Valdu Suurkask USA tähe Carmelo Anthony taustal.Foto: Jarek Jõepera
Urmo Soonvald, Peking 23. august 2008 00:00
Komissar Valdu Suurkask vaatas Pekingis olümpiamängude korvpalliturniiri viimast korda esirea magusalt toolilt, sest järgmisel aastal tulev 70. sünnipäev tõmbab kriipsu tema edasistele tiitlivõistlustele.

"Mul kukub vanuselimiit," ütleb ta. Ta on oma neljandatel olümpiamängudel – 1980. aastal Moskvas ta vilistas, viimasel kolmel korral on ametis olnud komissarina. Suurkase tiitlivõistluste ajastu lõppemist jääb tähistama eilne meeste poolfinaal USA – Argentiina.

Suurkase sõnul erineb ta töö olümpiamängudel muude võistluste omast. "Mujal komissar vaatab, et saal oleks korras, võistkondi võetaks normaalselt vastu, mängu ajal jälgib lauatööd ja aitab kohtunikke," räägib Suurkask. "Pekingis istun ainult lauas ning jälgin laua- ja väljakukohtunikke."

Hiinas töötas sinise, kohtunikele õmmeldud pintsakuga Suurkask üheteistkümnes mängus. "See pole suur koormus. Lauakohtunikud on siin hästi ette valmistatud," ütleb ta. Honorari komissaridele olümpial ei maksta.

Komissar peab tavaliselt tund enne mängu saalis olema, siin jõuab ta 1,5 tundi varem kohale. Suurkask: "Sydneys sõitsin mängule ja bussis avastasin, et kaelakaart on maha jäänud. Kaardita ei pääse aga kuhugi. Sõitsin hotelli ja tagasi, mängule jõudsin 15 minutit varem..."

Kolmandatel olümpiamängudel NBA proffe jälgiv Suurkask on üllatunud, et nad Pekingis nii vaikselt ja inimlikult käituvad: "Sydney olümpial olid ameeriklased väga populaarsed. Aga käitumisega nad kaotasid oma austajad. Pekingi seltskond on teistmoodi. Olgugi, et nad on mõtlemise, kiiruse ja jõuga teistest üle, pole nad ülbed."

Suurkase eredaim olümpiamälestus pärineb Sydneyst. "Poolfinaalis kohtusid Leedu ja USA. Seal istusin küll kui sütel. Leedu juhtis ja juhtis, kuid lõpuks USA ikka võitis."