Eesti uudised

Helge kannatas aastaid poja terrori all... (143)

Eve Heinla, 22. august 2008, 00:00
KURB LÕPP: Andeka ja särava Helge Uuetoa lõpp oli traagiline – möödunud laupäeval peksis poeg Mart ta Tallinnas Alevi tänava üürikorteris surnuks.  Peeter Sirge (err)
"Helge piinles aastaid vägivaldse poja terrori all.

Kodustki jäi ilma. Kuid kannatas ja lootis ja uskus ikka, et pojast saab asja," ohkab sõbranna. Andeka teatrikunstniku ja armastatud lastelavastuse "Hunt Kriimsilma 9 ametit" nukkude looja Helge Uuetoa elu lõpetas ta enda liha ja veri – ainus poeg Mart.

"16. augustil kell 19.01 leiti Tallinnas Alevi tänaval korteris 1936. aastal sündinud naisterahva vägivallatunnustega surnukeha. Politsei toimetas kahtlustatavana osakonda 1965. aastal sündinud Mardi."

Kiretule lakoonilisele politseiteatele eelnes pikk ja dramaatiline, juba aastaid väldanud kurb lugu.

Alevi tänava mõrvamajast juba samal õhtul politseiautosse pandud 43aastane Mart võeti sel esmaspäeval oma ema Helge Uuetoa tapmises kahtlustatavana vahi alla.

Eakat naist oli pekstud pähe.

"Mees tuli ju alles vanglast ja ega see polnud tal esimene kord purjuspäi märatseda... Politsei käis siin ikka nii mõnigi kord kohal," teab naaber rääkida. "Kui veretöö juhtus, siis minu teada kutsus poeg ise pärast oma tegu kiirabi kohale..."

Elas aastaid poja terrori all

Naabri sõnul ei sülitanud paraku pitsi kumbki. Ei ema ega poeg. "Hommikul võis kella õigeks panna!" vihjab ta sellele, et nende uks paukus ikka kohe hommikul kell kümme, kui poest jälle alkoholi sai.

Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Maria-Elisa Rannajõe sõnul on kohus Marti neli korda kriminaalkorras karistanud.

Alati ema ründamise pärast. Ema oli andekas teatrikunstnik ja kümmekond aastat ka Eesti Televisioonis kunstnikuna töötanud Helge Uuetoa.

"Andekas, tore ja tark inimene, kellega alati oli huvitav vestelda. Kostüümiajalugu tundis ülihästi..." räägib Uuetoa kauaaegne kolleeg ja sõbranna, kes tunnistab, et paraku oli Helge ka napsilemb.

Kuid mitte viin polnud see, mis ta hukutas. Pigem piiritu emaarmastus ja usk oma pojasse isegi siis, kui ta aastaid tema vägivallategude all oli kannatanud..

"Ta oli selline vana kooli kunstnik," meenutab sõbranna. "Noored, kes hiljem tulid, need nõudsid ju kulda ja karda, aga tema oskas ka vaesel ajal, kui midagi saada polnud, alati midagi välja nuputada."

Poeg Mart polnud igapäevane pudelikummutaja. Aga kui jõi, siis läinud täitsa lolliks ja vägivaldseks. Politsei käis kohal. Mart viidi trellide taha. Kuidas kunagi – ainult üheks päevaks või pikemaks ajaks.

Ema juurde tuli ta tagasi.

"Viimati oli ta kuu aega kinni. Kord, kui Helge nüüd siin minu juures käis, siis rääkiski, et Mart pandi jälle vangi, sest hakkas lõhkuma ja peksma. Ütlesin talle, et see on parim variant ju! Tema vastu, et aga ainult kuuks ajaks... Politseinikud öelnud kord Helgele, et nemad ei saavat rohkem midagi teha. Et kui te tulete, oma pea kaenlas, no siis ehk," arvab sõbranna, et seadusesilm võinuks karmim olla. Ehk oleks siis andekas inimene veel elavate kirjas.

Helge pereelu telgitagustega kursis olnud sõbranna sõnul oli Mart hea teeskleja ja näitleja.

"Juhtus, et selleks ajaks, kui korravalvurid tulid, istus mees nagu illikuku tugitoolis. Nad läksid minema – ja mees hakkas uuesti lõhkuma ja märatsema. Mina ei saa aru, kas neil pärast vanglat siis mingit hooldust pole," ei mõista sõbranna kurjategijaid hellitavaid seadusi.

"Vene ajal oli nii, et saadeti pätid sada kilomeetrit Tallinnast välja tööle. Ja ta ei tohtinudki tulla sealt enne ära, kui lubati. Aga nüüd on neil puha inimõigused, ja seadused on nii leebed. Võid ema ära tappa... ei tohi sulle midagi teha."

Seadus on leebe?

"Nägi välja nagu härra, selline viisakas, muudkui tänan, palun ette ja taha... Põhiprobleem oligi Mardil ju, et raha vaja, ja seda ta nõudis emalt. Helge peitis vahel raha nii ära, et isegi ei leidnud enam üles," ütlevad peret hästi tundvad inimesed.

Ent raha oli alati puudu ja seda tuli emalt võtta. "Mart üritas mitmes kohas pubi avada, kuid kõrbes alati... Helge uskus poega ja läks tema äridega kaasa. Mart oli tegelikult endast üliheal arvamusel, kuid kõik tema projektid kukkusid paraku läbi," ütlevad tuttavad.

Lõpuks pidi Helge isegi oma korteri poja jamade pärast maha müüma, et teda aidata. Koliti Alevi tänavale üürikorterisse.Paar aastat ei võtnud poeg üldse napsu.

Siis algas kõik otsast peale.

Poeg oli nii jõhker, et tõmbas emal juukseidki peast, teavad tuttavad.

"Ma muidugi ei osanud oletadagi, et kõik nii lõpeb. Olen mõelnud küll palju, kuidas seda kõike saanuks ära hoida. Seadused on meil liiga leebed, oleks pidanud tal silma peal hoidma rohkem, oleks tööle pidanud sundima kas või," ütleb sõbratar ohates. "Paraku on selliseid peresid küll, kus pojad vanemaid terroriseerivad. Kuid oma pereasju ju ei räägita laialt..."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee