Urmas OttFoto: Kanal 2
Katrin Pauts 18. oktoober 2008 00:00
Lähedane sõber, kes eile surnud legendaarset saatejuhti Urmas Otti pühapäeval haiglas külastas, kirjeldab viimset kohtumist kui rõõmsat ja optimistlikku. Peatsele lõpule polevat viidanud miski. Vastupidi – luuüdisiirdamine vähki põdevale telestaarile olevat hästi õnnestunud.

Üks Urmas Oti usaldusisikuid, ETV raudvara Voldemar Lindström oli üks viimaseid, kes telestaariga silmast silma kohtus.

Pühapäeval Tartu haiglas pidi ta vana sõbraga rääkima klaasi tagant – kuna Otile oli eelmisel nädalal luuüdi siiratud, oli tema immuunsüsteem veel nõrk ja kaks nädalat ei tohtinud keegi temaga vahetult kohtuda.

"Aga see ei seganud meie vestlust. Rääkisime ilmast ja inimestest." Tervisest pikalt ei pajatatud. Ott rõõmustanud palatisse viidud suure plasmateleri üle ja olnud ka muidu reipas meeleolus, sest lõikus läinud kenasti. Lindströmile jäänud mulje, et Ott on vähemalt vähist võitu saamas. Kuid ööl vastu reedet ta suri.

Neljapäeva õhtul viidud Ott intensiivravipalatisse. "Minu teada ütles tal hoopis süda üles. Sain aru, et infarkt," ohkab Lindström. Mehel olnud varemgi südamega muret ning vähemalt üks infarkt seljataga.

Lindströmil jäigi sõbrale hüvasti ütlemata – lepitud hoopis, et kuu aja pärast kohtutakse taas. Lindström märgib, et Ott polnud kurtja tüüp. Ka viimasel ajal arutanud ta sõbraga pigem tööasju kui tervisehädasid. Oli ju Ott elus paljustki välja tulnud – peale vähidiagnoosi infarktist, insuldist, pussitamisest. Vähk avastati Otil kolm aastat tagasi, kui tal Portugali reisil halb hakkas.

Telekolleeg Juhan Paadam rääkis Otiga veel neljapäeva õhtul. "Väga keeruline on leida midagi (ütelda) inimese kohta, kellest rääkides jäävad sõnad nõrgaks. Rääkisin Urmasega viimati neljapäeva õhtul. Ta helistas mulle ja ütles, et tal on kraadi võrra parem. See oli meie viimne jutuajamine," lausus Paadam ringhäälingule.

Doonorit otsiti kaua

Lindströmi teada otsitud Otile luuüdidoonorit kaua. Otil olnud abiks maailmas tunnustatud meditsiinidoktor, Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogiakliiniku juhataja Hele Everaus, kes saatnud Oti analüüsid Nebraskasse, maailma parimasse hematoloogia- ja onkoloogiakeskusse. "Kõik oli optimistlik," kinnitab Lindström.

Juulis kuulutas Eesti Ekspress uudist, et Otile on doonor leitud. Selleks kulunud ligi aasta.

Viimastel aastatel püüdis Ott jõudumööda ka tööd teha, juhtides venekeelse Raadio 4 usutlussaadet "Sündsuse piires". "10—11 saadet laupäeviti," rehkendab Lindström.

Veebruaris ilmus kiilas, tuhmi jume ja lohkus põskedega, aukuvajunud silmi tumedate prillidega varjav ning kargule toetuv Ott üle pika aja avalikkuse ette. Särav naeratus näol, võttis ta Tallinna raekojas vastu linna kõrgeima autasu, vapimärgi.

Augustis presidendi taasiseseisvumispäeva vastuvõtul näis Ott aga reibas ja elurõõmus – nagu uus inimene, kinnitasid teda kohanud.

Haigus ei kustutanud elurõõmu ega töölusti

Mullu kesksuvel hõiskasid ajalehed, et Ott on tagasi vaimuka ja säravana – niisugusena kirjeldasid teda keskpartei liidri Edgar Savisaare Hundisilma talu jaanitulelised. Õhtulehe fotograafki tabas nokkmütsi ning päikeseprillidega Oti säravalt naeratamas.

Dirigent Peeter Saul pakkunud äsja raske lõikuse üle elanud Otile liikumisel abi, kuid too keeldunud. Sauli sõnul tundus Ott taas parimas vormis olevat.

Tänavu septembris kuulutas Raadio 4, et suvel pausi pidanud saatesari algab oktoobris Oti juhtimisel taas. Telekaamera ees oli Ott viimati mullu novembris Kalev Spordis tennisematši kommenteerides.

Esmaspäevast saavad kõik soovijad Oti meenutuseks paar rida kirjutada ETV fuajees välja pandud kaastundeavalduste raamatusse.