Kommentaar

Riigi õigeusuprojekti fiasko (5)

Samuel Puusaar, preester, Püha Platoni ja Püha Issidori Õigeusu Vennaskond, 1. august 2008, 00:00
Tallinnas Eesti Apostlik Õigeusu Kiriku (EAÕK) täiskogul juunikuus valiti kirikule uued piiskopid. Sellest uudisest ei paista välja asja tegelik sisu. Üldsusele on teadmata siseministeeriumi osalus "õigeusu projektis" Eestis. Teadlik lugeja on kindlasti üllatunud, millise järjepidevusega siseministeerium valetab EAÕK liikmeskonna suuruse kohta, mis olevat 25 000 liiget.

Teame, et siseministeeriumi on tegelik olukord vägagi huvitanud ja nad on täpselt kursis, et EAÕK rahvaloenduse andmetel on see arv umbes 2300, kusjuures seegi saadi nii, et kogudustes, kus oli vaid üks liige (selliseid ühemehekogudusi on

EAÕK kogudustest pooled), pandi kirja kümme, kus oli kümme, kirjutati sada jne.

Siseministeeriumi enda uurimistöö alusel, mis on pärit 2000. aastast, kui Eestit külastas EAÕK juht patriarh Bartholomeos, on EAÕK tegelik liikmete arv umbes 300. Millest riigi nii suur huvi ühe MTÜ ja tema liikmete arvu vastu?

Üldsusele on ehk teadmata, et EAÕK on riigi projekt. Seda 1990ndate alguses alustades räägiti rahvale restitutsioonist ja lubadustest taastada Pätsu-aegne kirik, aga poliitikutelt toe saamiseks räägiti neile, et kirik tuleb ära saada Moskva võimu alt. Nii tundus tollal riigi sekkumine paljudele põhjendatuna. Mõni aasta hiljem hakati rääkima poliitikute seas sellest, et

EAÕK tuleb anda Konstantinoopoli patriarhaadile sellepärast, et Türgi aitaks Eesti NATOsse ja Kreeka Euroopa Liitu.

Niiditõmbajad

Enne surma ütles Lennart Meri suurärimeestele, et tema on see isik, kes on kirikuprobleemi taga. Lisaks Merile olid sellesse projekti segatud valitsustegelased ja tuntud poliitikud.

Tegemist oli suure äriprojektiga. See koosnes kahest poolest – esiteks võtta kirik ära eesti inimeste käest ja müüa see välismaalastele ning teiseks saada raha ka venelaste käest, kes tahtsid Eestis kirikuna edasi tegutseda. Eesti avaliku rahvaloenduse salastatud (need andmed šokeerisid võimumehi) andmetel on Vene Õigeusu Kirikul Eestis 147 000 liiget.

Kui keegi on proovinud siseministeeriumis registreerida kirikut, siis ta teab, et see on võimatu. Siseministeeriumi usuosakond usupolitseina jälgib hoolikalt usuga seonduvat ja selle organiseerumist. Väidetavalt oli Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku registratsioon kallis – kümme miljonit –, mille maksis üks tuntud suurärimees, kes muretses vene transiidi jätkumise pärast, sest selle katkemine oli päevakorras juba tollal.

Nende äritulemuste saavutamiseks mõjutasid Meri ja veel üks tuntud poliitik, kes jälle tahab peaministriks saada, kohtuotsuseid kõikides kohtuinstantsides kümne aasta jooksul. Rikuti Eesti Vabariigi seadusi. Jutt Eesti kohtusüsteemi sõltumatusest on loosung, mis osutus valeks selle kiriku(äri)projekti raames.

EAÕK kimbus tunnustamisega

Äritehingu esimene pool sai lõpetatud 1999. aastal, kui uus omanik, Türgis Istanbulis asuv Konstantinoopoli Patriarhaat saatis Eestisse oma esindaja, kelleks on tänaseni EAÕKd haldav aafrika-küprose-prantsuse päritolu eriteenete eest Eesti kodanik Stephanos (kodanikunimega Christakis Charalambides).

Teda aitab juhatuse liige, kasiinoärimees Tõnis Rüütel (üheski kirikus poleks võimalik, et kiriku juhatusse kuulub kasiinoärimees). Selle tehinguga kadus Pätsu-aegne kirik ja selle taastamine ning ühtlasi ka kõik kiriklik-müstiline sisu. Siiani tegutseb EAÕK nime ja kirik­likku formaati kasutav äriühing. Eesti inimesed said riigi ja Konstantinoopoli patriarhaadi käest valusasti petta.

Siseministeeriumi õigeusu projekti on tabanud fiasko. Maailma õigeusu kirikud nimelt ei tunnusta EAÕKd õigeusu kirikuna. Selleks puudub EAÕKl nii sisu, vorm kui ka ajalugu. Viimati öeldi see välja 19. juunil Rhodosel üleilmsel õigeusu kirikute foorumil.

Õigeusu kirikutel ei ole jäänud märkamata, mismoodi EAÕK on tehtud ja ka see, kuidas ta riigi survel proovib oma kiriklikku välimust parandada, moodustades piiskopkondi ja valides piiskoppe olematuteks kiriklikeks vajadusteks.

Siseministeerium kardab, et EAÕK ei kanna oma eesmärki välja ja EAÕK lagunemisel hakatakse juurdlema tehtu üle. Siseministeeriumil oleks õige lõpetada see ebaeetiline ja ebamoraalne inimeste usu ärakasutamine.

Jääb üle tõdeda, et ebaaus raha ei ole truu liitlane ja ütleb ju ka hiina vanasõna, et see, kellel on puhas süda, ei karda öist koputust uksele.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee