Piirivalve päästis kalastaja

17. september 1998 00:00

SIIM RANDLA

Ida-Viru piirivalvuril on lootust saada preemiat, sest tänu tema kiirele tegutsemisele pääses Narva jõel paadiga ümber läinud kalamees uppumissurmast.

Pühapäeva hommikul märkas Narva jõe ääres vaatlustornis vahti pidanud piirivalvur, et jõel on kalameeste paat ümber läinud. Kolm kalameest olid ise suutnud kaldale ujuda, neljas viskles aga uppumisohus.

Piirivalvur võttis ratta ja kaika ning kihutas kiirelt jõe äärde. Ta tormas vette ning tõmbas kaigast kasutades kalamehe välja, rääkis Ida-Viru piirivalve esindaja Andres Kongo. Kiirelt viidi läbiligunenud kalamehed kordonisse sooja sauna.

Kalastajad, kelle päästsid kindlast uppumissurmast päästevest ja piirivalvuri kiire tegutsemine, kinnitasid, et paadi ümbermineku põhjustas kivi taga kinni olnud ankur. Kuna kala ei võtnud, asusid nad seda välja kiskuma ja nii õnnetus juhtuski.

Kongo kinnitas Sõnumilehele, et kalamehe päästnud piirivalvur võib saada preemia, ilmselt teeb vastava ettepaneku kordoni juhtkond.

Aegna peitis vana vraki

KAI TÄNAVSUU

Septembri algul leidis Meremuuseumi uurimisgrupp Aegna lähedalt 18. sajandist pärit Rootsi liinilaeva "Riksens Ständer" vraki.

"Riksens Ständer" uppus 13. mail 1790. aastal Rootsi-Vene merelahingus Tallinna lahel Aegna lähedal. Alus jäi karidele kinni ning halva ilma tõttu ei suutnud meeskond seda lahti tõmmata. Laev süüdati ja meeskond lahkus paatidega, rääkis Meremuuseumi teadur Vello Mäss.

Vrakki üles ei tõsteta, kuna konserveerimiseks pole võimalusi, kuid sellest on tehtud lühike videofilm. Lähemas tulevikus vrakk mõõdistatakse ning pannakse paberile plaan, seletas Mäss.

Eesti Meremuuseum on leiust informeerinud ka oma Rootsi kolleege, kel samuti peaks vraki vastu huvi olema.

Mässi sõnul ehitati "Riksens Ständer" 1744. aastal Rootsis. Laev oli suur, 64 suurtükiga, meeskonda kuulus 492 meest. "Riksensit" otsiti mitu aastat, enne kui see 11. septembril leiti.

VAMBOLA SALUPUU foto

18. sajandi laev leiti lõpuks Aegna lähedalt, kus ta uppus 1790. aastal Vene-Rootsi lahingus.