Eesti uudised

Kokk ženja pärast aprillimässu: "Kahetsen, et nii juhtus." (100)

Maarius Suviste, 28. aprill 2008, 00:00
KURIKUULUS APRILLIMÄSSU STAAR: Postimehe piltnik jäädvustas endise koka Jevgeni Kazakovi rüüsteretkel siis, kui poisike, sära silmis, kioskist saagiga välja kargas.Foto: Liis Treimann (Postimees)
Vaevalt oskas kokk ženja sel ööl arvata, et temast saab aprillimässu kurikuulus naeratav meedianägu. Kuid mis on temast saanud nüüd, aasta pärast pronksööd? Mida ta rüüstamisest mäletab? Ja miks ta viivitas trellide taha minekuga?

Kokk ženja on kõhetu ja lühikeste heledate juustega, seljas beeži- ja oliivroheliselaiguline jope. Õnnis nägu ees ja silmad peas kilamas, lidub ta rüüsteretkelt, saak pihus.

Teda nähti ja pildistati aastatagusel mässuööl Pärnu maanteel R-kioskit ja kunstipoodi rüüstamas. Temast sai üle öö aprillirahutuste kurikuulus naeratav kaanepoiss.

Pärnu maanteel asuva Café VS endine kokk ženja, kodanikunimega Jevgeni Kazakov (22), kes lõhkumisööl oli kuraasi täis, väldib nüüd avalikkust. Kohtumiseks ta aega ei leia, intervjuud anda ei soovi.

ženja tagastas hügieenisidemed politseis

Seame sammud Harju maakohtusse. Mis mullu 26. aprillil Jevgeni arvates juhtus, saame lugeda tema kriminaaltoimikust. Toda õhtut meenutas ta ülekuulamisel nii:

"Kella 19 või 20 ajal hakkasin sõbra Kirilliga Õismäelt tulema kesklinna Viru keskusesse, et sealt midagi osta. Sealt läksime Kadriorgu, kus istusime pargis ja jõime õlut.

Siis läksime vanalinna jalutama ja nägime, et linnas on palju rahvast. Sõber Kirill oli uudistest kuulnud, et pronkssõduri peale on telk pandud, ja kuna linnas oli palju rahvast, siis otsustasime vaatama minna, mis Tõnismäel toimub.

Jõudsime Kaarli puiestee parki, kust läksime edasi üle tee pronkssõduri poole, sinna, kus asub alkoholipood Regalia. Seisime seal ees ja tegime suitsu ning ajasime juttu. Meie kedagi ei häirinud, seisime vaikselt, ei karjunud.

Umbes kella 22 või 23 ajal hakkas politseiahelik rahvast laiali ajama. Meie sattusime sõber Kirilliga selle rahvamassi sekka, keda aeti mööda Tõnismäe tänavat Pärnu maantee poole. Rahvamassis kadus sõber Kirill ära, sest inimesed hakkasid jooksma ja kukkuma.

Kui ma jõudsin Pärnu maanteele, siis ma nägin, et sõiduteel põles midagi, kino Kosmose bussipeatus oli lõhutud ja visatud sõiduteele. Terve Pärnu maantee oli rahvast ja risu täis. Samuti nägin, et kino Kosmose juures asuv R-kiosk oli lahti lõhutud ja rahvas läks sinna sisse.

Siis tuli mul mõte samuti R-kioskisse minna. Miks mul selline mõte ja tahtmine tekkis, seda ma seletada ei oska. Mina sisenesin R-kioskisse külje peal asuvast uksest. Võtsin R-kioskist ühe 0,5liitrise pudeli Sprite’i, 2 pakki hügieenisidemeid Libresse, vist olid mõlemad pakid roosat värvi, ja ühe vist müslišokolaadi, mis oli kollases paberis. Väljusin nende asjadega R-kioskist aknaluugi kaudu.

Siis hakkasin mööda Pärnu maanteed kodu poole minema, sest rahvas oli hullumas. Pärnu maanteel nägin, et kõik rüüstavad kauplusi.

Vist maikuu esimestel päevadel ütles minu endine ülemus kohvikust VS, et minu pilt on internetis üleval. Siis mind lasti töölt lahti. Vist järgmine või ülejärgmine päev, kui ka minu ema mulle ütles, et minu pilt on internetis, otsustasin minna politseisse ja kirjutada puhtsüdamliku avalduse."

Jevgeni endale kaitsjat ei soovinud, samuti mitte tõlki – ta on Eesti kodanik ning valdab eesti keelt.

Uurimise käigus selgus, et ta varastas kioskist peale limonaadi ja hügieenisidemete viis müslibatoonikest ja ka paki nätsu. Karastusjoogi, ühe šokolaadi ja 2 Libresse pakki tagastas ta politseis. "Teised šokolaadid kinkisin ära ja nätsud sõin ära."

Uurimisel selgus seegi, et Jevgeni varastas Pärnu maantee kunstikauplusest maali. Ta ei mäleta, miks ta selle võttis ja kuhu pani. "Minu käes seda maali enam ei ole. Jätsin selle maali vist lihtsalt tee peale vedelema," ütles ta ülekuulamisel.

Kaks kuud vanglas ja 5400 krooni sundraha

Juuni lõpus jõudis kokapoisi süüasi Harju maakohtusse. Jevgeni tunnistas end täielikult süüdi ja oli kokkuleppemenetlusega nõus. Kohus otsustas: kokapoiss peab trellide taga veetma kaks kuud. Ülejäänud 10 kuud mõisteti talle tingimisi 18kuuse katseajaga.

Riigi antud kaitsja leidis kohtus, et selline karistus Jevgenile on põhjendatud: "Tegemist on isikuga, kes pani toime selle kuriteo esimest korda. Kindlasti ei olnud tema provokaatoriks."

Tõsi, Jevgeni ei olnud provokaator ning enne aprillimässu polnud teda kriminaalkorras karistatud. Küll aga oli tal minevikust kaelas koguni 11 väärteoasja.

Ehkki ženja pidi kohe (!) vanglasse karistust kandma minema, ta seda siiski ei teinud. Juuli algul kirjutas ta Harju maakohtule avalduse, milles soovis trellide taha minekut kolm-neli kuud edasi lükata. Põhjus: ta saab mõne nädala pärast isaks. Kohus ei olnud aga Jevgeni taotlusega päri.

Kuid noor papa ei suvatsenud ikka veel karistust kandma minna. Ta läks trellide taha alles septembri alguses. Novembris sai juba välja.

Kogu aprilliöise märatsemise võtab ta kokku sõnadega:

"Kahetsen, et nii juhtus."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee