Uudised

Päeva film: "Shawshanki lunastus"/"Shawshank Redemption" 

19. november 1998 00:00
Neljapäeval kell 21.30; Kanal 2; USA 1994; Rezhii: Frank Darabont

Peaasjalikult õuduslugude loojana tuntud Stephen Kingi romaanil "Rita Haywort and Shawshank Redemption" põhinev filmilugu, mis oli ühtlasi ka 1959. aastal sündinud rezhissööri esimene oma film. "Shawshanki lunastus" kandideeris seitsmele Oscarile ja kahele Kuldgloobusele.

Edukat pankurit Andy Dufresnei (Tim Robbins) süüdistatakse oma naise ja selle armukese tapmises. Kaksikmõrva ei suudeta küll tõestada, kuid mehele mõistetakse siiski kaks eluaegset vanglakaristust. 40-ndate aastate lõpu vanglamiljööga, mille eriti drastiliseks näiteks ongi Shawshanki vangla, pole noorel mehel kerge harjuda, kuid ta ei murdu, vaid hakkab endale otsima äraelamisvõimalusi. Vanglaülem Norton (Bob Gunton) leiabki Andyle rakenduse, alguses tulumaksudeklaratsioonide täitmisel, hiljem juba palju hämaramate raamatupidamisülesannete kallal. Kõige selle kõrval sõbruneb Andy mustanahalise saatusekaaslase Rediga (Morgan Freeman), kes oskab talle vanema ja elukogenud olijana õpetada kannatlikkust, lojaalsust ja aja kulutamist. Draamat läbiv motiiv ongi kahe väga erineva - nii nahavärvilt, sotsiaalselt staatuselt kui ka vanuselt - mehe omavaheliste suhete kujunemise lugu. Vanglaelu on kõike muud kui magus, see nõuab vastupidavust, murdumatust, vahel julmustki oma elu ja õiguste kaitsmisel. Ebainimlikkusele vastukaaluks on seal aga ka kübeke huumorit.

Tim Robbinsi debüüt oli filmis "Tinasõdurid" (1984), kuulsus tuli pärast osatäitmist "Bull Durhamis" (1988). Sealt leidis ta endale ka abikaasa Susan Sharandoni. Eriti viljakaks kujunes Robbinsile 1994. aasta, peale tänaõhtuse vanglaloo tegi ta kaasa ka filmides "The Hudsucker Proxy", "I.Q" ja "Pret-į-Porter". Osatäitmised on õnnestunud ka fimides "Bob Roberts" ja "Dean Man Walking". Meie kinodes sai teda hiljaaegu näha linateoses "Valel ajal vales kohas".

AIME KONS

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee