Eesti uudised

Eksdiskor ähvardab Rauda poriloopimise pärast politseiga (127)

Arvo Uustalu, 8. jaanuar 2009, 00:00
 Joosep Martinson
Kultusraamatu "Musta pori näkku" koloriitne tegelane, omaaegne tuntud diskor Heiki Soome on vihane ja väidab, et Raud esitavat laimu faktide pähe.

Telestaar ja kolumnist Mihkel Raud lajatab Eesti rokkmuusikute soodomat ja komorrat kujutavas raamatus "Musta porri näkku" ühtviisi homoseksuaalidele ja heterotele. Teoses mainitakse ka nüüd juba aastaid Rootsis elavat ja ajakirjanikuna töötavat Heiki Soomet.

"Genekas tegi Heikiga võimalike intiimsuhete osas asja kohe selgeks ja tõtt-öelda oli diskoril topitavaid auke nii ehk naa türaga segada," kirjutab roki- ja telemees.

Soome solvangut alla neelata ei kavatse.

"Igasuguseid hulle on, neil ei tohiks sõnavabaduse pähe huligaanitseda lasta. Isegi turumutid valivad rääkides sõnu. Üldiselt on nõnda, et kui inimene on nii kaua alkoholi sees olnud nagu Raud, siis on alkohol teinud talle juba nii palju kahju, et ta vajab psühholoogi ja arsti abi," pahvatab Soome.

Tema sõnul võib Rootsis solgiloopimise eest kaela saada neli paragrahvi ning säärased raamatud korjatakse lihtsalt müügilt ära.

Soome kavatseb Eesti politseile teda solvava väljendi kohta avalduse esitada.

Mihkel Raud kirjutab oma raamatus, kuidas naiselik mees tema terekätt lõdvalt puudutas ja ütles: "Mina olen Heiki."

Soome ütleb, et on Rauda näost näkku näinud vaid ühel korral – kui ta Nõmme kultuurimajas töötas. "Raud oli räpane, must, haisev ja täis ning üritas tantsuõhtule piletita sisse pääseda. Tookord visati ta saalist lihtsalt ukse taha. Mingit käeandmist pole kunagi olnud," kinnitab ta.

1973. aastast raadiole kaastööd teinud Soome on selle kõrval rahvast tantsitanud suuremas osas Eesti kultuurimajades ja koolides. "Väga ilus ja fantastiline põlvkond oli. Kurb, et Raud on sellest ilust ilma jäänud ja mäletab vaid joomist ja peade klosetipottidesse toppimist. Minu meelest on tal seksuaalne kompleks. Ju ta oli niisugune, kes käis salaja peldikus. Ei teadnudki, et ta minust nõnda sisse võetud oli," on Soome irooniline.

Tema ise oma homoseksuaalseid suhteid ei varja. "Aga kindlasti ei kasutanud ma ära oma töökohta ja ei teinud teatud asju lava peal või lava taga. KGB arreteeris mind Austriasse põgenemise katsel 1984. aastal, kuid vanglas ma kellegi mune ei imenud," on Soome Raua peale vihane.

"Tahan Eestisse tagasi elama tulla. Samas ei taha ma, et Raua raamatu peale mind keegi sadamas maha laseb," nendib ta.

Kõik kunsti huvides

Raud leiab, et tal õnnestus raamat kirjutada nõnda, et üldiselt inimestele haiget ei tehtud.

"Kõik "Musta pori näkku" tegelased, Heiki Soome kaasa arvatud, esinevad minu raamatus just täpselt sellisena, nagu mina neid mäletan. Loomulikult on mälestused alati subjektiivsed ja igaühel on õigus asju minust teistmoodi mõtelda," räägib Raud.

Tema sõnul oli Soome üks erakordselt põnev ja kentsakas, kuid kindlasti mitte negatiivne kuju. "Lisaks sümboliseeris ta 80ndatel tärkavat glamuuri- ning teatavat naiselikkuseiha. Kõike seda, mida tol ajal Läänes pead tõstev gay-kultuur oma feminiinses sädeluses fetišiks sümboliseeris. Seetõttu oli Soome ja tema maailma võimalikult naturalistlik kirjeldamine ka puht kontekstuaalselt vajalik," selgitab Raud, kellel on kurb kuulda, et Soome raamatust häiritud on.

"Musta pori näkku" toimetanud Tiina Tammer leiab samuti, et raamatus pole kellelegi liiga tehtud. "Kuidas siis elulooraamatuid üldse kirjutada saaks? Et mingid inimesed olid minu ümber ja minu ümber midagi toimus? Selle raamatu puhul oli kaks võimalust, kas võtta kõik peale esimese ja viimase lause välja või jätta kõik sisse," tõdeb Tammer.

Kulkalt raha tagasi

Kultuurkapitali juht Raul Altmäe kinnitab, et Soome neile helistas ning oma pahameele edasi andis. "Raha läks autoristipendiumiks. Teoseid meie kindlasti tsenseerima ei hakka," ütleb Altmäe.

Mihkel Raud sai mullu kirjanduse sihtkapitalilt raamatu "Musta pori näkku" eest autoristipendiumi 10 000 krooni.

Hendrik Sal-Saller, kes Raua raamatu kohaselt suhuvõtmistest nalja armastas visata, meenutab Soomet hea sõnaga. "Mäletan teda väga hästi. Oli tõesti niisugune koloriitne kuju. Oma seksuaalseid eelistusi ta ei kuulutanud, aga tema käitumisest see suundumus välja paistis. Ta tundis suurt austust Elton Johni vastu, laulis tema laule ja minu mäletamist mööda ka saatis end klaveril," ütleb ta.

Gei-ringkondi esindav Ardi Ravalepik Raua raamatut maha ei tee. "Kuna tegemist on kirjandusliku materjaliga, siis on Raual see õigus rääkida asjadest nõnda, nagu tema neid näeb, ja selliste sõnadega, mis talle sobivad tunduvad. Raamat on tervikuna samas stiilis ning sama puuga antakse selles ühtlaselt kõigile," leiab Ravalepik.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee