Eesti uudised

President lösutab nagu ameeriklane! (156)

Eve Heinla, 16. aprill 2008 00:00
MIKS RIIGIPEA TOOLIL LÖSUTAB? Lavastaja Ago-Endrik Kerge nendib presidenti kritiseerides, et toolil lösutamise kombe on Ilves kaasa saanud ilmselt Ameerikast. Foto: Marianne Loorents
President Ilves ei istu toolil sirge seljaga, vaid lösutab nagu ameeriklane, arvustab Ago-Endrik Kerge riigipea kodust kasvatust. Ning abikaasa viivat Ilves valsile viisaka kummarduseta. "Eks igaüks on selline, nagu on olnud tema lastetuba," nendib Kerge. Lisades, et aja jooksul on presidendi käitumine siiski paranenud.

"Kui näen, kuidas riigi esimene mees hetkel, kui kõik ootavad avavalsi algust, läheb oma daamile pilku heitmata tuimalt tatsa-tatsa tantsupõrandale, hakkab minul natuke paha," imestab näitleja ja lavastaja Ago-Endrik Kerge president Toomas Hendrik Ilvese tantsukommete üle.

Kerge lisas intervjuus Arterile, et teda on lapsepõlves õpetatud, et mees palub daami tantsima siiski kerge kummardusega, mitte lihtsalt ei vii teda tantsupõrandale. "Aga võib-olla pole viga temas, vaid minus? Võib-olla on kummardus tema jaoks daami ahistamine?" küsib Kerge.

Lavastaja tunnistab SL Õhtulehele, et need piinlikud tähelepanekud tegi ta mullust presidendiballi vaadates. Tänavu polevat ta aga tihanud balli üldse jälgida: "Et mitte veel kord vihastada."

Tavad kodust kaasa

Kas Eesti mehed ei oska tõepoolest daamiga viisakalt käituda?

Kerge hinnangul on inimese käitumises suur roll kodust kaasa saadud tavadel. Ja nii ka presidendi puhul.

"Aga ma ei ütle seda etteheitvalt. Igaüks on selline nagu tema lastetuba. Aga mul on palju pretensioone presidendi kasvatuse suhtes. Mäletan näiteks, et ta armastas välisministrina avalikel üritustel istuda laua peal, mitte toolil. Presidendina pole ta seda siiski enam teinud.

Ja tahan (Ilvesele) ka meelde tuletada, et naisega jalutades ei hoita käsi püksitaskus. Eriti kuningannaga jalutades," meenutab Kerge, kuidas Ilves kõndis Briti kuninganna Elizabeth II kõrval, käed sügavale taskusse surutud. "Nätsunärimisest rääkimata."

Järgmiseks võtab Kerge jutuks riigipea käigu Pärnusse Kihnu Virve juubelile: "President läks Köstri Virvet lavale tervitama niimoodi, et pöördus juubilari poole näoga, varjates pika kuue ja tüseda kerega saalisistujate eest Virvekese ära! Ja rääkis talle ilusaid sõnu, mida polnud kuuldagi. Ja koogutas oma tagumikuga publiku poole."

Ehk üritab president jätta muljet, et tunneb end hästi vabalt?

"Kui oled avalik tegelane, peaksid teadma, et oleks viisakas seada end nii juubilari kui ka publiku suhtes asendisse, kus mõlemaid on näha, mitte varjata oma laia tagumikuga juubilari ära," arvustab Kerge.

"Ja ta lösutab toolil," jätkab lavastaja. "Möödunud vabariigi aastapäeva üritusel Tartus istus ta kontserdil mitte sirgeselgselt, vaid lösutas nagu ameeriklane."

Kerge muigab, et just enne toda vastuvõttu olevat ta jälginud USA filmiauhindade Oscarite jagamist. "Seal tegi õhtujuht nalja, et saali on kogunenud ameeriklaste tähed, ja vaadake, kui mõnusalt nad siin lösutavad!" Paar päeva hiljem märkas ta Ilvest täpselt samamoodi toolil lamasklemas.

Kõigi nende etteheidete peale jääb Kergel üle ainult rõõmustada, et presidendi kantselei on palganud näitlejad Rein Oja ja Anu Lambi riigipeale kõnepidamist, kehakeelt ja käitumist õpetama. "Neid ootab ees lai tööpõld," arvab Kerge.

Tähelepanu juhtimisest kasu

Presidendi käitumine ja kõnepidamine on viimasel ajal siiski paremaks läinud, möönab lavastaja. "Tähelepanu juhtimisest ja kasvatamisest on igale arukale inimesele kasu."

Siiski peaks Kerge arust veel tublisti lihvima riigipea sõnaseadmist: "Kõneoskus on tal tuim. See on küll paranenud, aga ikkagi on esitus tuim. Selles puudub spontaansuse lend, mis oli Lennart Meril. Ja Meril oli veel üks väga oluline looduse poolt antud oskus – osata pidada pausi."

Kerge lisab, et ka presidendiproua Evelin on parasjagu arvustatud ning mitte asjata. "Ja ühes asjas on ta väga tubli olnud. Ta on ümarast Vargamäe Marist muutunud kenaks Karin Paasiks!"

Samal teemal

20.02.2011
Ago-Endrik Kerge: "Naised meeldivad mulle siiani."