Eesti uudised
Vaata galeriid!

Hingata oli raske. Süda oli paha. Kaks naist vajus kokku (38)

Karoliina Vasli, Tõnu Lilleorg, 2. juuli 2008, 00:00
VEEKESKUSEST HAIGLASSE: Meedikuvad tõstavad kloorihaisu kätte jäänud supleja kiirabiautosse. Keegi eluohtlikult viga ei saanud, kuid kokku vajasid haiglas turgutamist üle 30 inimese. Foto: Teet Malsroos
"Hingata oli raske, tahtsin ainult õue pääseda," ütleb naine, kes jäi kümnete saatusekaaslastega teisipäeva õhtul Tallinnas Kalev SPA veekeskuses lämmatava kloorihaisu kätte. Ujula keldris ajas keegi siiani teadmata põhjusel ümber 15liitrise kloorilahuseämbri, mis täitis nii ujula kui ka sellega sama katuse all asuva hotelli hingematva klooripilvega. Kümmekond kohale kihutanud kiirabiautot viis haiglasse 33 suplejat, kelle seas oli ka 18 last. Paljud õnnetusohvrid on välismaalased.

Teisipäeval kella 18 paiku ajas keegi Tallinnas Kalev SPA veekeskuse keldris ümber 15liitrise ämbri 12%lise kloorilahusega. Õnnetus täitis nii veekeskuse kui ka sellega sama katuse all tegutseva hotelli hingematva klooripilvega.

"Tegin veekeskuse väikeses basseinis vesiaeroobikat, kui treeneri juurde tuli keskuse töötaja ja sosistas talle midagi," jutustab samal ajal veekeskuse keldrikorrusel olnud Nataly. "Treener ütles seepeale meile, et teeme veel paar kiiret harjutust ja läheme siis laiali, sest majas on kloorimürgitus."

Natalyl käis juba enne seda pea ringi. "Ja ma köhisin juba trenni ajal," lisab ta. Naine aga arvanud, et tegu on lihtsalt liigse rahmeldamise tõttu väsimusega.

Sestap ei osatud ka kloorimürgituse-uudist kohe kuigi tõsiselt võtta. "Tegime venitused ära ja läksime siis riideid vahetama. Ma ei osanud arvatagi, et asi on nii tõsine."

Üheksa kiirabiautot kihutas haigla ja veekeskuse vahet

Kui Nataly rõivistusse jõudis, leidis ta sealt eest juba terve hulga köhivaid suplejaid. Mõni kattis nägu rätikuga, et klooriauru sissehingamist vältida.

"Süda puperdas, raske oli hingata," meenutab naine enesetunde halvenemist.

Varsti tormasid riietusruumi veekeskuse punases mundris meestöötajad.

"Naised viskas nalja, et kenad poisid siia saadetud," meenutab Nataly. Enne kui mehed sõna suust said, jooksid ruumi ka koristajad ja hüüdsid: "Ruttu, ruttu! Viige lapsed õue!"

Juba hetke pärast läkski suuremaks trügimiseks.

"Alles välja saades vaatasin, et asi on hull – kõik kohad olid politsei- ja kiirabiautosid täis."

Ujula välistrepile jõudnud Nataly kõrval vajus korraga hingetult kokku kaks naist. "Umbes 20aastane neiu tõsteti tooli peale," meenutab ta. Õnneks jõudsid kiirabiarstid õige pea naisi toibutama.

Kokkuvarisenud näitsiku näo ette pandi hapnikumask ja veeni torgati tilgutid. Lõpuks viisid arstid neiu koos tooliga kiirabiautosse, hüüdes käigu pealt, et klooriohver on raskes seisundis.

"Süda oli paha ja peksis hullult. Tundsin, et hakkan kohe oksele," kirjeldab Nataly enda seisundit. Seejärel viis kiirabi ka tema haiglasse.

Kell 18.05 Aia tänavalt saadud hädateate peale saatis päästeamet esimese hooga ujulasse neli päästebrigaadi ja kolm kiirabiautot. Õhtu jooksul käis klooriohvreid haiglatesse sõidutamas kokku üheksa kiirabibrigaadi.

Arstiabi vajas 18 last ja 15 täiskasvanut, kaks suurt ja neli väikest olid nii tõsiselt kannatada saanud, et nad tuli jätta haiglaravile.

Tund pärast õnnetust tungles Kalevi ujula ümber sadakond inimest, kelle seas politsei üritas korda tagada.

"Olge tasakesi, kõik saab korda!" rahustas kiirabiarst umbes 60aastast ujulast pääsenud naist, kes üritas vägisi minema kõndida, kuigi punetas näost tugevasti ega suutnud õieti käiagi.

Tilguti alla pandi ka mitu mudilast, kes olid ema-isaga ujulas hullanud. Üks politseinik juhatas neli teismelist kiirabiauto juurde. Noored olid juba hakanud koju minema, kuid tundsid siis, et enesetunne on ikkagi väga kehv. "Vastik on olla. Süda on paha," ägas Marta (15).

Peale ujulas supelnute kamandasid päästjad tänavale ka samas hoones asuva hotelli elanikud.

"Miks ma sisse ei saa? Millal saab?" uuris eakas soomlanna, kaubakotid käes, valves seisnud politseinikult. Viimane selgitas põhjanaabrile vigases soome keeles, et ristseliti paisatud akendega hoone on mürgist auru täis.

Tunnike pärast õnnetust oli lämmatavat kloorihaisu tunda juba isegi mitmesaja meetri kaugusel Viru tänaval.

Veel kella 20 paiku istus hotelli trepil trobikond turiste, tekid soojenduseks ümber. Kell 22 kinnitas päästekeskus, et ujula ja võõrastemaja tuulutamiseks läheb veel mitu tundi.

Klooriaurus suplemine tõi kaasa lämbumisohu

Tallinna kiirabi teatel on 33 klooriohvri seas 18 last, neist 10 soomlast, viis eestlast ja kolm USA kodanikku. Täiskasvanute seas oli aga ukrainlasi, norralasi, soomlasi ja eestlasi.

Nataly sai abi Ida-Tallinna keskhaiglas. "Arstid andsid mulle hapnikku, mõõtsid vererõhku ja kontrollisid südamerütmi," räägib ta. Kui ta kurtis arstile, et tunneb ikka iiveldust, tehtud talle seda leevendav süst.

"Lõpuks lasti ikka koju. Kästi end puhtaks pesta ja puhata," ütles naine eile kell 21. Alles hiljem taipas ta, et tema ja teised vesiaeroobikatrennis olnud olid ohule kõige lähemal, sest klooriavarii juhtus keldrikorrusel, kus olid ka nemad. Kusjuures teade õnnetusest jõudis nendeni kõige hiljem.

Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul oli kõigil haiglasse viidud patsientidel hingamisteede ärritus, mis toob kaasa köha ja lämbumistunde. Adlas märgib, et hingamisteede haigusega inimesele võib selline ärritus saada eluohtlikuks. "Kloori sissehingamine võib põhjustada hingamisteede ärritust, mis kutsub esile tugeva köha, rögaerituse, raskematel juhtudel hingamisteede turse ja lämbumistunde."

Eile hilisõhtul teatas peaarst, et ühegi kannatanu seisund pole õnneks üliraske. "Enamiku seisund on kerge või keskmise raskusega ja peagi pääsevad nad koju."

Kuritegelik hooletus või lausa terroriakt?

SL Õhtulehe andmetel võis veekeskuse keldris ümber läinud 15liitrises ämbris olla naatriumhüpokloriti lahus, mida kasutatakse basseinivee desinfitseerimiseks.

Kui tõepoolest oli tegu tolle ohtliku ainega, jääb üle imestada, miks ujulas eirati elementaar-seid ohutusnõudeid – naatriumhüpokloriti ohutuskaardil on selge sõnaga öeldud, et seda ei tohi hoida koos hapetega, sest nende ainete reageerimisel tekib surmavalt mürgine gaas. Samas läks koos kloorilahusepangega keldris ümber veel ka liitrine pudel... väävelhappega!

Põhja-Eesti päästekeskuse andmeil kukkunud ohtlike kemikaalidega anumad ümber puhastustöö käigus.

Ilmselt ei loksunud kemikaalid keldripõrandal siiski omavahel kokku, sest vastasel juhul oleks ujulast ilmselt välja kantud kümneid surnukehi. Mis täpselt ujula keldris juhtus, jäi eile hilisõhtul siiski veel saladuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee