Eesti uudised

Juudid solvusid Gori pilapiltide peale (31)

Allar Viivik, 22. jaanuar 2009, 00:00
Foto: Repro
Kunstnik Gori vanad karikatuurid, mis IRLi parteilehes Eesti Eest ära trükiti, ajasid juudid marru. Partei palus tagantjärele vabandust.

Karikaturist Gori ehk Vello Agori kolm Saksa okupatsiooni ajal joonistatud pilti avaldas parteileht eelmisel neljapäeval. Neist ühe all oli kirjas: "Asi algas sellega, et "isake" Stalin neelas alla oma pühalikud tõotused, kiskus lõhki mittekallaletungilepingu ja otsustas vallutada Eesti riigi ja hävitada eesti rahva, kes ei nõustunud juutide maailmavallutamise püüetega."

"Need karikatuurid ei sobi tänapäeva. Mul ei ole Gori vastu midagi, kuid see solvas juute," ütleb Eesti Juudi Kogukonna esimees Alla Jakobson. Rahvusringhäälingus nimetas Jakobson pilapiltide avaldamist veel ebahumaanseks suhtumiseks inimestesse.

Jakobsoni sõnul on IRLi juht Mart Laar temalt juba vabandust palunud ning tema vabanduse ka vastu võtnud.

Karikaturist Heinz Valk peab enamikku Gori pilapiltidest väga heaks ja leiab, et neid kõlbab tänapäevalgi avaldada. "Aga see, mida ta tegi Natsi-Saksa käsu järgi, on teine lugu. Ta pidi sunniviisil Hitleri ideaale kiitma," lisab Valk kohe.

Partei peasekretäri Margus Tsahkna väitel ilmutati karikatuurid kommunismi kuritegudele pühendatud lehenumbris ajaloolise materjalina, tahtmata kedagi sellega solvata. "Kui see on juhtunud, siis vabandame nende inimeste ees," lisab ta.

Samasugune skandaal puhkes mõni päev tagasi Soomes, kus ajaleht Vihrea Lanka avaldas koomiksi, milles Iisraeli lipu Taaveti täht muutub haakristiks. Peale juutide tõstis protesti ka põhjanaabrite kristlike demokraatide partei, kes nimetas toda koomiksit rassismi ja antisemitismi halvimaks näiteks.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee