IGATSUS: Kahe väikese lapsega Eestisse putkanud Tsira on mures sõjatandrile jäänud abikaasa pärast. «Lapsed on väikesed, ei tea, mis kodumaal toimub,» on ta rõõmus, et põnnid sõjakoledust õnneks veel ei mõista. (Mati Hiis)

Gruusiast sõjakoleduste eest Jerevani pagenud 83 eestlast jõudsid eile pärastlõunal erilennukiga õnnelikult Tallinna. Lähedased ootasid väsinud reisilisi lennujaamas lillede ja kallistustega.

Eile mõni minut pärast kella 15 maandus Tallinnas Estonian Airi erilennuk, mis tõi Armeenia pealinnast koju 83 Gruusia sõja jalust põgenenut. Lennujaamas ootasid vintsutatud reisilisi närviliselt kella vaatavad omaksed.

Pereisa saatis naise lastega Eestisse

"Väga raske oli lahkuda... Olen oma abikaasa pärast mures – ta töötab Thbilisis," ütleb kahe väikese lapsega Tallinna saabunud gruusia verd Tsira. Noor naine tunnistab väriseva häälega, et eestlasest abikaasa öelnud talle otsustavalt – lähed lastega Eestisse, seal on ohutu. Perepea jäänud aga Gruusiasse, sest OSCE palgalisena pidi ta Thbilisis edasi töötama.

Tsira ütleb, et grusiinid on kodumaal masenduses. "Olukord ajab kõik paanikasse. Lapsed ja täiskasvanud, kõik avaldavad meelt Venemaa vägivalla vastu." Ta ohkab, sest tema ema elab Thbilisist 300 kilomeetri kaugusel, kuid tütrega koos tal sõja jalust põgeneda ei õnnestunud – maanteedel oli liiklus halvatud.

Tsira lisab, et mõni aeg tagasi taotles ta Eesti kodakondsust, kuid seda polevat talle antud. Kuigi ta saanud keeleeksamiga hakkama.

"Ma ei taha siin olla! Tahan koju!" ahastas üks nuttev grusiinlanna lennujaamas. Ka temal oli süles pisike laps. "Mul pole kusagile minna. Nad tahavad meid tappa..." ütles ta kodumaa õudusi meenutades katkendlikult.

Naise kõrvale istus tema soomlasest kaasa ja üritas last imetama hakanud kallimat rahustada.

Eestlane oleks Gruusiasse kauemaks jäänud

"Tahtsin olla kaheksa päeva, aga sain olla ainult viis," ütleb Gruusiasse puhkama sõitnud Rünno pettunult.

"Kui ma nüüd kristallselgelt ütlen, siis saatkonna daam sundis poolvägisi eribussile minema. Ma oleksin veel sinna jäänud – üks veiniistandus oli veel külastamata," muigab mees 20 kg seljakotti kohendades.

Reisiline kinnitab, et vähemalt Thbilisi lähistel ta sõjakoledusi ei märganud. "Paanikat polnud. Ehk telekaamera ees puhuti suitsu, kuid linn ju ei põlenud," toonitab Rünno.

Tema teada oli kohalike peamine mure hoopis ebaselge tulevik, sest sõja puhkemine peletas riigist mõneks ajaks nende peamise sissetuleku – turistid.

Thbilisist lahkunud Rünno pühapäeval eribussiga, kus tema sõnul istus peale eestlaste ka mitmest muust rahvusest inimesi.

"Teel me jälgi sõjategevusest ei näinud. Ebaõnn oli hoopis see, et bussijuht sõitis väga aeglaselt. 400 kilomeetrit läbisime 10 tunniga!" kirub Rünno terve igaviku kestnud bussireisi.

Jerevanis majutati põgenikud ühiselamusse.

Kas on hea meel olla Eestis tagasi?

"Ma võtan seda rahulikult. Muidugi on hea meel, aga tunnistan – ma poleks tahtnud, et reis nii lühikeseks jääb... Kodused olid rohkem ärevil. Meedia edastas pilte tohutust kaosest, aga mina seda ei kogenud," ütleb ta.

Raidma: maailm ei hooli Gruusia saatusest

Põgenikelennuga naasis Tallinna ka parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma.

"Humanitaarabi on saadetud. Loodame, et see jõuab Jerevanist sinna, kuhu vaja," sõnab ta. (Eile varahommikul Tallinnast startinud lennuk viis Jerevani 5,5 tonni meditsiini- ja päästevarustust ning tagasilennul tõi põgenikud koju.)

"Riigi eri osades on kodu kaotanud 10 000 inimest," ütleb Raidma Gruusias valitseva olukorra kohta. "Kohalikud on rusutud. Nad teavad, et neid on nii vähe, et muu maailm nende pärast muretsema ei hakka...".

Kas sõda tõepoolest Gruusias eile lõpes, ei osanud Raidma öelda. Poliitik väitis, et tema teada olevat grusiinlased küll sõdimise katkestanud, kuid: "Venelased pommitavad edasi. Jõhkralt, vaatamata kõigile poliitilistele avaldustele."

Välisministeeriumist öeldi eile, et 83 saabuja hulgas oli peale eestlaste ka soomlasi, taanlasi, ameeriklasi, britte, grusiine, ukrainlasi ja venelasi. Võimude väitel on Gruusias veel 52 eestlast.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis