Uudised

Kadunud viiuldaja võib elada Soomes  

30. oktoober 1998 00:00

Kaks aastat tagasi saladuslikult kaduma jäänud viiuldaja Lemmo Erendy võib olla elus, sest mitmed orkestrandid on teda Soomes tänavu näinud.

SIIM RANDLA


KADRI JAKOBSON

Tuntud viiuldaja Lemmo Erendy kadus 1996. aasta

aprillis, kui sõitis laevaga "Vana Tallinn" Helsingist Tallinna.

Laeval kohtas teda viiuldaja Mati Uffert, kellele Erendy oli öelnud, et läheb istekohta otsima. Pärast seda pole

Lemmo Erendyt enam nähtud.

Samas väidavad mitu Eesti orkestranti, et nad nägid kadunud viiuldajat tänavu Soomes. Lemmo tuli meile tänaval vastu, ütlesime tere, kuid ei kõnelnud, on nad öelnud.

Lemmo, algse nimega Erendi emigereerus paari aasta eest Soome, kus töötas Vantaa muusikakoolis viiuliõpetajana.

Spetsialist kahtleb

Omaaegne "Vana Tallinna" turundusdirektor Hannes Saarsoo kahtleb, et Lemmo Erendy võib olla elus. "Arvan, et ta on surnud," ütles ta Sõnumilehele.

"On täiesti võimalik, et Erendy kukkus üle parda," rääkis Saarsoo, kes ei välistanud enesetapuvõimalust. Pimedal ajal ei märka inimese üle parda kukkumist keegi, tähendas ta.

Kui Erendy laevalt vette kukkus, ei saa välistada, et selles kellegi kuri käsi mängus võib olla, kinnitas Tallinna kriminaalpolitsei ülemkomissar Mati Erik. Saarsoo seda oletust ei toeta - tema sõnul pole laev hea koht enesetapuks.

Erendyt leida on praktiliselt võimatu, ütles Saarsoo. Kui ta merre kukkuski, on praegu vähe võimalusi, et surnukeha veel välja tuleb.

Aeg-ajalt on ikka kuulujutte levitatud, et keegi elus on, rääkis Erik. Peale Tallinna politsei on Erendyt otsinud ka Interpol, kuid seni tulemusteta.

"Et Erendyt väidetakse nähtud olevat, on luulude maailm. See pole reaalne," kommenteeris Saarsoo.

Erendyt vaevas maania

Lemmo Erendy tuttavate sõnul ei usu nad, et salapärase kadumise näol on tegu kriminaalse looga. Ühe tuttava väitel oli Erendy psüühiline seisund kriitiline ja ta kannatas n.-ö. jälitusmaania all, mis võiski talle saatuslikuks saada.

Tuttavate sõnul oli Lemmo kinnine inimene, kes küll suhtles, kuid elas oma kujutluste maailmas. Tal oli oma eriline suhe kõrgemate jõududega, räägivad tuttavad.

Töökaaslaste sõnul mängis Erendy elus suurt rolli alkohol. Ka väidavad sõbrad, et Erendy kannatas ületöötamise ja stressi all.

Lemmo Erendy elukaaslane Aili Sillaste väitis, et nägi Erendyt viimati 11. aprillil 1996. aastal Soomes. Nad vestlesid omavahel. Sillaste sõnul oli Erendy tookord tavalises tujus.

"Kas ta oli laevale minemas, seda ma ei tea. Seda võivad öelda need, kes teda laeval nägid ja nende nimed on politseis olemas," ütles Sillaste Sõnumilehele.

Veavõimalus olemas

Hannes Saarsoo sõnul on teoreetiliselt võimalik, et Erendy piiriületus võis mingi vea tõttu registreerimata jääda. Teoreetiliselt on võimalik seegi, et piirist minnakse läbi valedkumentidega. Et ta end laeval näiteks veoauto põhja oleks ära peitnud ja nii maale saanud, Saarsoo ei usu - selleks oleks Erendy pidanud teise ala inimene olema.

Aili Sillaste sõnul Lemmol vaenlasi polnud. Tema viiul ja kogu vara on eksabikaasa käes.

Aastatel 1978-1982 töötas Lemmo Erendy Nõukogude Liidu kultuuriministeeriumi lähetusel Ecuadori Rahvuslikus Konservatooriumis, tulles sealt tagasi suure kuldmedaliga. Kolleegide teada on Erendy varemgi isepäiseid käike teinud, kuid nii pikalt pole ta kunagi ära olnud ega õpilasi unarusse jätnud.

KALJU SUURE ja AARNE VILJASAARE fotod

KADUNUD: Kuigi politsei pole suutnud kadunud viiuldajat Lemmo Erendyt leida, kinnitavad orkestrandid, et on teda näinud.

VIIMANE PAIK: Viimati nähti viiulikunstnikku "Vana Tallinn" pardal, millega mees kahe aasta eest Helsingist Tallinna kahe aasta eest teele asus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee