Maailm

Euro saab 10aastaseks – ees õitseng või häving? (42)

Aadu Hiietamm, 23. detsember 2008, 00:00
SÜNNIPÄEV: Euroopa Liidu juhid tunnevad 1. jaanuaril kümnendat sünnipäeva tähistava ühisraha euro üle uhkust. Soome majandusprofessor Vesa Puttonen peab aga võimalikuks, et euro kukub tulevikus kaardimajakesena kokku ning viib Euroopa Liidu lagunemisele.  Caro/Scanpix
Euroopa Liidu ühisraha tähistab uue aasta saabumisel esimest ümmargust sünnipäeva. Euro kümnendal sünnipäeval astub sama raha kasutavate Euroopa riikide perre 16. liige – Slovakkia.

Tõe huvides tasub täpsustada, et 1. jaanuaril 1999 seati euro sisse nii-öelda fantoomrahana. 11 riigi valitsused ja firmad hakkasid eurot esialgu kasutama vaid ülekanderahana. Juba pool aastat varem oli loodud Euroopa Keskpank, mis asub Maini äärses Frankfurdis. Inimesed said euromündid ja -paberraha taskusse kolm aastat hiljem – 1. jaanuaril 2002.

Uue aasta esimesel päeval võtab euro kursiga 30,1260 Slovakkia korunat ühe euro kohta 16. riigina käibele Slovakkia. Sellega kasvab euro kasutajate arv 499,7 miljoni elanikuga Euroopa Liidus 328,6 miljonini. Eelnevalt on uutest liikmesriikidest euro oma rahaks võtnud Sloveenia, Küpros ja Malta. Eesti üritas eurole üle minna 2007. aastal, kuid loobus mõnevõrra kergekäelisest sellest katsest. Nüüd on tähtajaks võetud 2011. või 2012. aasta. Sloveenia ja nüüd ka Slovakkia liitumine eurotsooniga kinnitab, et hea tahtmise puhul oleks ka Eesti seda suutnud.

Mälestusmünt tulekul

Euro kümnenda sünnipäeva puhul lastakse käibele spetsiaalne kaheeurone mälestusmünt, mille kujundas Kreeka panga skulptor George Stamatopoulos. Sünnipäeva puhul valmis ka dokumentaalfilm euro kasutuselevõtu ajaloost ja ühisraha eelistest.

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvoliniku Joaquin Almunia sõnul on Euroopast saanud Euroopa Liidu identiteedi sümbol ning kindel ja tasakaalustav tegija nii euroalas kui ka muudel rahaturgudel. "Euro abil on loodud 16 miljonit töökohta ja saavutatud läbi aegade kõige madalam inflatsioon ja kõige madalamad intressimäärad," rõhutas Almunia.

"Praegusel kriisiajal on euro ettevõtetele varjupaigaks vahetuskursi kõikumise eest, mis neid varasemate majanduslanguste ajal on tümitanud. Selge sõnaga öeldes, euro töötab. Ma olen veendunud, et ta liigub kümne järgmise aastaga ikka võidult võidule ja me saame jälle tervitada uusi liikmeid," lisas Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik.

Soomlane kuulutab kadu

Reaalne olukord on siiski pisut tõsisem, arvab Jürgen Stark Euroopa keskpangast. Tema sõnul seavad üha uued miljardid, mida Euroopa Liidu liikmesmaade valitsused praegu majandusse pumpavad, euro stabiilsuse ohtu. Euroopa Komisjoni andmetel võib riigieelarve puudujääk tuleval aastal Iirimaal küündida seitsme protsendini, Hispaanias viie ja Prantsusmaal nelja-viie protsendini. Lubatud on aga kuni kolm protsenti. Veelgi hullem on olukord eurotsooni mittekuuluvas Suurbritannias. Seal võib puudujääk tuleval aastal küündida koguni 8-9 protsendini.

Möödunud nädala lõpul põhjustas elevust Soome majandusprofessor Vesa Puttonen, kes majanduslehes Kauppalehti ennustas koguni Euroopa Liidu ühisraha euro kokkukukkumist.

Puttonen pidas võimalikuks, et kõige mustema stsenaariumi korral ootab praeguseks 27 liikmesriigini kasvanud Euroopa Liitu ees lagunemine.

Väärib tähelepanu, et Puttonen ilmus oma ennustusega välja just nüüd, kui ülemaailmse rahanduskriisi mõjul mõtlevad seni eurotsooniga mitte liitunud Euroopa Liidu riigid järjest tõsisemalt eurole üleminekust.

Goldman Sachsi analüütik Dominic Wilson arvas eile, et euro on Briti naelsterlingi, Rootsi krooni ja Norra krooni suhtes märkimisväärselt üle hinnatud ning kujunenud olukord ei ole jätkusuutlik.

Euro kõrgest kursist lõikavad praegu tulu ka Eesti kroonide omanikud, sest krooni ja euro fikseeritud kurss (1 euro – 15,646 krooni) teeb näiteks Inglismaa või Rootsi väisamise tavapärasest tunduvalt odavamaks.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee