Eesti uudised

Pantvangidraama (10)

Eve Heinla, 11. oktoober 2008 00:00
Viru vangla kinnipeetavad sidusid sotsiaaltöötaja tooli külge kinni.

Viru vangla kaks alaealist pätti helistasid neljapäeval sotsiaaltöötaja kabinetist vangla korrapidajale, teatasid ametniku pantvangistamisest ning nõudsid vanglast põgenemiseks autot ja mobiiltelefoni. Siiani on selgusetu, kuidas riigi üheks turvalisemaks peetud vanglas midagi sellist üldse juhtuda sai.

Politsei ja vangivalvurite ühisjõul saadi verinoortest pantvangistajatest paari tunniga jagu ning ohver pääses draamast terve nahaga.

Mis neljapäeva pärastlõunal türmis täpselt juhtus, ei taha miskipärast rääkida ei justiitsministeerium ega vangla. Esimese pressiesindaja Mart Siilivask põhjendab salatsemist sellega, et kuna kuriteo kohta algatati kriminaalmenetlus, võib pantvangidraamast rääkida vaid prokuratuur.

Kuidas aga uusimas ja turvalisimas vanglas sai midagi sellist üldse juhtuda?

"Samamoodi võiks küsida, et kui koolis selline asi juhtub, siis kuidas õpilased said õpetajale ligi," teatab Siilivask vastuseks.

Vangla sotsiaaltöötaja kabinetis oldi kolmekesi – kaks alaealist vangi ja sotsiaalpedagoog, täpsustab Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Mari Luuk. Mida nolgid kabinetis tegid, ei taha ta öelda.

Niipalju siiski pudeneb, et tolles kabinetis ja selle ümbruses tohtivat vangid päeval vabalt liikuda ehk pantvangistajad ei murdnud end lukkude tagant vabaks.

"Samasuguse juhtumi eest pole kaitstud ükski vangla," väidab Luuk. "Selline lugu oli küll esmakordne, kuid samas inimeste käitumine ongi ettearvamatu."

Luuk tunnistab veel, et pätid sidusid ohvri tooli külge. Millega, jääb taas teadmata. Nagu ka see, kuhu kaagid pagemiseks nõutud autoga sõita tahtsid.

Küll lükkab prokuratuur ümber eilsetes lehtedes väidetu, et nolgid ähvardasid ohvrit HI-viirusega nakatatud süstlaga. See olla tühi kuulujutt.

Viru vangla avati alles suvel ning justiitsminister Rein Lang (Reformierakond) tõdes siis, et too türm on täpselt selline, nagu üks vangla olema peab.

"Loodan, et meie vanglas seda ei juhtu," teatas vangla direktor Edvard Remsel kevadel Õhtulehele, kui talt küsisime, millal sealt esimene kaabakas põgenema pääseb. "Loomulikult on alati teoreetiline võimalus olemas, sest ega vanglamüürid ulatu ju päris taevani," lisas Remsel siis.

Viru vangla on esimene Eestis, kus hooned on turvalisuse suurendamiseks ühendatud tunnelitega. 16 hektaril laiuv kinnimaja on elektroonilise valve all ning lisaks ümbritseb seda mitu müüri, millest kõrgeim, viiemeetrine, on veel ka keerisvõrguga kaetud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee