Eesti uudised

Lastehaiglad suplevad annetuste rahas, aga hooldekodu jäetakse peost suhu elama (81)

Allar Viivik, 8. august 2008 00:00
REMONDITUD: Hooldekodu teine korrus on renoveeritud riigi rahaga. On tuletõkkeuksed, signalisatsioon ja kõik muu hoolealustele ja nende turvalisusele vajalik. Foto: Tairo Lutter
Tallinna ja Tartu suured lastehaiglad ja nende toetusfondid suplevad miljonite kroonide sees, kirjutab Eesti Ekspress. Väikese Paunküla hooldekodu töötajate süda tilgub seda lugedes verd. Nad peavad tikutulega otsima ainsat miljonit, et ehitada hoonele lai lift ning osta lamajatele haigetele erivoodeid ja ratastoole.

Eesti Ekspressi andmetel deklareerisid südantlõhestavate välisreklaamidega lastele raha korjavad haiglad tugevat kasumit. Sihtasutuse Tallinna Lastehaigla kasum oli mullu priske – veidi üle 11,1 miljoni krooni. Tartlastel läks veel kordi paremini. Tartu Ülikooli Kliinikumi kasum oli mullu 161 miljonit (!) krooni.

Lapsi ja haiglaid toetab kaks fondi. Tallinna Lastehaigla Toetusfondil on vara 10,7 miljonit krooni, millest 2,3 miljonit jäi Eesti Ekspressi andmetel mullu kasutamata. Fondi raha on pandud ka näiteks väärtpaberitesse.

Ülikooli Kliinikumi Lastefondil on vara 4 miljonit krooni. Rahast on kasutamata 413 311 krooni. Kusjuures tartlased ei varjagi, et idee toetusfondi loomiseks said nad Tallinna konkurendilt. "Tallinna lastehaigla tuleks ju ka omadega toime, aga kui me nägime, kui edukalt nemad suudavad annetusi genereerida, siis loomulikult me kordasime seda, kopeerisime seda mudelit," tunnistab Eesti Ekspressile kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst.

Samas koguti mullu mõlema haigla ning veel ka Pelgulinna sünnitusmaja heaks ETV "Jõulutunnelis" pühade ajal ligi 3 miljonit krooni. Ometi oli Kliinikumi Lastefondil eelmise aasta lõpus veel alles juba 2006. aastal ETVs annetustena kogutud rahast 260 000 krooni.

"Jõulutunneli" rahaga saaks mitu lifti

Tallinnast 50 kilomeetri ja Tartust 135 kilomeetri kaugusel asuv Paunküla hooldekodu võib taolistest summadest vaid unistada. Heategevuskampaaniad pole sinna veel jõudnud. Vanas mõisahoones asuv hooldekodu on püüdnud hakkama saada laenude, riigi toetuse, projektide raha ning teenustasuga. Nende eest on majale ehitatud katus, pandud ette uued aknad ja remonditud teist korrust.

"Meie riigi jaoks pole vanurit nagu olemas," nendib 22 aastat hooldekodu juhtinud Valter Koppel käsi laiutades. Ta tunnistab, et luges hämmeldusega Eesti Ekspressis avaldatud artiklit ja imestas summade üle, mida lastehaiglad ja nende toetusfondid teenivad.

Eriti hämmastab teda see, et toetussummad hoopis kasutamata jäävad või neid valesti kasutatakse.

Asjale pani krooni aga mullune ETV "Jõulutunnel", kus päeva-paariga koguti 3 miljonit krooni. "Siis ma küll küsisin kõvasti, et kus on riik. Ostame sünnituslaudu, operatsioonilaudu, busse, kiirabiautosid, jälgimisseadmed, elustamiskomplekse ja muud vajalikku annetustega. Milline on siis haigekassa panus?" imestab Koppel. "Ma ei ole kade, sest lapsi peab hoidma. Kuid meil kõigil tuleb kunagi elada ka vanaduses."

Koppel ütleb, et vanadel ning tihti pelgalt lamavatel hoolealustel peab olema ratastool, liikur ning erivoodi. Ainuüksi voodi maksab 18 000–24 000 krooni. Kui sellele lisaseadmed panna, kasvab ühe komplekti hind Koppeli sõnul 70 000–80 000 kroonini.

TV-heategijad ei vaevunud isegi vastama

Praegune suurim rahaneelaja on aga kolmekorruselise mõisahoone juurdeehitus, kuhu peab tulema suur ja lai lift, millega saaks tõsta lamajaid läbi kolme korruse. "Praegu veame haigeid kätel. Ratastooltõstukisse ei saa panna lamavaid haigeid," ütleb Koppel.

80 Paunkülas elava hoolealuse keskmine vanus on 88 aastat. "Jõulutunnel" saaks miljoni kerge vaevaga kokku. Valter Koppel ütleb, et ta on saatnud saatele kaks korda palvekirja ja projekti. Esimene kord lootis ta abi vannitoa- ja teine kord toetusseadmete muretsemiseks.

"Siiani ei ole kirjadele ja projektidele kriimu ridagi vastuseks tulnud," on Koppel riigiringhäälingu käitumisest imestunud.

Riigimeeste ja poliitikute toetusele Paunkülas ei loodeta. Poliitikutele meenuvad hooldekodud tavaliselt vaid siis, kui valimised lähenevad. Siis lubatakse kokku taevad ja maad. Hiljem need reeglina ununevad.

Kuidas hooldekodu aga üldse toime tuleb? Ühe inimese ööpäev maksab Paunkülas vaid 280 krooni?

"Mullu kulutasime teise korruse ehituseks 2 miljonit krooni. Raha saime riigilt, sest tuleohutusnõuded on väga karmid ning neid peab täitma," näitab Koppel. Lisaks võeti tänavu ka pool miljonit krooni pangalaenu. Mõi aasta tagasi aitasid tõstetooli ehituses Kanada saatkond ning Hollandi fondid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee