Uudised

EMEX-i monopol hääbub  

28. oktoober 1998, 00:00

Alates 1. novembrist ei ole Eesti Metallieksport (EMEX) enam ainus firma Eestis, mis võib vanametalli kokku osta ja välja vedada, sest peale EMEX-i sai sellekohase litsentsi eile ka Tartu firma GSG.

MARKO LIIBAK

Majandusministeeriumi juures asuv litsentsitalitus andis eile seni monopoolses seisus olnud metallifirmale Eesti Metallieksport ja Tartu firmale GSG vanametalli kokkuostmise ja eksportimise litsentsi.

Majandusministeeriumi litsentsitalituse peaspetsialist Marje Uusküla ütles, et GSG sai luoa tingimusel, et firma täiendab põhikirja ja kannab sellesse lisategevusalana vanametalli vahendamise. "Luba hakkab kehtima hetkest, mil äriregister on firma põhikirja muudatuse kinnitanud," märkis Uusküla.

Igaüks litsentsi ei saa

Litsentsi taotlemisest oli Uusküla sõnul huvitatud veel kolm firmat, tuntum oli neist Balti Laevaremonditehas. Varem on oma huvist vanametalli koguda ja ise välja vedada teatanud põlevkivikeemiatehas Kiviter.

Uusküla rääkis, et litsents kehtib ühe aasta jooksul ning seda saab pikendada aasta kaupa. Tema kinnitusel päris igaüks niisugust luba taotleda ei saa. "Äriseaduste järgi võib vanametalli vahendamise litsentsi taotleda ka üksikisikust ettevõtja," rääkis Uusküla. "Litsentsi taotlemise tingimuste järgi peavad vanametalli vahendamiseks olema näiteks laoplatsid ja kokkuostupunkid. Vaevalt, et mõnel üksikisikul need olemas on."

GSG tegevdirektor Georgi členduhhov ei soovinud eile firma võimalikke plaane vanametalli vahendamisega enne litsentsi kättesaamist kommeneerida. Ta kinnitas, et GSG on enne EMEX-i monopoolse seisu kehtestamist vanametalli vahendamisega tegelnud, mistõttu on firmal kogemused olemas.

Kiviter taotleb luba

Kiviteri juhataja Priit Piilmanni väitel ei ole Kiviter loobunud vanametalli eksportimise litsentsi taotlemast, kuid taotlust ei ole frima veel litsentsikomisjonile esitanud.

Kiviter esitab taotluse ilmselt lähemal ajal. Viivituse põhjus on Piilmanni sõnul see, et ainult ekspordiloaga ei ole midagi peale hakata, kui ei firma ei investeeri metalli kogumise ja töötlemise seadmetesse. "Ainuüksi metalli tõstemehhanism maksab üle 5 miljoni krooni," nentis Piilmann.

Vene kriis mõjutas hinda

Piilmann pidas oluliseks vanametalli maailmaturuhindade jälgimist ja müügi õiget ajastamist. "Praegu on Vene majanduskriis mõjutanud ka vanametalli hinda, sest Venemaa müüb metalli odavalt," rääkis Piilmann. "Nullkasumiga ei ole mõtet meil kaubelda." Piilmann lisas, et Kiviter plaanib alustada ka värvilise metalli kogumist, mille hind on kõrgem kui mustal metallil.

Ka EMEX-i jurist Mari Rask nentis, et esmapilgul lihtne mõte, nagu võiks iga firma pärast EMEX-i monopoli kadumist metalli pealt kõvasti teenima hakata, on ennatlik.

Kasulike turgude leidmisega raskusi

"Vanametalli hinnad on alates suvest pidevalt maailmaturul langenud," rääkis Rask. "Oleme osa lepinguid Venemaa partneritega üles öelnud, sest meil ei ole praegu metalli kuhugi kasulikult müüa. Kuigi meil on juba kuueaastane kogemus ja kindlad lepingupartnerid Euroopas, on meilgi kasulike turgude leidmisega raskusi. "

EMEX-il on praegu seitse metallikogumise osakonda. Tõenäoliselt asutab firma väiksemaid kokkuostupunkte järgmisel aastal veelgi.

EMEX-i selle aasta üheksa kuu käive oli 376 miljonit, kasum 66 miljonit krooni. Mullu oli ettevõtte käive 418 miljonit, kasum 60 miljonit krooni.

VAMBOLA SALUPUU foto

VANARAUD POLE HINNAS: Kuigi EMEX-i monopol kaob, võib metallihinna praegune madalseis maailmaturul paljude firmade vanametalli vahendamise soovi tublisti kahandada.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee