Uudised

Tartu Kaitseliidu mässu arutamine lükkus sügisesse  

12. märts 1997 00:00
MARTIN PAU

Tartu linnakohus otsustas lükata Kaitseliidu (KL) Tartu maleva endise pealiku Aivo Kapteni kriminaalasja arutamise oktoobrikuu lõppu, sest eilseks ei leitud ametiseisundi kuritarvitamises süüdistatavale Kaptenile kaitsjat.

Eelmise aasta 27. mail hõivasid Kaitseliidu Tartu maleva liikmed Kapteni juhtimisel peaaegu seitsmeks tunniks Eesti Põllumajandusülikooli (EPMÜ) peahoone ning tõkestasid teiste hulgas ka ülikooli rektori majjapääsemise. Maja valvuril kästi paigal istuda ning teda lubati tualettigi vaid kaitseliitlaste järelevalve all.

Kaitsepolitsei süüdistab Kaptenit võimupiiride ületamises ning teenistusvolituste kuritarvitamises. Kapo hinnangul põhjustas Kapten oma tegevusega kahju kaitseväe ja kogu Eesti riigi mainele. Süüdimõistmise korral võib teda oodata kuni viieaastane vanglakaristus.

Aivo Kapten on ainus Tartu maleva liige, kellele on seoses mulluse mässukatsega süüdistus esitatud. Kapteni sõnul tuli aga EPMÜ peahoone hõivamise algatus paljude KL lihtliikmete poolt ning maleva juhatus oli vaid nende soovi elluviija.

"See ei olnud kindlasti minu ainuisikuline otsus ja ka mitte KL Tartu maleva juhatuse iseseisev otsus," kinnitas Kapten. "Seda on täielikult aktsepteerinud ja allkirjaga kinnitanud ka maleva isikkoosseis kaitseliitlaste ja Eesti Vabariigi kodanike näol."

Aivo Kapten tunnistas, et maja vägivaldne ülevõtmine oli seotud sellega, et malev ei saanud kohtult õigust ning oma maja tagasi. Praegu kaitseministeeriumi bilansis olev hoone ehitati 1940. aastaks spetsiaalselt KL-ile korjandustest laekunud raha eest.

Istung lükati edasi Kapteni süül

Tartu linnakohus eile Aivo Kapteni süüasja arutama asuda ei saanud, kuna kohtusse ei ilmunud määratud kaitsja Tartu I advokaadibüroost. Kohtunik Peet Teidearu sõnul sai kohus alles kümme minutit enne istungi algust teate, et kuna kõik büroo 11 vandeadvokaati on muude kohtuasjadega hõivatud, ei olnud Kaptenile võimalik kaitsjat määrata.

Tartu I advokaadibüroo juhataja Kaljo Kuusmaa ütles, et istungi edasilükkumises pole süüdi büroo. "Aivo Kapten lubas, et sõlmib advokaat Kalev Lillega ise kokkuleppe, aga ei ilmunud eile määratud ajaks kohale," seletas Kuusmaa.

Aivo Kapten kinnitas, et tal on Lillega kokkulepe kaitseks olemas ning ta ei soovi kedagi teist enda eest kostma. Kohus lükkas istungi edasi 27. oktoobrile.

EPMÜ loobus 200 000 krooni nõudest

EPMÜ rektor Mait Klaassen kinnitas eile, et ülikooli süüdistus tööseisaku tekitamises KL Tartu maleva poolt on jõus, küll aga loobus EPMÜ esialgsest 200 000 krooni nõudest.

"Küsimus oli selles, et samal päeval (27. mail 1997 - M.P.) olid Tartus Põhjamaade põllu- ja metsamajandusülikoolide raamatukogude esindajad, kelle vahendusel EPMÜ pidi saama 200 000-kroonise lepingu uute raamatute ostuks," rääkis Klaassen. "Kaitseliidu aktsiooni tõttu läks see plaan untsu."

Klaassen selgitas samas, et eelmise aasta 13. septembril õnnestus EPMÜ-l siiski raamatuostuleping sõlmida ning kuna probleem leidis lahenduse, ei näinud ülikool enam vajadust Kaitseliidult kahjutasu nõuda.


Pildiallkiri: Kaitseliidu Tartu maleva endine pealik Aivo Kapten leidis, et mullune mässukatse Eesti Põllumajandusülikooli peahoones ei rajanenud tema ainuisikulisel otsusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee