Eesti uudised

Ivari Padar pageb raske ministritöö eest Brüsselisse? (36)

Allar Viivik, 20. jaanuar 2009, 00:00
UUS VÄLJAKUTSE: «Olen sisepoliitikas tegutsenud väga aktiivselt kümme viimast aastat ja Euroopa Parlament on väljakutse uuele tasemele,» ütleb Ivari Padar. «Eelmisel korral, kui mind valiti, loobusin, sest Eesti-sisesed tööd ja erakonna juhtimine ei võimaldanud mul Brüsselisse minna.» Foto: Arno saar
Rahandusminister Ivari Padar lükkab ümber kuuldused, et ta keset majanduslangust ja eelarvekärpeid Euroopa Parlamenti kandideerides põgeneb Brüsselisse rahulikule saadikutööle.

Ivari Padar teatas oktoobris, et osaleb sotsiaaldemokraatide eest 7. juuni Euroopa Parlamendi valimistel. Pühapäeval toetas ministri esinumbrina kandideerimist SDE erakonna juhatus.

Kas see tähendab, et majanduslanguse tõttu riigieelarvet kärpinud minister jätab tuleva aasta tulud-kulud teiste jagada, viskab püssi põõsasse ja läheb Brüsselisse?

Padar lükkab jutu ümber. "Küllap mullegi ehk meeldiks, kui Euroopa Parlamendi valimised toimuks näiteks aasta pärast. Aga midagi pole parata," vastab ta Õhtulehele.

Ministri sõnul on selge, et enne valimisi tuleb teha veel palju olulisi otsuseid: kärpida tänavust eelarvet, muuta seadusi, et saaks koostada 2010. aasta ja järgmisi eelarveid. Kõik need tööd vajavad Padari sõnul tegemist. Nende lõpetamise järel saab ta anda ameti rahumeeli üle järglasele. "Selles kontekstis mingist püssi põõsasse viskamisest ei saa juttu olla," kinnitab Padar.

Palgaga Padarit ei püüa

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Randel Länts kinnitab, et Padar jätkab rahandusministri tööd vähemalt kesksuveni. Enne seda saab kindlasti kokku järgmise aasta eelarveplaan. Länts möönab, et alati võib ministrit süüdistada raskete probleemide eest põgenemises. "Kui aga valitsusliit laguneb, siis vahetub ka rahandusminister. Asendamatuid ei ole," ütleb ta. Sotsiaaldemokraatide erakonna üldkogul 7. märtsil pürib erakonna esimeheks siseminister Jüri Pihl.

Võib-olla peibutab ministrit suur teenistus? Euroopa Parlamendi uue koosseisu saadiku palk on 117 000 krooni. "Meie erakonnas asju rahas ei mõõdeta. Brüsselisse minek on kasulik kogu Eestile," sõnab Länts.

Reformierakond ei näe ministri Brüsselisse pürgimises probleemi. "Kandideerimine on põhiseaduslik õigus ja seda ei saa niisama ära võtta," ütleb erakonna peasekretär Kristen Michal.

IRL: kandideerimine toob populismi

IRL on ministrite saadikukandidaadiks seadmisele vastu. Juhul kui ministrid kandi-

deerivad, peaksid nad ametist tagasi astuma. Sellise ettepaneku tegi erakond ka läinud esmaspäeval teistele koalitsioonipartneritele. IRLi peasekretär Margus Tsahkna

ütleb, et Eestil on ees raske aasta. "Riik vajab kõiki ministreid sada protsenti tööd tegema, sest ühtki populaarset otsust tulekul ei ole. Valimistel kandideerimine loob aga kiusatuse tegeleda populismiga," ütleb Tsahkna. Brüsselisse ei kandideeri ükski praeguse valitsuse IRLi ministritest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;