Eesti uudised

"Natuke vaesust ei tee üldse paha!" (141)

Eve Heinla, 30. jaanuar 2009 00:00
EI VIRISE: Nestori ema Liivi on juba sügisest tööta, kolm kuud istus kodus ka Soomes ehitajana töötav isa, kuid pere ei lase pead norgu.Foto: Aldo Luud
Annetuskampaanias osalenud ihtüoosiga maadleva poisi ema jäi töötuks, kuid leiab positiivselt, et raske aeg õpetab ühte hoidma.

"Nestor tunneb end palju paremini! Ja mis siis, et mul tööd pole – joonistan, kirjutan ja saan kodus rohkem lastega olla," näeb rasket haigust põdeva poisi ema ka töötuna elu helgemat poolt.

Ehkki haruldast haigust ihtüoosi ehk kalasoomustõbe põdeva Jõgevamaa poisi Nestori (12) mõlemad vanemad olid mõnda aega töötud, ei lase pere nina norgu.

Nestori ema Liivi rõõmustab, et õnneks ikka need kõige hullemad ajad, kui perel õieti süüagi polnud, on seljataga.

"Mäletan veel väga hästi, et käisin kunagi talvel mahajäetud aiandist külmund õunu puude pealt korjamas, et neid ahjus küpsetada," meenutab rõõmsameelne viie lapse ema Liivi. "Midagi muud meil kodus lihtsalt ei olnud. Aga kõik oleme elus ja terved."

Ta leiab igas halvas asjas ka terakese päikest ja arvab, et natuke vaesust ei teegi üldse paha – õpetab inimesi rohkem üksteisega arvestama ja mõistma.

"Loomulikult raha puudumine tekitab perekonnas alati rohkem pingeid. Vastupidiselt Evelin Ilvese arvamusele minu mees küll väga õnnelik pole, et peab mõnda aega kodus passima," vihjab ta presidendi kaasa sõnavõtule viimasel isadepäeval.

Ema sügisest töötu

Liivi ise on juba möödunud aasta sügisest tööta kodus ja veab oma tööandjaga, pesupulbrivabrikuga, vägikaigast. Naine saadeti palgata puhkusele, aga ta pole sellega nõus. Asi on töövaidluskomisjonis.

Kaugemalt tööd otsida naine haige lapse pärast ei saa.

"Tartusse sõit võtaks nii palju aega. Ma pean ju hommikul kontrollima, et Nestor enne kooli minekut käiks vannis ja kreemitaks end. Ja samamoodi pean õhtul olema normaalsel ajal tagasi ja taas need samad protseduurid vaja lapsel läbi teha. Ja ega meie kandis siin Jõgevamaal naistele tegelikult tööd pakkuda olegi."

Kunstnikuhingega Liivi näeb ka töötuksolemises helgemat poolt – jääb rohkem aega armastatud hobiga tegelda.

Kampaania aitas

"Kirjutan luuletusi ja joonistan, teen tuttavatele sünnipäevakaarte ja nüüd üritangi end arendada pigem selles suunas. Hingele ongi see parem kui tootmistööd teha. Ehk teen tulevikus midagi veebipoe sarnast, et saan hakata netis oma loomingut müüma. Ka abikaasa oli kolm kuud tööta, ta ju Soomes ehitaja ja pidi vahepeal kodus olema, nüüd just äsja läks tagasi ja õnneks sai taas tööle."

Liivi on tänulik Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile, kes Nestorile aasta eest korjanduse korraldas. Lisaks ravimitele kompenseeriti perele ka osa veearvest. See kerkib hiigelsuureks, kuna Nestor peab oma naha pärast iga päev vannis käima.

Praegu kulub Nestori naha hooldamiseks kuus kolm kilo salvi ja kreemi, lisaks mitu liitrit vanniõli, ohtralt meresoola ja silmasalvi. Ravimitele kulub 5000–6000 krooni kuus.

Esimene muretu aasta

"See aasta on mul absoluutselt kõik ravimid Nestorile olemas ja esimest korda ma ei pidanud enam muretsema. Ses suhtes saan tunda end stressivabalt, vanasti oli alati kohutav paanika selle pärast – vahel juba mõtlesin, et võta kas või kapist tavalist toiduõli ja määri sellega. Lastefondi kampaania läks ikka täie ette! Ja on juba näha, et Nestoril enesetunne paraneb, ta on sel aastal saanud juba palju aktiivsemalt käia kehalise kasvatuse tunnis ja enam pole taldade all käimist raskendavaid nahalõhesid. Laps tunneb end palju paremini."

"Vanem poeg käib ka juba tööl ja tütar võttis ülikooli kõrval pool kohta, ka tahab jõudumööda toetada. Eks me ikka üksteist aitame siin, nagu saame."

Naine soovitab neile, kes majanduskriisi ajal muremõtetes piinlevad, lohutada end sellega, et halb ei saa olla igavesti.

"Mina ütlen nii, et elu ju käibki lainetena – kord on tõusud, kord on mõõnad. Ei saa ju nii elada, et sul on kogu aeg vaid hästi hea. Raske aeg tuleb üle elada. Ja alati mõtlen sellele, et väga paljudel on hoopis raskem kui minul."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee