OI AEGU AMMUSEID!: Kollaažil ülalt: Voldemar Kuslap, Els Himma, Andres Vihalem, Marju Kuut, Ahti Nurmis. 2. rida: Tiiu Varik, Heli Lääts, Heidy Tamme, Oleg Melnik. 3. rida: Anne Velli, Jaak Joala, Helgi Sallo, Maie Tõnso, Toivo Nikopensius, Leelo Karp, Uno Loop. 4. rida: Vello Orumets (ei laulnud), Kalmer Tennosaar, Toomas Jõesaar, Ivo Linna, Andres Ots, Paul Allik. (Arnold Moskalik (ERR))

"On ärevil ka taat ja vanamemm, kui prillid haarab Andres Vihalem," kostab verivärske saate "Horoskoop" tunnusmeloodia. On laupäevaõhtu. 12. oktoober 1968.

Telekas on just lõppenud populaarteaduslik film "Kunstnik Petrov-Vodkin". "Miski "Horoskoop" hakkas!" hüüab pereema kaasale, kes Mustamäe kitsukeses köögis parajasti Žiguli õlle pudelit avab. Mees kehitab õlgu. Pole ta "Horoskoobi" saatest midagi kuulnud. Tema ootab "Aktuaalset kaamerat" ja seejärel Kesktelevisioonist ülekantavat olümpiamängude avamist Mehhikost.

Seni aga kostab signatuur: "Kui laulnud Helgi Sallo, Uno Loop, post palju kirju toimetusse toob, ning kellel õnne, seda peagi ootamas on kas transistor või fotoaparaat." Ja siis refrään: "Hoo-hoo-hoo, horoskoop, ho-horoskoop, kõik uued laulud meil’ ta koju toob ja kuigi sageli me kohtume, võiks tihedamalt vist veel olla see."

Kaks nädalat hiljem potsatab pereisa juba aegsasti enne "Horoskoobi" algust teleri ette. Eestimaad on haaranud "Horoskoobi"-palavik.

Kaamera sõidab suures plaanis saatejuhi ees laual olevate prillide peale, kes need siis andresvihalemliku naeratusega ette paneb. Nii saab alguse iga "Horoskoobi" saade.

Režissöör Elmo Lööve kutsub saatejuhiks raadios keskööprogrammi ja "Mnemoturniiriga" tuntuks saanud Andres Vihalema, kellelt omakorda pärinebki uue muusikasarja peakiri.

"Vihalem oli sel ajal popp poiss," ütleb Kikerpuu. Kui Kikerpuu pärib, miks just "Horoskoop", vastab Vihalem lakooniliselt: "Eks me ennusta, missugune lugu võidab."

Laupäevaõhtul saate ajal inimtühjad tänavad

Juba pärast teist-kolmandat saadet on televaataja võidetud. Tuhandeid postkaarte lennutatakse Lomonossovi tänavale telemajja. Kirjadetuba palkab naabruses Gogoli tänaval asuvast 21. keskkoolist kaks neidu postkaarte sorteerima. "Horoskoobi" esimese hooaja lõpuks jõuab kirjade ja postkaartide hulk režissöör Elmo Lööve sõnul 35 000ni.

"Terve Eesti ootas seda päeva, mil eetris oli "Horoskoop"," ütleb saate lavalt läbi käinud lauljanna Heidy Tamme.

"Horoskoobi" kolm kanget käimalükkajat – toimetaja Kustas Kikerpuu, režissöör Elmo Lööve ja saatejuht Andres Vihalem lähevad eelnevalt salvestatud ja laupäevaõhtul ekraanile jõudva saate ajal linna peale kiikama. "Tegime telemaja ümbruses väikese ringi ja kõikide akende tagant kostis "Horoskoobi" lugusid," meenutab Lööve. Linn on välja surnud. Inimesed on naelutatud telerite ette.

"Horoskoop" sünnib tegelikult tühjalt kohalt. "Soome raadiost tuleb saade "Puhelin lista". Sealt ma šnitti võtsingi," meenutab toimetaja Kustas Kikerpuu, kelle arranžeeritud on enamik "Horoskoobi" laule. Kikerpuu lindistab Soome raadiost loo, kirjutab noodid maha ja sõnad juurde. Nii lihtsalt see käibki.

"Kustasel on eluaeg olnud tohutu hitivaist," räägib laulja Anne Velli. "Ei olnud ju tekstikirjutajat. Heldur Karmo oli küll hea, aga tohutult hõivatud. Ütles siis Kustasele, et ma olen ühte su teksti näinud, sa saad hakkama. Et aitab naljast – nüüd hakkad ise kribima."

Kikerpuu hakkabki. Ja nii edukalt, et tänagi lauldakse neid laule peast.

"Kikerpuu panust on raske üle hinnata," ütleb Velli. "Kuigi täna räägitakse temast ülekohtuselt vähe. Minu meelest on ta teenimatult unustatud. Kardan, et Kikerpuuga kordub Valgre fenomen. Kui kunagi teda enam ei ole, alles siis avastavad kõik korraga, milline geenius meie hulgas oli," arvab Velli.

Tagasihoidlikus Lasnamäe korteris elav ja raske haigusega võitlev Kikerpuu ütleb, et keegi muidugi ei osanud ennustada, et saatest sedavõrd suur möll tuleb. "Aga põhjus oli väga lihtne: meie repertuaarist olid pooled itaalia šlaagrid, mis tol ajal olid Euroopas suurmood. Esiotsa tegime "Horoskoopi" vaid ühe hooaja, sest Vihalem suunati kaheks aastaks Leningradi parteikooli."

Parteikool tegi saatele paariaastase augu sisse

Andres Vihalem läheb õppima ning Kikerpuu ja Lööve peavad nõu, et tõmbavad saatele joone alla. Ühel päeval tuleb telemaja koridoris Kikerpuule vastu juba siis legendaarne Valdo Pant. "Mis see Vihalem ikka ära ei ole, otsige mõni teine saatejuht ja tehke üks aasta veel," soovitab ta. "Aga me ei osanud kedagi otsida, sest Vihalem oma väljanägemise ja prillidega oli nähtus omaette," jääb saate looja endale kindlaks.

Kaks aastat hiljem on parteikoolis karastunud Vihalem tagasi. "Olime juba selle saate unustanud, ent Vihalem hakkas nüüd kui uni peale käima, et teeme edasi ja teeme edasi," muheleb Kikerpuu. "Ta sai selle asjaga kuulsaks, pidas seda justkui oma elutööks."

Vihalem saab oma ning sügisel 1971 on saade uuesti ekraanil. Ent nüüd kõlavad üha kõvema ja ähvardavama häälega suunised, et välismaa muusikat on liiga palju. "Tegime siis selle teise "Horoskoobi" kahes osas: esimese osa nimetasime A-horoskoobiks, kus olid välismaa lood, ning B-horoskoobis olid eesti, nõukogude ja sotsmaade lood," meenutab Kikerpuu.

"Mina sattusin "Horoskoobi" teise lainesse pärast sõjaväest naasmist ning sellest saatest on mul meeles vaid üks lugu, aserbaidžaani rahvalaul "Zuleika-hanum". Oli selline eriline lugu ja et ma olin siis veel küündimatu laulja, tuli sellest välja tore humoristlik variant," naerab Ivo Linna.

"Teisel hooajal vaadati rohkem kodumaise repertuaari poole, aga see ei löönud enam läbi. Vaadatavus langes järsult ning saade lõppes loomuliku surmaga," ütleb Uno Loop, kes lauljatest on järjekindlalt pildi peal kolme lauluga – "Väike neiu", "Korraks vaid" ja "Meremees", mis Kalju Terasmaa esituses on tuttav kui "Käime koos". Just "Meremehega", mis saatest saatesse edasi hääletatakse, saab Loop külge nimetuse "Horoskoobi" kuningas. Oma osa mängib selle juures popp esinemisriietus: sinine pintsak ja valge pallon. Loop kiidab küll saadet ja lugusid, kuid kirub samas, et iganädalased uued lindistused keerasid kihva teised esinemised ja haltuuraotsad.

Rahvas paneb Helgi Sallo ja Kalju Terasmaa paari

"Reede öösel salvestasime muusikat, laupäeva hommikul hakkasin stuudio kujundust üles ehitama ja tehnikat paika panema, sest iga saade oli eriteemaline, kandis mingit pilditeemat, ning siis läks juba stuudios võtteks," selgitab režissöör Elmo Lööve ettevalmistustöö mehaanikat. "Lisaks mängisin veel saateansamblis kontrabassi. Ega ma sel perioodil peret peaaegu näinudki. Aga et vaatajaskond oli nii suur, innustas see ka meid endid pingutama ja kõvasti tööd tegema," pajatab sel ajal üheks vingemaks bassimängijaks arvatud Lööve.

Et Kustas Kikerpuu orkestris mängis ka Kalju Terasmaa, arvas orkestrijuht ja saate toimetaja, et Terasmaa võiks teleris ka oma lauluoskust demonstreerida.

"Laulsin duetti koos Helgi Sallo, Heidy Tamme ja Toomas Jõesaarega," meenutab Terasmaa. Kõige sügavamalt laulis ta ennast inimeste südamesse just koos Salloga. Rahvas pani nad paari ka väljaspool lauluvõistlust. Terasmaa mäletab hästi neid jutte, mis temagi kõrvu kostsid. "Et need kaks peavad nüüd küll olema teineteisesse kõrvuni armunud. Aga muidugi ei olnud meie vahel midagi," naerab Terasmaa nüüd. "Olime lihtsalt kolleegid," purustab ta ilusa müüdi, mis tollal nii mõnegi neiu põsed õhetama pani.

Just entusiasm on see, mis "Horoskoobi" seltskonna tööle paneb. Sest honorarid on närused. "Ka lauljate tasud olid väga väikesed. Aga au ja kuulsust tuli sealt küll, enamik "Horoskoobis" esinenud lauljatest said just sealt tuule tiibadesse," ütleb Lööve. "Enamikust nendest lugudest said suured hitid ja eks kõik need, kes tol ajal laulmisega leiba teenisid ning pildil olid, sealt ka läbi käisid," märgib Anne Velli, kes enda hitiks saatest peab lugu "Sinine lina".

"Ennekõike meenub, kuivõrd pühendunult kõike tehti," märgib Heidy Tamme. "Lugudele, mis jõudsid järgmisse vooru, tehti järgmise saate jaoks ka uus lavastus ehk võte. Mul on isegi foto, kus stuudiosse sõidab vana villis, lahtise katusega, võimas värk!" kiidab Tamme.

Elmo Lööve lisab, et furoori tekitasid alati ka Ahti Nurmise soengud. "Nurmise naine oli juuksur, hoolitses oma abikaasa eest."

"Oluline oli, et sai võimalikult palju televiisoris oma nägu lehvitada, kuigi võistlusmoment ise mulle küll miskit pinget ei pakkunud," meenutab Linna, kes verisulis lauljana kiikas juba "Horoskoobist" kuu aega hiljem eetrisse jõudva noortesaate "Kanal 13" poole. "Ega ma "Horoskoobist" väga vaimustuses polnud. See muusika tundus nii vanamoodne. Oluline oli sel ajal ikka biitmuusika," lisab Linna.

Ivo Linna ja Marju Kuut krimpsutavad nina

Umbes sama juttu räägib Marju Kuut: "Kahjuks ma ei mäleta sellest saatest suurt midagi, sest ma polnud estraadilemb, kuid sel ajal pidid ju kõike tegema, mida kästi."

Ent keskmisele Eesti televaatajale oli "Horoskoop" väga oluline. "Hakkasin otsima noori lauljad. Uno Loop, Heli Lääts, Helgi Sallo, Heidy Tamme. Nad olid uued näod, laulsid moodsamalt," meenutab Kikerpuu.

"Ja Sallo ei löönud vaid oma laulude, vaid ka sarmiga," täiendab Lööve.

"Et mitte ühestki muust august sedasorti muusikat ei tulnud, oli see ainuke pragu. Sellepärast oligi saade sedavõrd populaarne," püüab Kikerpuu lahata "Horoskoobi" fenomeni.

"Keegi ei teadnud, et sellest tuleb niisugune võimas asi. Pisarateni kahju, et saadete salvestised on tänaseks kõik hävinud," nukrutseb Heidy Tamme. "See oli ikka suur sündmus."

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis