Eesti uudised

Poeg leidis ema asemel kirstust võõra naise (61)

Arvo Uustalu, 30. oktoober 2008 00:00
Lahkunu minia: ma ei saa öösiti enam rahulikult magada.

Möödunud laupäeval Rakvere külje alla Tõrma kalmistule ema matma tulnud Aini süda tõmbus valust kokku, kui ta kirstu avades leidis sealt tundmatu inimese. Päev varem teise naise pähe mulda sängitatud ema tuli välja kaevata.

"Ma ei saa öösiti magada ja mul on juba töö juures probleemid. Seda asja ei saa unustada ja ei saa andestada," ütleb valesse hauda sängitatud Rimma minia pisaratega võideldes.

"Olete ikka kindel, et see ei ole teie ema?"

Tõrma kalmistul tuli Rimmat viimsele teekonnale saatma 30 leinaja ringis. Lahkunu pere oli muldasängitamise ja kõik kaasneva tellinud matusebüroolt Viru Matuseteenused. Tseremoonia alguses võtsid omaksed kirstult kaane ning nägid õudusega, et sargas on neile tundmatu naine. Peatselt selgus, et eelmisel päeval oli Rimma mulda sängitatud ühe teise toreda ema – Elvi – asemel. Eksitust ei märgatud, sest Elvi omaksed surnuaias kirstukaant ei avanud.

Elvi poeg Hans andis loa haud lahti kaevata ja mõlemad naised said õigesse puhkepaika.

Rimma poeg Ain ootas naisega, et matusebüroo neilt vabandust palub, kuid sellist kõnet ei tulnud.

"Leinajad seisavad nagu tolad, ja siis järsku küsitakse pojalt, kas olete ikka kindel, et see ei ole teie ema. Ja vabandama ei kihutanud mitte firma juht, vaid tulid hauakaevajad," räägib Aini naine.

Kirstud läksid vahetusse

Leinajate südamevalu ja unetuid öid põhjustas see, et külmhoone kapis on üksteise kohal täpselt ühesugused kirstud ja kaks puusärki aeti lihtsalt sassi. Töötaja, kes tõmbas välja vale kirstu koos lahkunuga, pani lahkumisavalduse lauale, kuid Rakvere Linnahoolduse juhatuse liige Üllar Vaserik seda ei rahuldanud. "Inimene on ametis olnud pikka aega. See ei ole kerge töö ja iga inimene sellega hakkama ei saa. Ei ole õiglane, et ta ühe eksimuse pärast töölt vabastatakse. Ta oli täiesti kaine," räägib Vaserik.

Tema väitel vabandati kohe omaste ees. "Vale inimese muldasängitamine polnud mitte kahetsusväärne, vaid väga kahetsusväärne juhtum. Kõik meetmed võeti kohe kasutusele, et omaste valu ja pettumus oleksid võimalikult väikesed," seletab Vaserik. "Ma ei ütleks, et see oli väljapressimine, aga nädala algul helistasid omaksed mulle ja rääkisid võimalikust ajakirjandusse minemisest ning kompensatsioonist. Olime viimasega isegi nõus, kuid omaksed valisid kõmulisema tee."

Matusebüroo juhataja Tiina Ivask pole juhtunust veel toibunud, kuigi enda sõnul ei ole tema milleski süüdi. "Meil on väga raske töö, ja iga lahkunu jätab hinge haava," ütleb ta. Ivaski sõnul elab eksituse põhjustanud mees seda väga sügavalt üle. Ta on sel kohal töötanud 20 aastat. "Südamepõhjani olen tänulik Elvi pojale Hansule, kes helistas mulle laupäeval ja ka pühapäeval ning toetas mind hetkel, kui tal endal oli väga raske," ütleb Ivask.

Nüüd pannakse Viru Matuseteenustes sarkadele sildid lahkunu nimega.

Samal teemal

29.07.2016
Kanadas said kaks 41aastast meest teada, et nad olid sünnitusmajas vahetusse läinud
05.11.2013
60-aastaste hollandlaste avastus: me läksime sünnitusmajas vahetusse