Eesti uudised

Homme maetakse Hillar Nahkmann  

Allar Viivik , 29. detsember 2008, 00:00
Kuigi nädala eest ootamatult lahkunud Hillar Nahkmanni teatakse rohkem raadioajakirjanikuna, tegi ta aastakümnete jooksul endale nime ka mälumängurina.

Ajaloolase haridusega Hillar Nahkmann sattus kilvariks enda jutu järgi legendaarsete televiktoriinide mõjul 1970. aastate lõpus. «Lihtsalt istusin pühapäevadel teleri ees ja mängisin kaasa. Kui olin mõnes küsimuses targem, kui stuudios olevad võistkonnad, siis oli rõõm suur,» on Nahkmann öelnud.

Loomulikult tuli osaleda kooli mängudes enda klassi võistkonnas. Toona oli ülipopulaarne Eesti Televisiooni koolinoorte võistlusmäng «Turniir». Keila I keskkooli võistkonna mälumängurite kapten oli 1980.-1981. hooajal 10. klassis õppiv Hillar Nahkmann. Kevadel saavutasid telemängu üldvõidu keilakad.

Milline oli Hillar Nahkmann mälumängurina?

Aastaid «Külakilba» ja «Maakilba» korraldanud Tenno Sivadi sõnul ei olnud Hillar nn faktimasin, kes teadis kõike kõigest. «Temale meeldis asju tuletada ja samm-sammult läbi arutada. Fakt oli üldistus, mitte vastupidi,» ütleb viimased aastad Nahkmanniga ühes võistkonnas mänginud Sivadi. «Küsimusele vastamisel on hea tuletamine,» kordas Nahkmann. Tema lemmikteemad olid ajalugu, poliitika, pop- ja rokkmuusika ning sport.

Suurimad võidud mälumänguhobis olid 1994. aasta Eesti võistkondlike meistrivõistluste pronksmedal ning 2001. aasta üle-eestilise «Maakilva» esikoht. «Viimane oli vast Hillari ja Keila meeskonna üks kõvemaid tulemusi,» arvab Sivadi.

Hillar Nahkmanni oskust vastus välja raalida meenutab ka mälumänguliidu juht Indrek Salis. 1997.-1998. aastal juhtis Hillar Nahkmann Eestis Raadios saadet «Mnemoturniir». Salis oli üks tarkade klubi vastajaid. «Hillarile meeldisid ka seal just need küsimused, mida sai arutada, tuletada ja mõtelda. Kuivi fakte palju ei olnud,» meenutab Salis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee