«RAMBO»: Mullu šokeeris Vladimir Putin enda palja ülakeha näitamisega. Nüüd väidab Prantsuse ajaleht, et ta lubas Gruusia riigipea munepidi üles puua. Foto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm 15. november 2008 00:00
Augustikuine Gruusia–Venemaa sõda kütab endiselt kirgi. Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy välisnõuniku Jean-David Levitte´i väitel kavatses Venemaa peaminister Vladimir Putin pärast sõja puhkemist Gruusia presidendi Mihheil Saakašvili võimult kukutada ja seejärel ta koguni munepidi üles puua, kirjutas nädalaleht Le Nouvel Observateur.

Kirjutis Vladimir Putini šokeerivast keelekasutusest ilmus nädalalehes Le Nouvel Observateur ajal, mil Gruusia president Mihheil Saakašvili Pariisis Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy jutul käis.

Teatavasti lendas Nicolas Sarkozy 12. augustil Moskvasse, et neli päeva varem alanud Gruusia–Venemaa sõjas vaherahu saavutada. Tema nõuniku Jean-David Levitte´i sõnul teadis Prantsusmaa president luureandmetele tuginedes, et Vene sõjavägi plaanib Gruusia juhtkonna kukutamist ja selle asendamist Moskvale kuuleka valitsusega.

Sel poolaastal Euroopa Liidu eesistuja rollis olev Nicolas Sarkozy asus Kremlis vaherahuplaani arutama Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga.

Hoolimata sõbralikust sissejuhatusest, kõnelused ei sujunud. Itaalia päevaleht la Repubblica kirjutas, et umbes tund pärast kohtumise algust sisenes ootamatult peaminister Vladimir Putin, kellega Sarkozy oli põgusalt kohtunud Pekingis suveolümpiamängude avamisel 8. augustil. Prantsusmaa president palus juba Pekingis Putinilt sõja lõpetamist. "Ei, nad peavad saama karistuse! Ma karistan neid!" kordas Putin vastuseks, pidades silmas grusiine.

Pärast seda, kui Putin 12. augustil Kremlis Medvedevi ja Sarkozyga ühines, sai temast Prantsuse riigipea peamine vestluspartner. Kolme tunni jooksul rääkis Venemaa nimel peamiselt tema ning president Medvedev jäi täielikult kõrvale.

Putin dikteeris tingimusi, selgitas nõudmisi ning sülitas tuld ja tõrva Ameerika marioneti Saakašvili suunas, kirjutas kohe pärast kohtumist tundmatuks jääda soovinud Prantsuse diplomaadile viidates Itaalia päevaleht la Repubblica. Alles pärast kõneluste lõppu tõmbus Putin tagaplaanile ning ajakirjanike ette kõneluste tulemusi selgitama läks koos Sarkozyga Medvedev.

Hämmastav dialoog

Nüüd avas Le Nouvel Observateur tookordse jutuajamise Kremlis pisut detailsemalt.

Sarkozy hoiatas Putinit, et maailm ei nõustuks Gruusia juhtkonna kukutamise ja Kremlile kuuleka valitsuse võimule upitamisega, ning sellele järgnes niisugune dialoog:

Putin: "Ma poon Saakašvili munepidi üles!"

Sarkozy: "Pood üles?"

Putin: "Miks ka mitte? Ameeriklased ju poosid Saddam Husseini üles."

Sarkozy: "Jah, kuid kas sina tahad tõesti lõpetada nagu Bush?"

Putin: "Siin on sul õigus."

Prantsuse raadiojaam Inter tutvustas neljapäeval Pariisis Putini ja Sarkozy dialoogi Mihheil Saakašvilile. Too naeratas närviliselt ja ütles: "Olin kuulnud sellest ähvardusest, kuid mitte nii üksikasjalikult. See on veider."

Moskva: "See on laim."

Venemaa peaministri Vladimir Putini pressiteenistus reageeris eile Prantsuse nädalalehe Le Nouvel Observateur kirjutisele avaldusega, milles nimetas artiklit laimuks. Vene valitsuse pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul vastab tõele, et Vladimir Putin osales 12. augustil Kremlis Dmitri Medvedevi ja Nicolas Sarkozy kohtumisel ning kasutas Mihheil Saakašvili kohta karmi retoorikat, ent Prantsuse nädalalehes toodud detailid kujutavad endast provokatsioonilise iseloomuga laimu. Peskovi sõnul on täiesti arusaamatu, kuidas nädalaleht saab avaldada niisuguseid tsitaate ja veel viitega Prantsuse presidendi nõunikule.

Tasub meenutada, et Putin on keelekasutusega maailma jahmatanud varemgi.

Näiteks ütles ta kord ühe vene ärimehe saatust kommenteerides: "Sa pead alati alluma seadusele, mitte ainult siis, kui sul munad pihku võetakse."

Kommenteerides 2005. aasta mais Läti valitsuse avaldust 1920. aasta rahulepingu kohta, mida Moskva tõlgendas enda suhtes territoriaalpretensioonina, kuulutas Putin: "Nad ei saa mitte Põtalovo rajooni, vaid surnud eesli kõrvad."

Ajakirjanik, kes kord Brüsselis Putini Tšetšeenia kohta esitatud küsimusega närvi ajas, kuulis talt soovitust hakata islamiterroristiks ning lasta end ümber lõigata.

Putini üks kuulsamaid väljendeid pärineb 1999. aastast, mil ta värske peaministrina lubas jälitada tšetšeeni terroriste kõikjal ning vajadusel nad ka peldikus vagaseks teha.

Vene sotsioloogide kinnitusel läheb Vladimir Putini jäme keelekasutus rahvale hästi peale ning selles peitub üks tema populaarsuse põhjusi.