Eesti uudised

Kilvar Hillar Nahkmann: "Küsimusele vastamisel on hea tuletamine!" (12)

Allar Viivik, 23. detsember 2008, 14:30
Hillar Nahkmann (1964-2008)Foto: Arno Saar
Kuigi esmaspäeval ootamatult lahkunud Hillar Nahkmanni teatakse rohkem raadioajakirjanikuna, tegi mees aastakümnete jooksul endale nime ka mälumängurina. "Oli vist veidi halb küsimus," kinnitas Nahkmann, kui parasjagu õiget vastust ei teadnud.

Ajaloolase haridusega Hillar Nahkmann sattus mälumänguriks ehk teisisõnu kilvariks enda jutu järgi legendaarsete televiktoriinide mõjul 1970ndate lõpus. "Lihtsalt istusin pühapäevadel teleri ees ja mängisin kaasa. Kui olin mõnes küsimuses targem, kui stuudios olevad võistkonnad, siis oli rõõm suur," rääkis Nahkmann hiljem. Loomulikult tuli osaleda kooli mängudes enda klassi võistkonnas. Parima toonase küsimusena meenutas juba Eesti Raadios töötanud ajakirjanik ühte fotoküsimust. Viimasega võitis klassi võistkond muide õpetajate koondist. 

"Näidati musta meest, kes oli profipoksi maailmameister. Õpetajaid olevat hakanud arutama mitmete nimede vahel. Aga meie teadsime vaid Muhhamad Alid ja kirjutasimegi selle," rääkis mees. Vastus oligi õige!

Toona oli ülipopulaarne Eesti Televisiooni koolinoorte mälumäng "Turniir". Loomulikult võttis sellest osa toonase Keila I Keskkooli võistkond. Hooajal 1980-1981 oli mälumängurite kapten veel 10. klassis õppiv, tulevane sama kooli ajalooõpetaja Hillar Nahkmann. Kevadel saavutasid noore Raul Rebase juhitud telemängu üldvõidu keilakad. 

Milline oli Hillar Nahkmann tavalise mälumängurina? Aastaid Külakilba ja Maakilba korraldanud Tenno Sivadi sõnul ei olnud mees nn. faktimasin, kes teab kõike kõigest. "Temale meeldis asju tuletada ning samm-sammult läbi arutada. Fakt oli üldistus, mitte vastupidi," räägib viimased aastad Nahkmanniga ühes võistkonnas mänginud Sivadi. "Küsimusele vastamisel on hea tuletamine," kordas Nahkmann.

Lemmikteemad olid ta loomulikult ajalugu, poliitika, pop- ja rockmuusika ning sport. Viimastest eriti jalgpall ja mäesuusatamine. Kui mõnes mängus küsiti liialt palju näiteks lauatennist või kasvõi kergejõustikku, pärinud Nahkmann vastu: "Miks ei ole kunagi korralikku küsimust mäesuusatamisest. Ma võin lugeda teile üles viimaste aastate kogu maailmakarika esikahekümne."

Suurimad võidud oli ta mälumänguhobis 1994. aasta Eesti võistkondlike meistrivõistluste pronksmedal ning 2001. aasta üle-Eestilise Maakilva esikoht. "Viimane oli vast Hillari ja Keila meeskonna üks kõvemaid tulemusi," arvab Sivadi.

Hillar Nahkmanni, kui suurt vastuste arutada meenutab ka Mälumänguliidu juht Indrek Salis. Aastatel 1997-1998 juhtis Hillar Nahkmann Eestis Raadios saadet "Mnemoturniir". Salis oli Tarkade Klubis üks vastajatest. "Talle meeldisid ka seal just need küsimused, mida sai arutada, tuletada ja mõtelda. Kuivi fakte palju ei olnud," räägib Salis.

Võistlustelt on Indrek Salisele jäänud meelde ka raadiomehe autoriteet. Kui võistkonnad saalis natuke lärmakaks muutusid, siis hüüdis Nahkmann: "Ahoi! Vaikust!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee