Eesti uudised

Tõnu Kark sai omal ajal KGB tänumärgi (18)

Allar Viivik, 6. veebruar 2009 00:00
TŠEKISTI OSA: Tõnu Kark on elus mänginud nii Stalinit kui ka Eesti kindralit Põdderit. 1980. aastal Kaljo Kiisa lavastatud filmis «Metskannikesed» kehastas teatrimees julgeolekumajor Reinu. Foto: Repro koguteosest «Tallinnfilm II»
Värskelt Valgetähe III klassi pälvinud näitleja Tõnu Kark sai 27 aastat tagasi filmirolli eest hoopis KGB aumärgi. Enda sõnul võttis ta tšekistide autasu huumoriga ja kasutas kavalasti ära.

"See Valgetäht on tunnustus tubliduse eest, nagu ütles riigipea. Seekord pandi mind tähele ja selle üle on mul tõesti hea meel," räägib teatrimees Tõnu Kark ja lubab kindlasti minna ordenit vastu võtma.

Jaanuaris 1982. aastal aga ilmus ajalehes Sirp ja Vasar teade sootuks teiste autasude kohta: "NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee määras 1981. aasta rahalised preemiad ja ergutusdiplomid julgeolekuorganite ja piirivalvevägede tööle pühendatud parimatele kirjandus- ja filmiteostele. /---/ Selle vääriliseks tunnistati mängufilmi "Metskannikesed" loojad Kaljo Kiisk, Jüri Sillart ja Tõnu Kark."

"Autasu oli tsirkus, tsirkus ja veel kord tsirkus ehk suuremat sorti Eesti nali," naerab filmis julgeolekumajorit kehastanud Tõnu Kark.

Tema sõnul olid ENSVsse saadetud autasud nn kunstiordenid. Rinnamärgi ühel pool on venekeelne kiri "KGB" ja teisel pool suurelt lisa "filmi ja kunsti alal". Veel anti laureaatidele umbes 30x50sentimeetrine nahkköites aukiri. Viimasele on alla kirjutanud toonane Nõukogude Liidu julgeolekuboss, hilisem riigipea Juri Andropov.

"Metskannikesed" võitis ühel filmifestivalil suure preemia. Andropov oli seal ühe komisjoni protežee või midagi sellist. Varsti saadeti rinnamärgid ja diplomid Tallinna," meenutab Kark. "See on ikka väga uhke rariteet, mis meenutab oma aega."

Kui diplom jäi kappi, siis märki näitas näitleja küll. Tavaliselt kandis ta seda autosõidul, ja dressipluusi peal. "Mul ei olnud kaheksakümnendate alguses veel pool aasta juhiluba. Kandsin siis seda märki rinnas," räägib Kark. Miilitsad ja autoinspektorid KGB märgi omanikku ei kontrollinud. "Kui suudad läheneda naljaga ja huumoriga, siis on see tervistav," ütleb ta.

Kui juhiluba käes, rändas märk kappi diplomi kõrvale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee