Poeg põrutas etteantud tekstist minutiga välja 195 sõna. Isa luges emotsionaalsemalt ja tulemus oli 155. See ei klappinud tema natuuriga. Uus, emotsioonitu katse - 199 sõna. Legend ei saanud alla jääda.

„Emotsionaalsus" on teine omadussõna, mida Hololei reportaaže iseloomustades alati kasutatakse. „Emotsionaalsus ja sirgjoonelisus tegid Hololeist Hololei," ütleb temaga tänastest Eesti Raadio spordireporteritest ainsana koos töötanud Erik Lillo

„Tänapäeval kiputakse sageli andma hinnanguid, et omas ajas võisid sa olla kõva mees, aga aeg on edasi läinud. Hololei paremate päevade reportaažid sobiksid ka täna väga hästi eetrisse. Ta oli teerajaja. Ajaloolises plaanis on Hololeil väga tähtis koht. Eesti Raadios võiksid olla suurte isiksuste nimelised auhinnad, ka Hololei-nimeline."

Hololei sündis 27. aprillil 1927. Reaalkooli kuldmedaliga lõpetanud Hololei suur trump omal ajal oli keelteoskus, tema abi vajasid teinekord ka Moskva tippkommentaatorid. Hololei töötas Eesti Raadios aastate 1949 - 1990. Ta andis reportaaže viitelt suve- ja viitelt taliolümpiamängudel.

Till pikalt ees

Legend motorajalt. Oli kord Tilli-nimeline mootorrattur. Hololei teeb reportaaži Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringraja ääres: „Teesalu juhtis, kes nüüd tuleb esimesena välja Rummu kurvist? ... Teesalu, Till pikalt, pikalt ees..."

„Spordiuudised täidab Hololei."

Erik Lillo: Vahel tegi Hololei jõulisi krutskeid. Kell 11 õhtul on viieminutiline saade. Mitte pikem, ning lisaks korvpallile pidid sisse mahtuma ka paljud teised spordiuudised. Riias lõppes üks korvpallimäng kella kümne paiku. Hololei tegi sellest kokkuvõtte, saatis ära kümme minutit enne ühtteist. See oli täpselt 4 minutit ja 55 sekundit pikk. Monteerida enam ei jõudnud. Saate alustuseks teatasin: "Tänased spordiuudised täidab Gunnar Hololei korvpalliga." Oligi kõik!

Tüli kandus raadiosse

Aleksei Tammiste: Kord läksime Leedus Hololeiga põhjalikult tülli. Kui Tallinna tagasi jõudsime, küsis Mikk Mikiver minu käest: kas tülitsesite Hololeiga? Mina vastu: kuidas sa tead? Mikiver vastas: reportaažist oli kohe aru saada!

Topeltreportaaž koos Ubaga

Tiit Karuks: Gunnar Hololei ja Toomas Uba olid nii kõvad isiksused, et ei mahtunud koos ühte reportaaži tegema. Kui pikamaajooksja Enn Sellik tuli N Liidu meistriks, rääkisid Hololei ja Uba viimasel paarikümnel sekundil koos. Kumbki ei tahtnud vait jääda, räägiti teineteisest üle. Kuidas Sellikul läks, sellest sai ikka aru.

Minuteid ei lugenud

Erik Lillo: Olümpiaraadioid ja suveraadioid toimetavad ka teiste valdkondade inimesed. Kord vedas üht päeva Hubert Veldermann. Pani kirja, et korvpallile näiteks viis minutit, tollele nii palju, muusikale nii palju. Lõigu pikkus oli Hololeiga kokku lepitud. Korvpallireportaaž ei läinud otse-eetrisse, kokkuvõte venis kokkulepitust pikemaks. Mäng oli tasavägine, lõpuni tehtud, pinge üha kasvas. Veldermann aga lõi stopperi käima ja kui viis minutit täis sai, võttis käärid. Lõikas kõige põnevama osa välja. Kui Hololei asjast teada sai, järgnes märatsemine.

Otseülekanne šampanjapudelitega

Reportaaž Windowsi laadimiselt

Hololei legendaarsust kinnitab tõik, et arvutifriikidel on käibel nali, kuidas halloomees teeb otseülekannet Windowsi programmi installimiselt: „Sinine pilt on ees... meeletu möll käib... igasuguseid faile kopeeritakse ja sinine latt püüab kollase lati järgmises kurvis kinni!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee