Elu

Eduard Toman: "Ah, see temperamentide erinevus on täielik jama!" (10)

Kaire Kenk, 15. mai 2008, 00:00
 
Kes jääb peale, kas mulgipuder või pelmeenid? Ehk teisisõnu: kes saab Kanal 2 ekraanil jooksma hakkavas eestimaises komöödiaseriaalis "Eestlane ja venelane" vähem nooli selga?

"Seriaali idee sündis nii, et mullu suvel jäime kord Keila lauluväljakul Eduardiga eestlastest ja venelastest ning nende omavahelistest suhetest juttu puhuma," ütleb üks seriaalitegelasi Henrik Normann. "Ja leidsime ühiselt, et meil, kes me Eestis koos elame, poliitilisi barjääre ju pole. On vaid kultuuri- ja keelebarjäärid, mille tõttu erimeelsused tekivadki. Siit on ära läinud nii eestlasi, venelasi, juute kui ka poolakaid, kellele selline ühiselu ei meeldi. Aga meie oleme jäänud ja tahame siin koos hakkama saada," lisab ta.

"Kui ma 25 aastat tagasi Eestisse teatritööle tulin, ei arvanud ma iialgi, et eesti keele oskus oleks siin nii oluline," räägib Eduard Toman. "Mul oli ju väga hea kooli diplom taskus. Ja ma töötasin koos inimestega, kes eesti keele äraõppimist vajalikuks ei pidanud, ehkki elavad siin."

"Me viibime pidevalt koos – bussis, trammis, Säästumarketis ja Stockmannis," ütleb Eduard. "Aga kus meid ei ole, on Eesti telekanalid. Meil on ainult üks näitleja, Alina Karmazina, kes Eesti seriaalides kaasa lööb, aga sellest teab kahjuks vaid tema sõpruskond. Tahame sellist eraldatust muuta, sest see, kuidas eestlased ja venelased omavahel suhtlevad, on hoopis midagi muud kui see, millest ajalehtedes kirjutatakse!"

Milles on teleseriaali "Eestlane ja venelane" mõte?

Igaüks, kes elanud koos vene rahvusest naabritega, leiab sellest uuest kodumaisest seriaalist piisavalt äratundmisrõõmu. Piisab vaid Tõnul (Henrik Normann) ja tema naisel Sirjel (Pille Lukin) oma koli uude Lasnamäe korterisse vedida, kui juba on venelastest naabrid Miša (Eduard Toman) ja Maša (Larissa Savankova) ukse taga ega lase uutel asukatel hetkegi omaette olla. Juba otsustab Miša, et ka Tõnule kulub üks suur seinavaip ära. Juba ilmub taas ukse taha, uhke kandik soolaleivaga kätel ja "poltinnik" põues. Maša tirib aga vastupunniva naabritari enda juurde ning teeb temast kuldvidinatega tõelise vene damotška. Tegelaskujud on värvikad ning stsenarist Peep Pedmansoni tabavad repliigid kisuvad lausa vägisi muige näole. Ja veel kiuslik naabrimutt (Anne Paluver), kes alatasa uksepraost teiste tegemisi piilub!

"Esialgu on valmis kuus seeriat, mida hakkame näitama neljapäeviti kell 20. Esimene osa on kavas 15. mail. Edaspidine oleneb kõik sellest, kuidas vaatajad meid vastu võtavad," ütleb saate produtsent Aarne Kraam AA Visioon Stuudiost.

Lavastaja Dvinjaninov: mina ju olengi see eestlane ja venelane

"Minul oli see esimest korda teleseriaali lavastada," ütleb Dvinjaninov. "Aga see oli minu jaoks väga põnev ettevõtmine. Sest mina ju olengi see eestlane ja venelane – minu vaarisa oli venelane, kes tuli 1895. aastal tsaariarmee koosseisus Eestisse ja jäigi siia. Mul oli kakskeelne lapsepõlv. Alati, kui isa mind tuppa kutsus, küsisid teised lapsed: "Mis ta ütles?" Sest mu isa eesti keel oli väga naljakas."

"Aga mina võinuksin olla puhastverd eestlane," pajatab Toman. "Minu vanaisa Eduard Taman oli pärit Paldiskist, aga ta rändas sealt Peterburi, edasi laiale Venemaale ning oli kunagi isegi Jaroslavli piiritusetehase peainsener. Ema sündis Harkovis, mina samuti."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee