Uudised

Kettaheitja Märt Israel: algul ajas treener mind kaikaga harjutama, pärast hoidis tagasi (3)

Deivil Tserp, 4. august 2008, 00:00
Foto: Tairo Lutter
Pekingi olümpiamängudel lõppvõistlusele jõudmise sihiks seadnud kettaheitja Märt Israel on aastatega tohutult muutunud. "Algul ajas treener mind kaikaga harjutama, pärast hoidis tagasi," ütleb Israel muigamisi.

"Lapsepõlves haarasin igast võimalusest kinni, risti ette ei löönud," lausub Karksi-Nuiast pärit 24aastane Israel otsekoheselt. "Tõrvas hüppasin näiteks torni tipust järve. Enam ma selliseid asju ei tee," lisab ta.

Viimati hüppas Israel tundmatus kohas vette 2006. aasta sügisel, kui läks üheks hooajaks USAsse õppima ja treenima. Tema Eesti treener Uno Ojand tõdeb, et kodus harjutades oleks õpilane paremini arenenud.

Juunioride MMil heitis proovikatsel puraka välja

"Pärast Ameerikast naasmist on Märt hoopis teine mees," mõtiskleb Ojand, kes aitas ka Gerd Kanteri maailmaklassi lävepakule. "Tema mõttelaad muutus. Märdi lapsepõlv lõppes, ta on tõsine sportlane."

Israel märgib, et senisel sporditeel on olnud mitu õpetlikku tagasilööki. 2002. aastal sai ta Jamaical juunioride maailmameistrivõistlustel seitsmenda koha, ent võimed lubanuks heidelda medali pärast.

"Heitsin proovikatsetel puraka välja," meenutab Israel etteastet. "Taavi (Eesti parim kuulitõukaja Taavi Peetre – toim) ütles, et üks soojendusheide oli koguni 62 meetrit. Sellise tulemusega pääses pjedestaalile."

Altminek lõi hinge sügava haava, mis paranes kaua

Kettaheitedraamat koges Israel kolm suve tagasi Saksamaal Euroopa noorsoo meistrivõistlustel, kus ta kvalifikatsioonis nulli sai. "Olin esimest korda medalisoosik, aga ei pääsenud isegi lõppvõistlusele," nendib ta.

Altminek lõi Israeli hinge sügava haava, mis paranes eriti visalt. "Mind valdas väga suur pettumus," kinnitab Israel. "Seda oli just vaimselt raske taluda. Pärast Euroopa meistrivõistlusi ketast heitma ei kippunud."

Israelile mõjub tiivustavalt Kanteriga treenimine. "Gerd on kettaheitekorüfee," tõdeb Israel. "Ta võtab iga harjutamiskorda tõsiselt, see distsiplineerib mindki. Kui Gerdile mõni mu tehnikanüanss ei meeldi, siis ta ütleb."

Ojand: Israelil võiks rohkem sportlikke emotsioone olla

Eelmise hooaja lõpus püstitas Israel Rootsis Helsingborgis isikliku rekordi 66.56 ja täitis ka Pekingi olümpiamängude A-normi. Seejärel hakkas islandlasest treener Vesteinn Hafsteinsson Israelile rohkem tähelepanu pöörama.

"Algul treenis Märt nii nagu Gerd Kanter," sõnab homme 55. sünnipäeva tähistav Ojand. "Nüüd harjutab spetsiaalselt talle tehtud plaani järgi. Märt on heas seisus. Kui olümpial finaali pääseb, hakatakse teda kõrgemalt hindama."

Kiibitsejad leidsid, et Helsingborgis tuultemöllus saavutatud isiklik tippmark ei peegelda Israeli õiget taset. Ent tänavu on ta sooritanud kiiduväärse arenguhüppe. "Kõige rohkem rõõmustas mind Varssavis heidetud 64.54," nendib ta.

"Tunnen, et olen võimeline tuule abita 65 meetrit heitma," jätkab Israel mõtisklust. "Kuid kettaheide algab 66–67 meetrist. Minu eakaaslased Piotr Malachowski ja Robert Harting heidavadki stabiilselt sinna kanti."

Ojandi arvates võiks Israelil rohkem sportlikke emotsioone tekkida. "Märt on liiga allasurutud," lausub noorteklassis kuulitõukajana NSV Liidu paremikku kuulunud Ojand. "Gerd on nahaalsem, laseb pinged endast välja."

Samas möönab Ojand, et viimasel ajal on Israel juba hakanud katsete järel pisut häält tegema. "Tahaks, et seda möiret, metsikut impulssi oleks veel rohkem," lausub juubilar Ojand lõbusalt. "Et kiskuda heast vormist midagi enamat välja."

Vana Tammert pakkus Israeli heitetulemuseks 69 meetrit

Ojand on kaljukindel, et Israeli kettakaared muutuvad peatselt veel pikemaks. "Vesteinn ütleb, et pean olema ungarlase Robert Fazekase tüüpi heitja – kiire ja plahvatuslik," märgib Israel. "Selle nimel tuleb palju tööd teha."

"Minu number oli toona 69," krutib Israel ajaratast. "Margus Hundil 77, Gerd Kanteril 75 ja Aleksander Tammertil 70. Eks aeg näita, kas vanal Sassil oli õigus. Tavaliselt tabas ta ennustajana küllaltki hästi märki."

Esialgu ihkab Israel 65 meetrit stabiilselt kätte saada. "Selle tulemusega pääseb tiitlivõistlustel esikaheksasse, heal päeval loodan heita paar meetrit kaugemale. Tammert sai 66.66ga olümpial pronksmedali," tõdeb Israel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee