PATUSTAS TAAS: Augustis kaks korda purjuspäi autoroolis politseile vahele jäänud pime Kristjan vigadest ei õpi – pühapäeval pidi ta jälle korravalvuritele aru andma, miks ta vintis peaga sõitma kipub. Foto: Aldo Luud
Karoliina Vasli, Siim Randla 30. aprill 2008 00:00
Kurikuulus Tartu pime roolijoodik jäi läinud nädalavahetusel jälle politseile vahele.

Sügisel karistas kohus noormeest kaks korda purjuspäi auto juhtimise eest 6000kroonise trahvi ja viiepäevase arestiga.

"Tuleb purjus peaga isu sõita ju," õigustab nägemispuudega Kristjan Gradolf (21) oma sõidukirge. Kainena Tartu noormees juhiistmele ei roni. "Ei kisu hästi," ütleb ta selge peaga. Nõnda arukalt ei mõelnud ta ööl vastu pühapäeva, kui sõbra maasturiga Tartu tänavatel kimas. Politsei pidas pimeda autojuhi kinni Jaama tänaval kell 3.40. Purjus ja juhtimisõiguseta Kristjanile jagas kõrvalistmel näpunäiteid Opel Frontera omanik Sven (s 1985), kes on varemgi sõbrale kaardilugejaks olnud.

Kristjanit ähvardab nüüd reaalne vanglakaristus

"Tundsin juba enne, kui sõitma hakkasin, et jään vahele," tunnistab Kristjan paar päeva hiljem. Ta väidab, et jõi enne rooli istumist longerot ja õlut. Politseile antud tunnistuses põhjendas nooruk ohtlikku tempu sellega, et tal on lihtsalt vajadus sõita.

Kristjani kirg autosõidu vastu viis ta rooli ka kahe nädala eest, kui ta kamraadi juhendamisel Tõrvandisse sõitis. Kristjanile rääkisid politseinikud, et olid teda märganud, aga enne, kui nad ta rajalt maha võtta suutsid, oli noormees auto juba ära parkinud ja majja sisenenud – politsei jäi tühjade kätega.

Prokuröri abi Margus Lellepi sõnul on pühapäeval seadust rikkunud Kristjanile esitatud kuriteokahtlustus paragrahvis, mis käsitleb purjuspäi autojuhtimist. Kriminaalasi on tema suhtes esimene.

Sügisel Tartu maakohtust leebe karistusega tulema pääsenud Kristjan teab ka ise, et seekord võib karistus olla karmim. "Ma olen arvestanud sellega (vanglakaristusega) juba," nendib Kristjan. Tema advokaat olla aga öelnud, et pime nooruk pääseb siiski tingimisi vabadusse.

"Ma olen puhunud küll, aga ma ei näe, kuhu puhuda."

Lugu pimedast roolijoodikust jõudis meediasse mullu suve lõpus. 5. augusti öösel rallitas Kristjan Tartus Võru tänaval.

"Ma olen puhunud küll, aga ma ei näe, kuhu puhuda," ütles kodutänaval oma tumesinise Audi 80ga vingerdanud Kristjan politseinikele. Alkomeetrit noormees nina alla surunud korravalvurite üllatuseks selguski, et autojuht on pime, teda juhendas 16aastane sõber. 1,1promillises joobes Kristjan väitis, et tarbis julgestuseks liitri long drinki ja sõitis kõigest 20 meetrit.

Teist korda jäi vintis Kristjan autoroolis vahele 11. augusti varahommikul Tõrvandis. Politseinikele jäi tema Audi 80 silma ebakindla sõiduviisi pärast. 1,5promillises joobes Kristjanit abistas tol korral kolm kaaslast.

Oktoobris peetud kohtuistungil lubas töötu ja riigi toetusest elav Kristjan puhtsüdamlikult: "Ma ei juhi enam kunagi autot!" Õppetunni olevat ta enda sõnul kätte saanud teise vahelejäämisega.

Andestust palunud noormees määrati 6000kroonine trahv ja viis päeva aresti. Kristjan viidi otse kohtusaalist karistust kandma.

Enne istungit tunnistas pime Kristjan SL Õhtulehele, et ta ei välista tulevikuski vajaduse korral rooli taha istumist. "Ma arvan, et olen hea autojuht," kiitis ta oma sõiduoskust. Poissi utsitas tagant naabripoiss Markogi: "Sõidab nagu iga teine inimene."

Pimeda ajab autorooli vastupandamatu sõiduisu

Kristjani õde Kerli rääkis sügisel, et vend Kristjan armastab hullupööra autot juhtida. "Kristjan ei näe üldse! Väiksena nägi küll veidi värve ja valgust, aga enam kahjuks mitte. Ema temast ei hoolinud ja ta jäi isegi täitsa pimedaks."

Autosõit õnnestuvat Kristjanil tänu sõprade kaardilugemisele. Kerli pole vennaga kordagi sõitnud: "Ei julge!"

Kerli sõnul on vend tegelikult täitsa tavaline poiss, kuid kahjuks nii paljust ilma jäänud. "Elu kodus on paraku olnud täielik põrgu," märkis Kerli usutluses SL Õhtulehele.

Purjuspäi autorooli kibeleva Kristjani lugu ületas mullu augustis uudiskünnise isegi Austraalias. Teiste kummaliste lugude kõrval mahtus see kurioosumite rubriiki.