Foto: Kalev Lilleorg
Allar Viivik 26. november 2008 00:00
Kaitseminister Jaak Aaviksoo (IRL) juhitavas asutuses näib valitsevat suuremat sorti segadus. Vähe sellest, et ametist lahkuv kantsler saab alluvatele omapäi teha ligi miljoni eest kingitusi ning pälvib tänu sellele vinge preemia – alles pärast Õhtulehe artiklit märkas minister veel ka seda, et tema asutuse palgal on 0,1 kohaga töötav fantoomnõunik Indrek Kannik. Tagantjärele nimetab minister sellise tegelase palgalpidamist mõistetamatuks.

Õhtuleht paljastas nädal tagasi, et kaitseministeeriumi kantsler Lauri Almann loopis vahetult enne ametist lahkumist helde käega ligi miljoni krooni eest kingitusi.

Mehike maksis ministeeriumi nõunikule Märt Piiskopile 49 408 krooni preemiat selle eest, et ametnik 2,5 aastat tagasi oma tööd tegi, läkitas nõunik Madis Mikko 415 300-kroonisele kursusele ning loobus 0,1 kohaga asutuses töötavalt Indrek Kannikult tagasi nõudmast 300 000–400 000 krooni, mis riigil tema koolitamiseks kulus.

Allmanni rahapildumine jäi aga karistamata. Vastupidi, minister Jaak Aaviksoo (IRL) maksis rahalaristajale hoopis 316 000 krooni preemiat!

Tagantjärele näib ministril siiski mõistus pähe tulevat, sest eile tühistas ta Mikko kuue kuu pikkuse koolitusreisi. Ja lubas asutada komisjoni, mis hakkaks viimase kuue aasta kalleid koolitusi uurima. Järelikult on samasugust raiskamist varemgi olnud, sest mida siis muidu uurida oleks.

Piiskopile jääb aga preemia alles. "Talle sellise summa maksmine pole proportsio-naalne ega põhjendatud. Kuivõrd preemia on aga juba välja makstud, pole võimalik seda tagasi pöörata," väidab Aaviksoo abitult.

Ja alles pärast Õhtulehe eelmainitud artiklit on Aaviksoo ka märganud, et Kanniku 0,1 töökohta ministeeriumis on ülimalt veider.

Ministri väitel on selline töökoormus talle mõistetamatu.

"Ka see on üks küsimus, mille olen tõstatanud. Välja arvatud akadeemilisel tööl, on inimesed riigiametis täiskohaga ühel tööl ja sellega peaks töösuhe ka piirduma," ütleb ta nüüd.

Kannik on peale 1093kroonise palgaga kümnendiknõuniku ameti 0,9 kohaga veel ka presidendi nõunik, mille eest talle mullu maksti 35 400 krooni kuus.

Millised Kanniku töösaavutused on Aaviksoole ministri 1,5aastase ametiaja jooksul silma jäänud?

"Minul temaga tööalaselt kokkupuuteid pole olnud," teeb minister üllatava avalduse. Küll olevat ta suhelnud Kanniku kui presidendi julgeolekunõunikuga.

Mikser: misasja, 0,1 kohaga töötaja?

"0,1 töökohta tekitab rohkem küsimusi kui vastuseid," imestab aastail 2002–2003 kaitseministrina töötanud Sven Mikser (SDE) Kanniku ameti üle. "Minu ajal oli ta täiskohaga kantsler," lisab Mikser. Pakkudes, et kui asutusel on tõepoolest Kanniku teeneid vaja, peaks selle vormistama arusaadavalt.

Mikserilt omal ajal ministriameti üle võtnud Margus Hanson (Reformierakond) peab Kannikut hädavajalikuks: "Julgeolekupoliitikaga hästi kursis olevaid inimesi on Eestis vähe ja neid tuleb hoida."

Kannik: võin ka lahkuda

"Kanniku tööülesanded on seotud presidendi nõustamisega julgeolekualastes küsimustes ning infovahetusega kaitse- ja siseministeeriumiga," teatab Aaviksoo asutuse kõneisik Aet Kukk.

Härra Kannik, kas tõesti pole te tervelt 1,5 aastat Aaviksooga tööalaselt kohtunud?

"Siin minister eksib. Oleme temaga tööalaselt korduvalt suhelnud. Viimati vähem kui kaks nädalat tagasi pärast NATO-Ukraina konsultatsioone," väidab Kannik. "Veel tihedam on muidugi olnud kontakt kantsleriga, kellele otseselt allun. Kui peagi ametisse asuv uus kantsler Riho Terras praegust koostöövormi enam vajalikuks ei pea, olen loomulikult valmis ministeeriumist lahkuma. Olen seda ka Terrasele öelnud."