Uudised

Rakvere Lihakombinaat alandas liha kokkuostuhindu  

15. september 1998, 00:00

ANDRES SOOSAAR

Eesti suurim lihatöötleja AS Rakvere Lihakombinaat langetas eile ekspordimahu vähenemise tõttu sea- ja veiseliha kokkuostuhindu. Uued hinnad kehtivad esialgu septembri lõpuni.

Rakvere Lihakombinaadi ostudirektori Indrek Lekko kinnitusel vaadatakse kokkuostuhinnad uuesti üle septembri lõpus ning siis võidakse hindu sõltuvalt turusituatsioonist taas muuta.

Alates eilsest on sealiha uus kokkuostuhind Rakvere Lihakombinaadis 19 krooni, noorveise lihal 20 krooni ja täiskasvanud loomade lihal 16 krooni kilogrammi kohta. Sealiha hind langes poolteist, noorveise hind ühe ja täiskasvanud looma hind kahe krooni võrra kilogrammi kohta.

Lekko sõnul on kombinaat teinud kõik, et vaatamata ettevõtte ekspordimahtude vähenemisele ostukogused ei kahaneks. Septembris ostab Rakvere Lihakombinaat Eesti tootjatelt kokku umbes 11 000 siga ja kuni 1800 veist. Augustis osteti 10 686 siga ning 1182 veist.

Oktoobrikuu koguseid ei oska ennustada, lausus Lekko. "Teoreetiline vajadus võiks olla umbes 7500-10 000 siga," ütles Lekko. "Oktoobri täpsed kokkuostukogused otsustame pärast 20. septembrit," lisas ta.

Lekko kinnitusel sõltuvad oktoobri ostukogused sellest, millised on ekspordi taastamise võimalused.

Rakvere Lihakombinaat eksportis varem 15-20% toodangust, nüüd tuleb see kogus Eesti turule. Kombinaat on seetõttu langetanud ka oma toodete hindu keskmiselt 7%.

30% Eesti lihatootjaid koondava lihaühistu Viru juhatuse esimees Urmas Laht ütles BNS-ile, et kokkuostuhindade langus paneb tootjad raskesse olukorda. Sealiha omahind on praegu umbes 24 krooni, millest 70% moodustab sööda hind, ütles Laht. Seega ei kata uus 19-kroonine kokkuostuhind isegi sealiha omahinda. "Kui sööda hind alaneks, siis saaks ka odavamalt toota," lisas ta.

Rakvere Lihakombinaat ostab ligi poole sigadest tütarettevõttelt AS-ilt Ekseko. Lekko sõnul ostetakse Eksekolt kuus keskmiselt 5000-5200 siga. Võimalikku kahju, mis kokkuostuhindade langus kaasa toob, Eksekost kommenteerida ei soovitud. Samas kinnitati, et lihamüügi maht ei ole viimasel ajal vähenenud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee