Maailm

Tšehhi president: eurosaadikud ülbitsesid minuga (26)

Tõnu Kalvet, 20. detsember 2008, 00:00
EURODISSIDENT: Euroopa Liitu ootab ees huvitav aeg. Uuel aastal asub ühendust kuueks kuuks juhtima Tšehhi, mille president on tuntud euroskeptiliste vaadete poolest. Klaus ise on end nimetanud koguni eurodissidendiks. Tšehhi riigipea V?clav Klaus (67) oli ainus ELi liider, kes tervitas Lissaboni lepingu tagaslükkamist Iiri referendumil, nimetades seda võiduks eurobürokraatia üle. Foto: reuters
"See on uskumatu!" iseloomustas Tšehhi president V?clav Klaus temaga kohtunud Euroopa Parlamendi saadikute käitumist.

Kahe nädala eest Praha lossis peetud kohtumise stenogramm on kõigile huvilistele tutvumiseks Klausi veebileheküljel www.klaus.cz.

Tšehhi riigipead ärritas kõrgetasemelise delegatsiooni mitme liikme väljakutsuv käitumine.

Otsa tegi lahti roheliste saadikurühma kaasesimees, 1968. aasta Pariisi tudengirahutuste üks juhte Daniel Cohn-Bendit. "Tõin teile kingiks lipu, mida olevat siin Praha lossis näha igal pool. See on Euroopa Liidu lipp, sestap panen ta siia teie ette," ütles Cohn-Bendit sissejuhatuseks, ärritades nõnda euroskeptikust Tšehhi presidenti. Nimelt keeldub V?clav Klaus ainsa Euroopa Liidu liikmesriigi juhina oma residentsile ELi lippu heiskamast.

Kingiks ELi lipp

Seejärel juhtis Cohn-Bendit tähelepanu sellele, et ELi eesistujamaana (2009. aasta 1. jaanuarist kuni 30. juunini) tuleb Tšehhi vabariigil kindlasti tegeleda kliimamuutuste paketiga. "Olen veendunud, et kliimamuutused kujutavad endast mitte üksnes võimalikku, vaid ka tegelikku ohtu me planeedi arengule. Ma tuginen teaduslikule seisukohale ning Euroopa Parlamendi saadikute enamuse seisukohale ja tean, et te pole minuga sama meelt. Võite uskuda, mida ise tahate, mina olen veendunud, et üleilmne soojenemine on tegelikkus, mitte pelgalt minu uskumus," ütles Cohn-Bendit V?clav Klausile. Tšehhi president peab looduse kaitsmist küll vajalikuks, kuid hindab üleilmset soojenemist siiski udujutuks.

"Mis puudutab Lissaboni lepingut, siis teie sellealased seisukohad mind ei huvita. Ma tahan teada, mida te siis peale hakkate, kui Tšehhi esindajatekoda ja senat selle lepingu heaks kiidab. Kas austate rahvaesindajate demokraatlikku tahet? Te peate selle lepingu allkirjastama," ütles roheliste juht Tšehhi riigipeale, kes on Lissaboni lepingut korduvalt ja ägedalt arvustanud.

"Järgmiseks tahan, et selgitaksite mulle, kui lähedane on te sõprus härra Ganleyga Iirimaalt. Kuidas te võite lävida inimesega, kelle puhul pole teada, kes teda rahastab? Tegu on mehega, kelle raha on pärit problemaatilistest allikatest ja kes tahab sellega nüüd rahastada oma valimiskampaaniat, et saada Euroopa Parlamenti." Seda ütles Cohn-Bendit Klausile, kes on korduvalt toetanud Iiri eurovastaseid ja nende peamist juhti Declan Ganleyt ning on viimasega ajapikku lausa sõbraks saanud.

