Eesti uudised

Eesti lipu värvidega minikleit missi seljas äratas skandaali (74)

Katrin Rohtla, 25. juuni 2008, 00:00
NETIKOMMEN­TAATORID PEAVAD MINIT SKANDAALSEKS: Kas Eesti esindaja Julia Kovaljova, kes on ka tänavune Eesti tipp­modell, võib Vietnamis kanda meie rahvus­värvides minit või on see rahvuslipu rüvetamine? Foto: Trend24
Miss Universumi valimistel Vietnamis esindab Eestit Julia Kovaljova. Võistluseks õmbles ta endale minikleidi, mis netiportaali Trend24 väitel on justkui ribadeks lõigatud Eesti lipp. Rahvuslipu kasutamine kleidina on äratanud netikommentaato­rite pahameele – tuletatakse meelde, et lipu rüvetamine võib tähendada kuni aastast vangistust.

Võistlusel "Miss Estonia 2008" esimese printsessi tiitli pälvinud Julia Kovaljova (22) pääses Eestit esindama sellepärast, et missitiitli võitnud Kadri Nõgu loobus. Enne ärasõitu tutvustas Kovaljova internetiportaalile Trend24 oma missigarderoobi. Kaasa võtab ta näiteks pruutkleidi, mis pärit sõbratarilt, ja omaloomingut – justkui ribadeks lõigatud Eesti lipust tehtud glamuurse minikleidi. Seda kavatseb Julia kanda rahvuslike rõivaste voorus ja Trend24 kinnitusel on ta selle üle eriti uhke.

Piiga sponsoriks ja kaaslaseks on modelli ja ärinaise Beatrice’i eksmees Oleg Belokrõlov, kes saatis ta juba 16. juunil Vietnami, kus tänavu Miss Universum valitakse. Tagasi peaks Julia tulema alles 18. juulil.

Kavatsus kanda Vietnamis rahvuslipukleiti äratas internetikommentaatorites pahameelt.

Missi-issi on kärast üllatunud

Missi-issiks ristitud Valeri Kirss on võimaliku lipurüvetamise ja selle ümber tõusnud kära pärast ilmselgelt üllatunud. "See 20 päeva, mis tal lõpuks jäi aega, sellega on ta fantastilise töö ära teinud," peaks Juliat Kirsi arvates hoopis kiitma, et ta nii kiiresti suutis olla valmis Kadri Nõgu asendama.

"Mis nüüd selle miniga lahti on?" pahandab Kirss internetikommentaarides puhkenud skandaali üle, kuid tunnistab, et pole kleiti oma silmaga näinud. Ta ei usu aga, et rahvuslipu värvidega mini Julia enda valik on. Küllap kunstnikud aitasid.

Kära tundub Kirsile naljakas ka seetõttu, et trikoloorkleite on varemgi nähtud.

"Ma mäletan Miss Balticu valimisi. Meie esindajal oli sinimustvalge riigilipuga kleit seljas," meenutab Kirss, et see kleit oli tol neiul üll ka siis, kui missikandidaatidega Kadriorus käidi.

Lippu tuleb kasutada stiilselt

Stilist Karolin Kuusik, kes ka Bedwettersi imagot kujundanud, on kleidi ümber tõusnud skandaalist kuulnud.

"Ma arvan, et see teguviis on okei siis, kui selle Eesti lipuga talitab vastavalt väljaõppinud disainer või mingi hea disainer ja lõpptulemus on adekvaatne. Ma arvan, et igaüks ei tohiks kääre lipu sisse lükata. Aga jah, kui on tegemist hea disainiga, siis on okei," ütleb Kuusik.

Tänavu Kuldnõela pälvinud moekunstnik Riina Põldroos pole samuti kleiti näinud, ent usub, et kui asi on maitsekalt tehtud, siis pole hullu midagi. "Kõik peab ikkagi jääma hea maitse piiridesse," kinnitab ta.

Põldroosi sõnul pole riigisümboolika kasutamine kunstnike seas kindlasti mitte tabu. Ta meenutab endise kultuuriministri ja nüüdse Kunstiakadeemia rektori Signe Kivi sinimustvalget kleiti 2001. aastal presidendi vastuvõtul.

Eestis pole kombeks

Kuigi näiteks Spice Girls kandis omal ajal Suurbritannia lipuga kleite ja USA artistidelegi pole riigilipuvärvides rõivad võõrad, ei vaadata konservatiivsevõitu Eestis neile hea pilguga.

Seadus ütleb, et Eesti lipu, riigivapi või muu ametliku sümboli maharebimise, purustamise, rüvetamise või muul viisil teotamise eest võib karistada rahatrahvi või isegi kuni aastase vangistusega.

Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Mihkel Loide sõnul pole aga see, kui lipu kolm värvi eraldi lahti lõigata, veel rüvetamine. Kolme eraldatud lipuribaga võib põhimõtteliselt teha ükskõik mida, sest sel juhul pole see enam riigilipp, ütleb Loide.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee