Eesti uudised

Vaataja valik: Kersna saade põrus (389)

Karoliina Vasli, 10. jaanuar 2009 00:00
Teleasjatundjad: rahvas tahab lihtsat meelelahutust, mitte jutusaateid.

"Võsareporteri" kaks korda suurem vaatajamenu pani kahvatuma üle pika aja ekraanile naasnud Vahur Kersna maratonjutusaate. "Hämmastav!" imestab teletäht Maire Aunaste eestlase maitse üle.

Üle pika aja ekraanile naasnud Vahur Kersna küsitles 30. detsembril ETV kahetunnises saates "Helenduvad olendid" Helgi Sallot, Fred Jüssit, Jaan Tättet ja paljusid teisi tuntud inimesi.

Kuid kuulsuste plejaad ega ka publikulemmikust saatejuht ei tõmmanud vaatajaid massiliselt teleri ette – kui viimase aja lemmiksaade "Võsareporter" kogus läinud nädalal tervelt

306 000 huvilist, siis Kersna platseerus 164 000 vaatajaga edetabelis alles 19. kohale.

Aunaste: publik eelistab odavat meelelahutust

"Hämmastav!" on Kersna kolleeg Maire Aunaste üllatunud.

"Kõigest on tehtud šõu – vaadatakse odavaid meelelahutussaateid," pakub ta põhjuseks. "Mida rohkem selliseid on, seda vähem viitsib inimene süveneda pikka sisukasse intervjuusse."

Keskmise eestlase maitse ongi selline, et tõsisem saade ei suuda "Võsareporteriga" võistelda, leiab teleprodutsent Toomas Lepp. "Midagi teha pole – praeguse tohutu meelelahutusbuumi puhul on 19. koht väga väärikas. Arvan, et Kersna ongi suundumas tõsisemasse ampluaasse – tema valikud hakkavad muutuma. See on ainult tervitatav."

Lepp vaadanud Kersna saate otsast lõpuni ja see meeldinud talle. "Arvestades, et tegu polnud otsesaatega, oli saatejuhti mahuliselt (liiga) palju," teeb ta ainsa etteheite.

Kersna selline saade ei pidanudki masse kokku meelitama, arvab Balti filmi- ja meediakooli juht Hagi Šein: "See on märksa tõsisem, märksa sügavamat järelemõtlemist vajav kui atraktiivne meelelahutus." Ja meenutab, et isegi Urmas Oti viimased saated polnud suured publikumagnetid, kuigi tase olnud kõrge.

"Asi pole Kersnas. Tõenäoliselt on publiku eelistus lihtsalt selline," nendib Šein.

Mis on aga siis Võsa fenomen?

"Palju köitvuse elemente: ootamatused, rahvalik kõnepruuk, naljatamine ja veiderdamine. Näeb tõepoolest ehedat kohendamata elu," loetleb Šein. Võsa saate vaataja pole nõudliku maitsega. "Nii on see massiga alati olnud."

Kersna etteastet kiidab aga ka Šein: "Ta on korralikku tööd teinud."

Riigikogulane ja ekssaatejuht Heimar Lenk (Keskerakond) ei imesta parteikaaslase Võsa menu üle. "Rahva maitse on ju aastatega ära rikutud. Selge palagan – ei ole vaja mõelda."

Lenk: Võsa saates näeb haigeid ja hälbega inimesi

Lengi sõnul tahab inimene ajakirjast imetletud rikaste ja ilusate elule vastukaaluks ka koledaid kaasmaalasi näha. "Haiged ja hälbega inimesed," ütleb ta Võsa kangelaste kohta.

Viis aastat tagasi trallis Lenk aga saates "Ekskursioon" bravuuritar Anu Saagimiga üpris sarnases rütmis – paar õpetas näiteks pohmelust vältima, suples täies mundris basseinis, kargles poolalasti saunas ja Saagim jõudis ärimees Mart Kadastikule tordigi näkku virutada. Lengi väitel olnud see kõik kvaliteetmeelelahutus. Milles kvaliteet seisnes, jääb aga ütlemata.

Kersna saadet polevat Lenk näinud. Küll manitseb keskparteilane ETVd praegusel kriisiajal rohkem majandusteemadega tegelema. Sest ETV programm olevat Lengi arust praegu nõrk. "Latt on väga madalale lastud."

164 000 vaatajat pole kuidagi läbipõrumise märk, arvab aga ETV meelelahutustoimetuse juht Mart Normet. "Ning seda veel kahetunnises ja hilisõhtuses maratonsaates, mille vaatamine nõudis suurt pühendumist. Kui see ei näita vaatajate armastust, siis mis veel?"

Kersnaga ei õnnestunud Õhtulehel eile rääkida.

"Helenduvad olendid" oli telestaari üksiksaade. ETVl pole Kersnale praegu muid kohustusi, kui teha iganädalast saadet "Täna õhtul...". Selle esimene külaline oli Tõnis Mägi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee