Eesti uudised

Presidendi jõulutemp: Ilves jättis Halliste kirikusse vippide telejumalateenistusele minemata (79)

Arvo Uustalu, 29. detsember 2008 00:00
JÕULUVEMP: Küllap puhkenud kära pärast jättis riigipea teleülekandega teenistusele minemata ja astus Halliste kirikust läbi alles kolm tundi hiljem. Foto: 2 x Aldo Luud, TAIRO LUTTER
President Toomas Hendrik Ilves viskas jõululaupäeval elegantse vembu – kui terve riigi vipid kihutasid Ilvese kodukandi kirikus kell 17 peetud jumalateenistusele, et Hallistes koos riigipeaga telekaamera ette jääda, siis Ilves ise läks kirikusse hoopis kell 20.

"Traditsiooni, et president külastab jõululaupäeva õhtul kirikut, kust ETV ülekande teeb, algatas Lennart Meri 1996. aastal. Ilves ei jätka Meri ja Arnold Rüütli traditsiooni, kuid talle ei saa seda vähimalgi määral ette heita. Kirikus käiakse südame kutsel, mitte teleülekande pärast," ütleb kirikute nõukogu täitevsekretär Tauno Teder Ilvese jõuluvembu kohta.

Mõni nädal tagasi puhkes Halliste kandi rahva seas pahameeletorm – kuna 24. detsembril kell 17 Hallistes peetaval jumalateenistusel osalevat ka president ning kirikust teeb otseülekande ETV, on teenistusele kippujaid nii palju, et kõik kohalikud pühakotta ei mahugi. Välja kuulutati lausa eelregistreerimine, mis täitis kirikupingid mõne minutiga.

Suure tungi pärast otsustati kell 20 pidada veel teinegi teenistus – mõistagi vippide ja telekaamerateta.

Vipid ja ETV jäid pika ninaga

Tedre sõnul kutsuti ETV Hallistesse kompromissina: "Kui Ilves sai presidendiks, ütles ta, et käiks hea meelega jõuluõhtul pigem kodukohakirikus. Kuna Mulgimaal pole teleülekandega jõulujumalateenistusi peetud, otsustati sel aastal Halliste kiriku kasuks, kus president jõuluõhtul pidi ka viibima."

Halliste koguduse õpetaja Kalle Gaston sai Ilvese meelemuutusest – minna kella 17 asemel kirikusse kell 20 – teada alles jõululaupäeva hommikul.

"See on iga inimese otsustada, millal ja kus ta kirikus käib. Kuna jõuluõhtu esimese jumalateenistuse ümber oli suur meediakära, siis mõistan täiesti ka seda, et president otsustas kirikusse tulla hiljem – ma ei kujuta küll ette, et president sõlmiks mingeid lepinguid rahvusringhäälingu või kirikute nõukoguga," nendib Gaston.

"Enamasti on aasta kõige pidulikumal jumalateenistusel viibinud tõesti ka president," ütleb ETV programmi peatoimetaja Heidi Pruuli, et ka nemad said Ilvese meelemuutusest teada alles samal hommikul. ETV austab riigipea otsust jätta teleülekandeteenistusel käimata, lisab Pruuli.

Ilves ütles, et jõuluõhtul läheb ta Halliste kirikusse ja kell 20 ta seal platsis oligi, teatab riigipea nõunik Toomas Sildam napilt. "Miks president just jõuluõhtu teisele jumalateenistusele läks, on tema isiklik otsus."

Kui mõni nädal tagasi arvati, et hilisemale jumalateenistusele läheb vaid mõnikümmend inimest, siis tegelikult oli kirik rahvast täis ka kell 20. "Seega ei saa väita, et inimesed tulevad kirikusse ainult presidendi või televisiooni pärast," nendib Gaston.

Vaikne juubel teisel jõulupühal

Jõuluajal jõudis riigipea maha pidada aga veel ka 55. sünnipäeva. Seda tähistas ta 26. detsembril samuti kodutalus Ärmal.

Abja üks elanik kirjutas mõni aeg tagasi Õhtulehele, et kohalike teada tõotas pidu tulla vägev – bändide ja ilutulestikuga.

Peopäeva õhtul oli ainsaks ilutuleks aga presidenditalu tõkkepuu juures hubisevad kaks väliküünalt.

Juubelipeol olid ainult presidendile olulised ja lähedased inimesed, kinnitab Sildam. "Õnnitlejaid oli pisut enam kui perering. Ameerikast tuli presidenti õnnitlema poeg. Ei olnud juubelil ilutulestikku, köetavat välitelki ega ansambleid. Rahva raha ei kulutatud sentigi. Kui muusikat mängitigi, siis plaadi pealt," lisab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee