REIN AIDMA: Armastab salapäraseid valijaid võõrustada spaas. Foto: Terje Lepp
Eve Heinla 7. veebruar 2009 00:00
"Mul on pildi peal nad olemas, aga ma ei avalikusta nende nimesid. Nad on minu valijad ja see pole teiste asi, kellega ma kohtun! Punkt. See on minu valijate ring!" hoiab rahvasaadik Rein Aidma oma valijaid, kellega ta spaas kohtumas käis, saladuses.

Riigikogu raamatupidamises on lademetes tšekke, mille sisu on erinev, kuid selgitus üks – kohtumine valijatega.

Öelda, kes on valijad, kellega on spaades, ööklubides ja restoranides kohtutud, riigikogulased ei taha.

Kuid on muudki salapärast. Nelli Privalova (Keskerakond) on ostnud maksumaksja raha eest Kangadžunglist niiti veidi üle 1000 krooni eest.

Kas rahvasaadik on andunud käsitööline?

Privalova kinnitab, et niit oli kingitus Haapsalu naiste käsitööringile.

"Nemad on minu valijad. Keskerakonna valijad, kellel ma külas käisin. Ega ma siis endale seda ostnud," seletab Privalova.

Kui ajakirjanik veidi aja pärast uuesti helistab, et täpsustada, miks rahvasaadik oma partei valijaid erakonna raha eest ei rõõmusta, läheb Privalova endast välja: "Miks peaks? Seal oli ju ka inimesi, kes valivad muid erakondi. Kuulge, ärge ajage mind segadusse! Kas ma tegin midagi seadusevastast? Mina rohkem ei kommenteeri absoluutselt midagi," lõpetab ta kõne.

Pole teiste asi, miks ma valijatega spaas käin

Rein Aidma (Reformierakond) käis 27. detsembril Saka Cliff hotellis ja spaas ja tõi raamatupidamisele toitlustamise arve 5523 krooni. Arvele on Aidma märkinud, et üritus oli aastakokkuvõtte tegemine valijatega.

"Minu valijad!" rõhutab Aidma vastuseks küsimusele, kes spaas koos temaga veeprotseduure või õhtusööki nautis. "Ja mul on pildi peal nad olemas, aga ma ei avalikusta nende nimesid. Nad on minu valijad ja see pole ajakirjanduse asi, kellega ma kohtun. See pole teiste erakondade jaoks avalikustatav. Punkt. See on minu valijate ring!"

Margus Lepik (Reformierakond) esitas toiduarve Valga ööklubist Exotica 3100 krooni eest.

"Mäletan ikka. See oli Valga korvpalliklubi vastuvõtt," selgitab Lepik. "Korvpalliga tegelevate inimeste pidu. Ma aitan Valgas korvpallielu ja üldse spordielu korraldada," ei näe mees peokulus midagi kummalist. "Ka nemad on minu valijad. Vahet pole ju, kus üritus korraldatakse."

Noorim riigikogulane kostitas valijad heldelt

Kalle Palling (Reformierakond) armastab valijaid viia eksklusiivsesse söögikohta. Riigikogu pesamuna, vaid 22aastane saadik on näiteks 20. detsembri kuupäevaga esitanud 9720kroonise toitlustamisearve tippkokk Imre Kose restoranis Vertigo.

Palling rõhutab, et kogu arvest lasi ta siiski maksumaksjal tasuda alla poole. Ülejäänu olevat ta välja pannud oma rahakotist.

"See oli minu valimisringkonna, minu meeskonna, kes on mind toetanud, ja minu valijate üritus," selgitab ta. "Kokkuvõtvat tüüpi aastalõpuüritus."

Kes need salapärased valijad on? Küsitledes ei leidnud ma inimest, kelle tutvusringkonnast oleks iial kedagi rahvasaadikuga sööma kutsutud?

"Ma tõesti ei tea, miks pole," laiutab Palling käsi. Tema kostitamisel polnud ka tegemist ainult söömisega. Jutt käis ka tulevikuplaanidest. See on Pallingu kinnitusel üks osa riigikogu liikme tööst – inimesed kokku võtta ja nende mured ära kuulata.

Küsimusele, miks peaks muresid kuulama just kallis restoranis, ütleb Palling: "Ma ei väida, et see on kõige odavam, aga kindlasti pole ka kõige kallim. Mõnus paik. Ja ega kohtumine valijatega pole nii, et ma panen kuulutuse üles – valijad, tulge kõik sinna!"

See oli siis vaid eliidi pralle?

Kundla ostab jätkuvalt valijatele majoneesi

"Mis mõttes eliit," solvub Palling. "Ma teen kõigile valijatele kohtumisi. Kord näiteks Käru kirikus, kuhu kutsusin üle 400 inimese. Enne riigikokku saamist tuleb ju teha kampaaniat ja suhelda inimestega, siis tekivadki kontaktid."

Sõltumatuks hakanud endine keskerakondlane Jaan Kundla sattus juba 2007. aastal hätta õnnetu majoneesitšekiga. Riigikogu vanim liige ostis jaanilaupäeval toidupoest ligi 1500 krooni eest kraami – grillsütt, vorstikesi, majapidamispaberit, vett ja muu hulgas jälle majoneesi.

Mees mäletab täpselt, kelle kõhtu söök jõudis. Ta korraldas ürituse vabas õhus. Türi pensionäridele.

"Ja see on absoluutselt seadusekohane igatpidi, pole seal grammigi eksitud," väidab Kundla, pidades ebaõiglaseks tunamullust majoneesitšeki lugu.

"Vaadake, seal oli toona terve lauakomplekt, nagu nüüdki. Ja kas on majonees nüüd selline eriline asi? Minu naine on kokakoolis õppinud ja iga naine teab, et majoneesi süüakse. Ka see varasem majonees läks valijatega kohtumiseks."

Kundla räägib, et ei tea, kuidas teised valijaid sööma kutsuvad, aga temal on Türi pensionäride organisatsiooniga head suhted. "Lepin ühe juhatuse liikmega kokku ja neil on oma süsteem, suust suhu info levib. Tihti helistavad nad ise mulle, et kuule, Jaan, pole tükk aega näinud. Võiks jälle maha istuda ja poliitikast rääkida. Eks seal aetakse muud lorijuttu ka!"

Kundla ei mõista hukka neid kolleege, kes restoranides kohtumisi korraldavad.

"Kõik valijad ei ole looduslähedased, nagu minul. Ja linnas parki maha ei istu ka. Ega restoranis käigud ole seadusega vastuolus."