"Pean ütlema, et sel moel ega toonil pole minuga viimase kuue aasta jooksul (alates Klausi valimisest presidendiks) rääkinud mitte keegi. Te pole siin Pariisi barrikaadidel. Ma arvasin, et selliste meetodite kasutamine meiega suhtlemises lõppes 18 aastat tagasi. Näen nüüd, et eksisin. Mina näiteks ei söandaks teilt küsida, millistest allikatest rahastatakse roheliste ettevõtmisi. Kuna külalisi huvitab, et me käsutuses oleva pooltunni jooksul käiks arukas arutelu, siis härra esimees, palun andke sõna järgmisele sõna saada soovijale," vastas Klaus, suunates oma viimase lause delegatsiooni juhile – Euroopa Parlamendi esimehele Hans-Gert Pötteringile.

"Meil on aega küll."

"Ei-ei, meil on aega küll. Mu kolleeg jätkab, kuna iga saadik küsib teilt seda, mida ise küsida tahab," kostis Pöttering ning lisas Cohn-Benditi poole pöördudes: "Jätkake aga."

"See on uskumatu. Midagi sellist ei ole ma veel kunagi kogenud," ütles seepeale Klaus.

"Sellepärast, et te pole minuga siin varem kohtunud. President Haveliga oli meil alati hea teineteisemõistmine. Ja mida te ütlete oma vaadete kohta seoses diskrimineerimisvastase seadusega? Meie rahaasjadest räägin teile rahumeeli," jätkas Cohn-Bendit.

Seejärel asus Klausi ründama saadikurühma Liit Rahvusriikide Euroopa Eest kaasesimees, iirlane Brian Crowley.

"Mu isa võitles kogu elu Briti ülemvõimu vastu. Paljud mu sugulased kaotasid selle võitluse käigus elu. Seetõttu söandan väita, et iirlased soovivad Lissaboni lepet.

Sellega, et kohtusite oma Iirimaa visiidi käigus Ganleyga, solvasite iiri rahvast. Seesinane isik ei tõendanud, mille arvelt ta oli oma kampaaniat (Lissaboni lepingu vastu) rahastanud. Kohtuda kellegagi, kel pole valija mandaati, on iiri rahva ränk solvamine. Tahan teile lihtsalt teatada, mida iirlased selle kohta arvavad," ütles Crowley.

Klaus vastas ELi saadikute rünnakule: "Tänan selle kogemuse eest, mida teiega kohtumine mulle andis. Ma ei osanud aimata, et midagi sellist võib juhtuda; viimase 19 aasta jooksul pole ma midagi seesugust kogenud. Ma mõtlesin, et see on jäänud minevikku ja et elame demokraatia ajal, kuid ELis toimib tõepoolest postdemokraatia. Te rääkisite euroopalikest väärtustest. Euroopalikuks väärtuseks on eeskätt vabadus ja demokraatia, see huvitab ELi liikmesriikide kodanikke kõigepealt ja on kaasajal EList juba kadumas. Tarvis on neid väärtusi kaitsta ja nende poole püüelda.

Ennekõike tahaksin toonitada, mida arvab ka enamik Tšehhi vabariigi kodanikest: ELi liikmelisusele pole alternatiivi. Olin ise see, kes 1996. aastal (peaministrina) esitas liikmekssaamise taotluse ja 2003. aastal (presidendina) allkirjastasin liitumislepingu.

ELi saadikute esindus ei säästnud Klausi kriitikanooltest ka delegatsiooni juhi lõppsõnas. "See, et võrdlesite meid Nõukogude Liiduga, on enam kui vastuvõetamatu. Igaüks meist on tugevalt seotud oma riigi ja valimisringkonnaga. Meile on oluline, et Euroopas oleks vabadus, demokraatia ja leppimine. Me toetame Tšehhi saamist ELi eesistujamaaks, oleme heatahtlikud ega ole naiivsed," lausus Pöttering.

Klaus ei jäänud vastust võlgu: "Ma ei võrrelnud teid Nõukogude Liiduga, väljendit "Nõukogude Liit" ma ei kasutanud. Ütlesin hoopis, et säärast õhustikku ja kohtlemist nagu täna pole ma viimase 19 aasta jooksul Tšehhi vabariigis tõepoolest kogenud."

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee