Igal neljandal diagnoositi pimedaks jäämist põhjustav silmahaigus

Toimetas Mari-Leen Albers 16. september 2008 10:45
Üle-eelmisel nädalal Eestis ringi liikunud silma kollatähni kärbumisest teavitavat kampaaniabussi külastas üle 1300 inimese, kellest igal neljandal diagnoositi silmapõhja maakulis nägemist nõrgendavad muutused.

Eesti apteekidesse jõudsid samal ajal maakuli degeneratsiooni efektiivselt pidurdavad uued tabletid Ocuvite Lutein forte.

„Avastasime kampaanial, et inimesed ei tea maakuli ehk kollatähni ealisest kärbumisest, selle sümptomitest ega riskifaktoritest pea mitte midagi," lausus rahvusvahelise silmaravimite tootja Bausch & Lomb Eesti esindaja Liis Kalvik. „Samas diagnoositi meie infobussis antud haiguse, rahvakeeles tuntud ka kui silmapõhja lupjumise, tunnused 26% kontrollitutest. Vajadus taolise infokampaania järgi Eestis on väga suur."

Tallinnas, Tartus ja Narvas külastas silmauuringute bussi kuue päeva jooksul kokku 1308 inimest, keda uurisid võrkkesta kaamera abil kolm silmaarsti. Ligi 26% kontrollitutest ehk igal neljandal diagnoositi kollatähni kärbumise ehk maakuli degeneratsiooni (ingl. AMD, age-related macular degeneration) esimesed või juba kaugemale arenenud ja kiiret edasist uurimist vajavad haigusnähud.

„Kuigi haigus väljendub alles üle 50 aastastel inimestel, tuletame ka noorematele meelde, et suitsetamine ning tugeva päikesevalguse sinine spektriosa on AMD riskifaktoriteks," lausus Liis Kalvik. „Haiguse ennetamiseks soovitame kindlasti muretseda kvaliteetsed päikeseprillid ning enne soojale maale reisimist, suusatama või randa minekut manustada kahe kuu jooksul silmapõhja fotooksüdatiivse stressi eest kaitsevaid karotenoide - eriti luteiini ja zeaksantiini."

Looduslikuks luteiini allikaks on rohelised köögi- ja juurviljad, nt brokkoli ja kapsas. Liis Kalviku sõnul tuleks kollatähni ennetamiseks vajaliku päevaannuse ehk 6 milligrammi luteiini saamiseks iga päev süüa tervelt 40 kilo kapsast. „Sellist kogust loomulikult keegi süüa ei jõua. Seetõttu on soovitav kasutada lisaks luteiini sisaldusega toidulisandeid," lausus Liis Kalvik.

Teavituskampaania ajal jõudis Eesti apteekidesse uus retseptivaba toidulisand Ocuvite Lutein forte. Rahvusvahelises meditsiiniajakirjas Experimental Eye Research mullu avaldatud LUNA uuring tõestas, et Ocuvite tõstab maakuli pigmendi hulka ja parandab selle kvaliteeti nii AMD patsientidel kui ka tervetel inimestel. Lisaks luteiinile sisaldab Ocuvite ainsa taolise toidulisandina zeaksantiini ning silmadele kasulikke antioksüdante C- ja E-vitamini, tsinki ja seleeni.

Uusi Ocuvite Lutein forte tablette manustatakse korra päevas. Apteekides on müügil ka varasem versioon Ocuvite Lutein, mille toimeained on samad, aga päevane annus on kaks tabletti. Mõlema pakendi puhul on silmade vananemist profülaktiliselt pidurdava ravimi päevahinnaks ca 7 krooni.